Ona

V těžších případech je pacient uveden do hlubokého spánku, kdy je napojen na přístroje, které nahrazují jeho tělesné funkce (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Měsíc v umělém spánku. I ten pomohl léčit Schumachera

  • 4
Legenda Formule 1 Michael Schumacher je po těžkém zranění na lyžích už měsíc v umělém spánku. Podle neurologa Pavla Bočana jde o standardní léčebnou metodu. Co se děje s pacientem v umělém spánku a jak ho lékaři probouzí?

Pacienti, u nichž to jejich zdravotní stav vyžaduje, bývají udržováni v umělém spánku obvykle dva až tři týdny. Tu dobu Schumacher překonal, v nemocnici už leží měsíc a podle nejnovějších informací lékaři začínají s pomalým probouzením (více čtěte zde).

"U těžších poranění lze pacienty udržovat v umělém spánku až měsíce, pokud je dobře zajištěna péče o všechny životní funkce," řekl iDNES.cz primář Pavel Bočan z pražské Polikliniky Budějovická.

Ale není umělý spánek jen udržování pacienta ve stejném kritickém stavu? "Dobře provedený umělý spánek léčí a nepoškozuje mozek," zdůrazňuje Bočan.

Čtěte také

Lékaři uvádí farmakologicky pacienta buď do lehkého spánku, kdy je schopen s personálem spolupracovat, nebo do hlubokého spánku, kdy je pacient napojen na přístroje, které nahrazují jeho tělesné funkce. V takovém stavu je i Schumacher.

"Monitoruje se pacientův nitrolební tlak, teplota, tlak krve, dýchání, srdeční akce nebo jeho vnitřní prostředí," vysvětluje neurolog.

Nevnímá stres, necítí bolest

"Ve farmakologicky navozeném spánku není pacient stresován, necítí bolest, výrazně je snížen jeho metabolismus, například spotřeba kyslíku nebo glukózy, které jsou důležité pro činnost mozku," dodává.

Takový spánek, kdy je utlumena mozková činnost, umožňuje organismu překonat kritický patologický stav. Má zhruba tři hloubky, které se stanovují podle vědomí od nejlehčího po nejhlubší. Odborně se jednotlivá stádia nazývají somnolence, sopor a kóma. V nejhlubším stádiu se nejspíš nachází i Michael Schumacher.

Prodlužování farmakologického spánku má i svá rizika. Patří mezi ně infekce nebo cévní komplikace. Větší riziko je u starších pacientů.

"Při postupném probouzení lékaři zjišťují stupeň postižení orgánů, například mozku, a podle toho upravují léčbu a provádí další vyšetření, evokované potenciály, CT a tím se stanoví možné léze mozku či míchy," vysvětluje neurolog.

Má Michael Schumacher i po měsíčním umělém spánku stále naději na úplné vyléčení? "Samozřejmě bych přál panu Schumacherovi hodně štěstí a maximální možné uzdravení," říká lékař Pavel Bočan. "V současné době ale nejsou známy žádné konkrétní zprávy o jeho současném zdravotním stavu."

Michael Schumacher má při léčbě podporu rodiny. Takhle jeho příbuzné zachytila kamera, když za ním přijeli začátkem ledna do nemocnice:

2. ledna 2014