Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi narkomany vede drogová náhražka subutex

  9:54aktualizováno  9:54
Kralování heroinu a pervitinu u konzumentů tvrdých drog je minulostí. Nyní vede subutex, který lékaři předepisují jako lék a narkomani zneužívají jako drogu. Pokud se nepodaří "tažení" této pilulky přibrzdit, bude brzy známější než heroin a pervitin.
Zneužívaný lék už v Praze vede i nad pervitinem

Zneužívaný lék už v Praze vede i nad pervitinem | foto: Martin PinkasMF DNES

Poprvé po několika letech loni v Česku stoupl počet závislých uživatelů tvrdých drog. Podle odhadů jich bylo 32 tisíc, přitom v roce 2004 jich lékaři napočítali o dva tisíce méně. Na vině je subutex.

Vyplývá to z výroční zprávy o drogách za rok 2005, kterou nyní projedná vláda. MF DNES její obsah zjistila v předstihu. "V Praze nebo v severních Čechách je už dnes subutex hlavní tvrdou drogou na ulici. Jinde vede pervitin," říká Libor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy.

Oblíbenost subutexu trvá už od loňského roku. - více zde

Z léku je účinná droga
Subutex byl původně vymyšlen jako lék pro narkomany. Užívali ho místo heroinu, netrpěli abstinenčními příznaky, a navíc má tato látka méně škodlivé účinky.

Jenže narkomani přišli na to, že když subutex rozdrtí a vpíchnou si jej stříkačkou, omamné účinky látky se znásobí. Subutex se tak stal "ideální drogou" (navíc lacinou), protože stačilo zajít do ordinace.

Jednoduché zneužívání subutexu by však mělo skončit. "Od začátku příštího roku by měl začít platit registr uživatelů substituční léčby. Praktický doktor se tam bude moci podívat, jestli pacientovi už lék nepředepsali kolegové," vysvětluje Mravčík.

Navíc by subutex měl nahradit jiný lék - subuxon. Jeho výhodou je, že po něm se "heroinový účinek" nedostaví, ani když si jej někdo píchne do žíly.

Léčba nově i ve věznicích
Průměrný věk lidí, kteří vyhledávají pomoc kvůli problémům s drogami, se podle výroční zprávy zvyšuje. To však znamená, že drogy méně ohrožují děti. V Českých Budějovicích také otevřeli protidrogové léčebné centrum, čtrnácté v republice.

"Novinkou v léčbě drogově závislých je i to, že se otevřela dvě léčebná centra ve věznicích," uvedla Eva Škrdlantová z protidrogové komise Úřadu vlády. Jde o věznice Ruzyně a Příbram. Podle zprávy také poprvé klesl v loňském roce počet odsouzených za drogové trestné činy.

Co je subutex

Podobně jako známější metadon tuto pilulku dostávají narkomani jako náhražku drogy (jde o tzv. substituční léčbu).
Má méně škodlivé účinky a člověk netrpí abstinenčními příznaky. Jenže toxikomani zjistili, že rozdrcený subutex si mohou píchat injekční stříkačkou jako běžnou drogu, a jeho účinky tak znásobí.
Začalo se s ním obchodovat i na černém trhu.Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...

Rostlinná rádoby mléka obsahují éčka i cukr, říká profesorka Dostálová

Profesorka Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy...

Nad mraženou pizzou či polévkou z pytlíku můžeme ohrnovat nos, přesto si tato jídla občas na dovolené dá každý. „Žádný...Najdete na iDNES.cz