Ona
Měření tuku přináší zajímavé výsledky

Měření tuku přináší zajímavé výsledky | foto: Ilustrační foto

Metody měření tělesného tuku

Občas v metru nebo někde na ulici uvidíte stánek, kde vám nabízí měření tělesného tuku. Jak to vlastně funguje?

 
BODYSTAT

Vlajkovou lodí měření množství tělesného tuku, které v poslední době známe i z televize,  je měření BODYSTATEM. Tento přístroj vlastně měří odpor těla proti slabému elektrickému oblouku - takzvanou bioelektrickou impedancí. Elektrody jsou umístěny na horní a dolní končetině. Výsledek měření je hned zpracovaný počítačovým programem, který přesně vyhodnotí poměr nejen tuků, ale i svalů a vody v těle. Měřit je nutné nalačno, nejlépe v časných dopoledních hodinách. Nesmí se provádět u osob, které mají kardiostimulátor, a není vhodný ani u žen v časném stadiu těhotenství.

DOMÁCÍ VÁHY

Další možností je měření tuku pomocí některých domácích vah a přístrojů, které fungují podobně jako Bodystat. Zde ale pozor! Měření na nich je nepřesné a výsledky jsou pouze orientační. Například proto, že některé přístroje měří odpor jen v dolní nebo horní polovině těla.

KALIPERAČNÍ MĚŘENÍ

Zajímavá metoda, která trochu neprávem ustoupila do pozadí. Speciálními kaliperačními kleštěmi se měří tloušťka podkožních řas. Zpravidla na pěti až deseti místech na těle. Výsledek se porovná s tabulkou, kterou koupíte většinou i s kaliperačními kleštěmi. Měření je nutné provádět na přesně určených místech těla a vyžaduje i trochu zkušeností.

Jsou i další metody měření obsahu podkožního tuku nebo i podílu dalších tkání v těle, například s pomocí počítačové tomografie, ultrazvuku, infračervené interakce atd. S těmi se ale běžně nesetkáme.