Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mikuláše s čertem Evropa nezná

  13:40aktualizováno  13:40
Mikuláše s čertem i andělem, jak jej známe my, v jiných evropských městech nepotkáte. To však neznamená, že by děti z Varšavy, Berlína, Vídně či Amsterdamu musely svým kamarádům z Prahy a Bratislavy závidět.

Polská dítka dostávají šestého prosince malý dárek, ale hodný děda s plnovousem se jim na vlastní oči ukáže až na Štědrý večer.

České tradici se více podobá zvyk ze sousedního Německa. V předvečer adventního svátku děti vystaví punčochy za oknem či u krbu a netrpělivě čekají na ranní nadílku.

Dopoledne pak Mikuláš obchází školy a školky s venkovským čeledínem Ruprechtem, jenž mu pomáhá s berlou a dárky. Ještě lépe si svátek užívají Nizozemci. Každý rok koncem listopadu připluje do přístavu v Amsterdamu tajemná loď ze Španělska.

Z korábu na pevninu vystoupí Sinter Klaas v červeném rouchu a vysoké mitře, nasedne na bílého koně a korzuje městem obklopen malými černoušky v turbanech, kteří dětem rozhazují plné hrsti sladkostí. Podobný rituál se odehrává v každém větším městě. I v Nizozemsku si děti dnes večer nachystají punčochy a botičky a budou doufat, že se jim do rána naplní sladkostmi.

Místo našeho Mikuláše do některých rodin zavítá Klaasův černý pomocník Zwarte Piet, který hodné ratolesti odmění dárkem, zlobivé potrestá rákoskou a nadobro ztracené případy odnese v pytli. V Belgii se navíc skupinky dětí vydají od domu k domu a za drobný dárek zazpívají lidem koledy, podobně jako u nás o Velikonocích.

V ostatních zemích si lidé mikulášskou tradici připomínají až o Štědrém dnu, přičemž laskavého starce všude nazývají trochu jinak. Náš Mikuláš - z řeckého Nicolaus - se v anglosaské oblasti jmenuje Santa Claus, ve Finsku Ukko, ve Francii pere Noël a Švédové mají svého Jultomtena.


Chránil dívky, rybáře a děti


Odkud se vlastně tradice mikulášské nadílky vzala? Mikulášský kult vznikl ve čtvrtém století a je spojen s postavou biskupa z Myry v Malé Asii. Biskup si všímal bídy a utrpení mezi chudými lidmi, zejména jej mrzelo, když rodiče prodávali dcery bez věna, a vydávali je tak riziku odchodu do nevěstinců. Říká se, že Mikuláš, aby dívky spasil před osudem prostitutek, vhazoval do jejich příbytku měšce se zlaťáky.

Kromě chudých děvčat chránil také námořníky, rybáře, vdovy a děti, jednou dokonce vzkřísil nespravedlivě popravené vojáky. Před svou smrtí podnikl výpravu do Říma za Svatým otcem a nakrátko pobyl též v jihoitalském přístavu Bari, kde dnes leží jeho ostatky. Zázraky se děly i po Mikulášově smrti - na jeho hrobu údajně vytryskly dva léčivé prameny.


Mikulášská legenda


Díky pověstem a legendám o svatých skutcích se stal během několika staletí jedním z nejváženějších světců. Obyvatelé Konstantinopole mu zasvětili první chrám již v 6. století. Zprávy o jeho činnosti se brzy roznesly na západ. V polovině 9. století řečtí kronikáři sepsali Mikulášův životopis a bohatě jej ilustrovali barevnými ikonami.

Příběhy o Mikulášově dobrodiní zaujaly také latinské církevní hodnostáře, kteří je v roce 880 zaznamenali do knih a již v desátém století prohlásili den jeho úmrtí za svátek všech křesťanů. Mikulášovi byly hromadně zasvěcovány kostely v Byzanci a italské Kalábrii, v Pise po něm pojmenovali opatství a v Benátkách roku 1054 i klášter.
Autor:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Mít chloupky na těle je normální a krásné, tvrdí mladá Polka

Sonia se rozhodla nezbavovat se chloupků, jak velí móda a společnost.

Osmadvacetiletá polská sekretářka rok nevzala do ruky žiletku nebo epilátor. Za chloupky na svém těle se nestydí....

Budu teď jiná, než jsou diváci zvyklí, říká Veronika Freimanová

Veronika Freimanová

Poslední měsíce byly pro Veroniku Freimanovou hektické. Natáčela několik seriálů i film a jak říká - s novými rolemi...

Julie Svěcená: Narážky na protekci házím za hlavu

Houslistka Julie Svěcená

Na housle hraje Julie Svěcená od čtyř let. Hudbu má v krvi po mamince klavíristce a tatínkovi slavném houslistovi....

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Arome.cz Říká se, že každé barvě očí sluší určité odstíny. Kéž by to bylo tak jednoduché. Modroočky, hnědoočky a majitelky očí ze...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz