Diskuze

Měření tepové frekvence vám pomůže zhubnout a k lepším výkonům

Nejste si jistí, v jakém tempu máte běhat aby šla kila dolů? Nevíte kdy přidat a kdy odpočívat, aby padnul osobák na příštím závodě a vyhli jste se přetrénování? Odpověď je jednoduchá. Zapomeňte na sledování rychlosti a zaměřte se na tepovou frekvenci, která vám pomůže vést trénink tak, aby byl maximálně efektivní.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LH

tak s tou paní na obrázku bych tepovku i docela měřil... ;-)

0 0
možnosti
JH

Koho opravdu zajímá jak je to s tím pálením v jednotlivých zónách a hlavně jak je to s celkovým efektem aerobního a anaerobního tréninku na hubnutí, přečtěte si tohle. 

http://www.f-sport.cz/print.php?id=69

1/ Je jedno kolik pálite tuků těch 30-90 minut při aerobním cvičení,

důležité je kolik pálite tuků zbytek dne = zbylých 23hodin (1380 minut) !

0 0
možnosti
PK

Samozřejmě, že není jedno, kolik tuků pálíme při 30-90 minutovém aerobním cvičení, protože za hodinu rychlejší chůze denně spálí člověk s nadváhou minimálně 2 kg tuku za měsíc (u pomalého běhu pak cca. 3 kg za měsíc, ale to začátečníci nedají), jak lze ověřit jak výpočtem, tak empiricky (viz zkušenosti lidí z běžeckých for). U anaerobní zátěže mi ty odhady následného energetického výdeje připadají dost nepřesné, navíc je otázkou, jakou zátěž takový člověk zvládne. Ostatně, proč se spoléhat na nějaké odhady a nenajít nějakou empirickou studii, ze které by bylo jasněji, která skupina na tom byla lépe?

0 0
možnosti
VZ

Pěkná reklama prodejců potřeb pro běhání zabalená do líbivého obalu jak zhubnout.

Nic proti běhání v přírodě, je to vždy lepší než nudné dupání na pásu, ale pokud chce někdo účinně hubnout, pak nejlepším způsobem je silový trénink se závažím. Žádné kardio (ono běhání s doporučovanou tepovkou) nezvýší klidový metabolismus tak, jako právě posilování. A zvýšený klidový metabolismus spaluje energii i když spíme...

Ale to vše je naprosto k ničemu, když se neupraví strava. A vo to tady de. :-)

1 1
možnosti
PK

Už jsem zde uváděl příklad ženy, která zhubla skoro 30 kg díky chůzi, později pak běhu. I kdyby se strava nezměnila a člověk zařadil pohyb, tak zpočátku zhubne, protože zařazením pohybu vznikne energetická nerovnováha. Jinou věcí je, že souběžným zařazením pohybu a úpravy stravy jsou výsledky lepší.

1 0
možnosti
KS

Běh, hubnutí a tepovka - tisíckrát opakované téma, které nakonec vždy skončí u jednoho zavádějícího vzorečku. Zejména (jako vždy u podobných textů na toto téma) chybí informace, pro koho je článek určen. Řekl bych, že pro velmi zdatného běžce s nadváhou (kolik je takových). Přitom spousta čtenářů bude obézních začínajících "neběžců", kteří chtějí udělat něco pro své zdraví, a pro ty je celý ten vzoreček k ničemu. 60 % TFMax dosáhne takový čtenář jen zíráním do lednice, a u toho si dovolím tvrdit, že moc nespálí. Jakýkoliv rychlejší pohyb netrénovaného člověka s nadváhou vystřelí tepovku nad 75 % TFMax, a je tedy dle zásad hubnutí škodlivý. Sám jsem si takovým obdobím prošel a marně dlouho hledal řešení. Zkušení trenéři radili hubnout a trénovat na 60-70 % TFMax, tak jsem několik měsíců poměrně pomalu chodil v tom "správném" pásmu. Výsledkem bylo, že jsem ani nezhubnul ani nic nenatrénoval. 

