Doporučujeme

Menu podle Kozoroha

Jak se stravují a jaký vztah k jídlu mají lidé narození ve znamení Kozoroha? Od ostatních se liší tím, že vaření řadí k přírodním vědám a nepovažují ho za umění. Dobře vařit, v tom není podle Kozoraha žádné "mystérium", je to jen záležitostí inteligence. Kozoroh vyniká v kuchyni hlavně bohatou škálou kulinářských nápadů. Doba Kozorohova narození (22.12. - 20.1.) spadá do údobí vánočních svátků a oslav spojených s příchodem nového roku.

Menu ve znamení Kozoroha

Aperitiv:
Jahodový sekt
Zákusek k aperitivu:
Švestky s ořechy a slaninou

Menu:
Vykrájený grapefruit
Steak Albert na pepři
Mražená Karlovarská becherovka
Čekankový salát

Jahodový sekt
50 ml jahodového likéru, 50 ml slivovice, sekt
Do vychlazené sektové sklenky nalijeme jahodový likér a slivovici. Při nalévání likéru nakloníme sklenku tak, aby likér pokryl strany i dno. Dolijeme vychlazeným sektem.

Švestky s ořechy a slaninou
24 sušených švestek, 24 čtvrtinek ořechových jader, 8 tenkých plátků slaniny, 20 g másla
sušené švestky omyjeme a namočíme na několik hodin do studené vody nebo studeného čaje. Osušíme je a vyjmeme pecky. Vnitřek každé jednotlivé švestky vyplníme čtvrtinkou ořechového jádra. Každý plátek slaniny rozdělíme na tři díly, jednotlivými dílky švestky obalíme a slaninu upevníme párátkem. Na pánvi rozpustíme máslo a obalené švestky v něm na mírném ohni po dobu 6-7 minut opékáme. Pánví občas zatřepeme, aby švestky mají být uvnitř prohřáté.

Vykrájený grapefruit
Grapefruit vodorovně rozřízneme na dva díly ostrým nožem. Kruhovým řezem odřízneme bílou blánu, která se nachází ve středu ovoce a spolu s jadérky ji vyndáme. Čepelí nože oddělíme dužninu jednotlivých dílků od blány. Takto upravený grapefruit dáme na dezertní talíř s čajovou lžičkou.

Steak Albert na pepři
800 g masa, sůl, hrubě mletý nebo rozdrcený pepř, 120 g másla, 40 ml brandy, 100 ml silného vývaru
Ze středního roštěnce dobré kvality ukrojíme silnější roštěnku, prořízneme ji napříč, abychom dostali steaky po 150-200 g. Steaky osolíme a obalíme v hrubě mletém pepři. Na pánvi rozehřejeme polovinu másla, steaky v něm po obou stranách opečeme, aniž bychom je vícekrát než jednou obrátili. Pak je dáme na předehřátou mísu, máslo z pánve slijeme a pánev zalijeme dobrým brandy. Chvíli povaříme, přilijeme 100 ml silného vývaru, obsah odpaříme na minimum, pánev stáhneme z ohně, přidáme zbytek másla, promícháme a steaky na míse touto šťávou přelijeme. Podáváme se šťouchanými brambory s cibulkou.

Mražená Karlovarská becherovka
50 ml Becherovky, drcený led
Misku na sek naplníme vrchovatě jemně rozdrceným ledem, zalijeme Becherovkou a misku vložíme na několik hodin do mrazničky. Zatímco likér v poháru klesne ke dnu, led nahoře vytvoří jednolitou pevnou vrstvu. Po vyjmutí z mrazničky ledový krunýř lehce povolí a můžeme upíjet mražený likér z okraje skleničky.

Čekankový salát
50 g rozinek, 4 čekankové puky, 15-20 jader vlašských ořechů
Zálivka: 2 lžíce oleje, 1 lžíce vinného octa, 1 lžička hořčice, sůl, pepř
Rozinky namočíme do šálku s teplou vodou. Čekanku opereme pod proudem vody. Při čistění vyřízneme spodní klínek puku (bývá nositelem hořkosti). Okapanou čekanku nakrájíme na proužky, které vložíme do salátové mísy. Rozinky osušíme a spolu s vyloupanými pokrájenými jádry vlašských ořechů nasypeme na čekanku. Z uvedených přísad pak připravíme zálivku, jíž salát zalijeme až těsně před podáváním.


  • Vybrali jsme pro Vás