Z podobných textů by člověk usoudil, že existuje jakási magická hranice ANP, pod kterou tělo spaluje skoro jenom tuky a nad kterou nespálí ani jednu tukovou buňku. To je pochopitelně nesmysl. Pro netrénovaného člověka je každý rychlejší pohyb hned v anaerobním pásmu - no a co, tak ať je. Když zvládnu jakýkoliv delší pohyb v jakémkoli pásmu, tak vždy spaluji i tuky. Zkuste třeba poradit, jak takový trénink doplnit příjmem a regenerací, aby se doplnily spálené cukry a člověk si zase mohl dát brzy znovu pořádně do těla klidně nad ANP. Teprve po měsících tréninků nad ANP se tepovka sníží natolik, že můžeme začít s jejím sledováním a jsme schopni už absolvovat nějaký ten lehčí trénink kontrolovaně pod ANP. Měřením TF hned od prvního pohybu netrénovaného jedince dojde k rychlé demotivaci, protože takový člověk je postaven před volbu - buď se budu hýbat a porušovat zóny TF a nebo budu dál koukat do lednice s pocitem, že jsem v té správné tepové zóně.

2 0
možnosti
PK

Pokud vyjdeme z obecně přijímaného tvrzení, že ANP je tep, na kterém zvládne tělo pracovat přibližně hodinu, tak ani u obézního člověka není každý pohyb nad ANP, pouze ta ANP je třeba výše než jsou uváděná procenta, ale kdoví. Každopádně, při dlouhé chůzi, třeba v délce 90-120 minut, je jisté, že je člověk pod ANP, a nemusí vůbec při ní koukat do lednice. :-)

0 0
možnosti
Foto

J.Holeček: Ano naprosto souhlasím asi se všemi tvrzeními...

Je zde pouze přímá propojenost rychlosti běhu a vzdálenosti.

Je úplně jedno jestli poběžím 10km/h po dobu 1 hodiny (667kcal) nebo 11km/h po dobu 55 minut (678kcal) nebo 13km/h po dobu 45 minut (676kcal). Vždy uběhnu 10km a spálím více méně stejně energie (+-10kcal). Jsou to hodnoty z Kalorických tabulek, ale mám to ověřeno na sobě a opravdu to tak je (tepák+hodinky s GPS).

Jediné co je nepopiratelné, že čím déle a pomaleji a dále budete běhat, tím nižší tepovou frekvenci budete potřebovat pro vyšší výkon.

Nicméně spalování tuků to pravděpodobně příliš neovlivní. 8-o

1 0
možnosti
Foto

To pomaleji myslím obrazně. musíme se držet stále v normálních hranicích 9km/h - 14km/h dejme tomu

0 0
možnosti

Ad bolest svalů při anearobní zátěži...

"Když něco bolí, tak je jedno, co za to může. Kyselina mléčná to však není a je naopak přítelem. Pálivou bolest způsobují iony vodíků, které snižují pH ve svalech a snižují jejich účinnost. Iony vodíků se uvolňují společně s laktátem, když tělo spaluje sacharidy/cukry. 

Za bolest po tréninku může i něco jiného. Mohli jste si pořádně máknout a přecenit lehce síly a dva dny budete chodit trošku jinak, porušili jste lehce strukturu svalu (způsobili drobné trhlinky), špatně jste se rozcvičili nebo jste dostatečně neodplavili laktát po tréninku." - http://fitness101.cz/kyselina-mlecna-laktat-za-co-muze-30

0 0
možnosti
VA

Sledování tepové frekvence je dobré, že se na začátku výkonu člověk neodvaří, ale i na konci pořád jede naplno. Hlavně se tím odolá krátkým eurofobním stavům, po nich se pak člověk zalomí, Tím podá co nejlepší výkon vzhledem k natrénovanosti. To mám prakticky odzkoušeno, ale hubnutí jsem nijak nevysledoval.

0 0
možnosti
PS

Eurofobní? To jako strachy utíkáte před Evropany? :-)

0 0
možnosti
JH

To, že zátěž nad aerobním pásmem je pro hubnutí méně výhodná než v aerobním pásmu je logický i praktický nesmysl stokrát omílaný ve všemožných časopisových článcích. Je sice pravda, že je aerobní pásmo výhodnější pro přímé spalování tuků při zátěži, ovšem nesmí se zapomínat na celek a na souvislosti. Pokud poběžíme 10 km v laktátu, tak sice při běhu samotném spálíme méně tuku, ale protože zátěž bude intenzivnější, spálíme celkově více energie. Bude to sice více v cukrech, ale po skončení zátěže bude tělo energii do krve doplňovat kde ji bude mít, tedy z tuků. Celkově více spálené energie znamená logicky více spálených tuků, i když až po zátěži, to nám ale může být jedno. A praktickým důkazem je to, že téměř každý vytrvalec mívá v zimní přípravě, kdy se trénuje objem v aerobním pásmu větší váhu a víc tuku než na jaře a létě, kdy se trénuje mnohem víc v laktátu a kdy se závodí. Jakmile se začne závodit a tělo tráví víc času v pořádné intenzitě, kila jdou dolů sama.

6 1
možnosti
JH

Kromě toho má intenzivní zátěž i ten efekt, že člověk nemá ještě dlouho po ní hlad, takže pokud se trénuje intenzita často a často se závodí, nemá tělo ani tolik času a chuti energii doplňovat. To po lehkém běhu nebo lehkém švihu na kole se dá jíst hned. Když se trénuje intenzita, laktát, tělo si jakoby samo říká o hubnutí, asi aby se netahalo se zbytečnými kily.

1 0
možnosti

Miloš Fencl

18. 6. 2015 15:15

(Omlouvám se, musím jako nepřihlášený reagovat takto, i když je to reakce na příspěvek/odpověď Petra Kaňovského)

Ve svém příspěvku jsem se jen snažil upřesnit postup při výpočtu %TFmax a nijak tím neříkám, že při pomalém běhu tělo snad nespaluje energii. Naopak. Jen pro spalování tuků, o které v článku v podstatě šlo, je nutný kyslík ve velké míře, což se při vyšších TF samozřejmě nedaří :-)

Takže vzorečky uvedené v článku v podstatě skutečně hubnutí pomáhají, protože takto spočítané hodnoty %TFmax jsou (výrazně) nižší, což pro "fitness" účely je vlastně vhodnější - běh je pomalejší a kyslíku dostatek. Ale pro řízení tréninku je to již zkreslující.

1 0
možnosti
PK

Přesně tak. Navíc, zátěž na nižší TF znamená vesměs nižší rychlost a tím šetrnější krok, což se též hodí, hlavně pro lidi s nadváhou., kvůli kloubům apod. Kromě toho jde o dlouhodobou udržitelnost zátěže, což je opět snadnější u pohybu na nízké TF - pro hubnutí je lepší chodit denně hodinu (toto je vesměs zvládnutelné i pro lidi s výraznou nadváhou) než běhat 2x týdně půl hodiny.

1 0
možnosti
Foto

J26i35r20i 97H94o67s75i58c

18. 6. 2015 14:26

Nevite, zda je nejaka takova laborator, kde to zmeri resne, s Jablonci/Liberci?

0 0
možnosti
JT

Ano, na Technické univerzitě v Liberci, katedře tělesné výchovy.

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

OBRAZEM: Celebrity, které měly před slávou rozjetou jinou kariéru

19. dubna 2024  12:08

Dnes jsou z nich známé osobnosti, dříve ale slavné tváře byly něčím jiným. Podívejte se do galerie,...

S modelací genitálií mne inspirovaly Brazilky, říká plastický chirurg

19. dubna 2024

Podcast Nejen plastika nosu, úprava očních víček nebo modelace prsou. Spousta žen v touze po mládí nebo...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!