Ona
Bulimičky postupně naprosto ztrácejí kontrolu nad svou tělesnou váhou.

Bulimičky postupně naprosto ztrácejí kontrolu nad svou tělesnou váhou. | foto: Profimedia.cz

Mentální bulimie

Bulimie patří mezi poruchy příjmu potravy. Lidé trpící touto chorobou přehnaně kontrolují svoji tělesnou hmotnost a volí různé prostředky k jejímu snížení.

Nejčastěji jde o vyvolané zvracení, užití projímadel nebo prostředků k odvodnění organismu. Dochází zde k úplné ztrátě kontroly nad příjmem potravy.

Jaké jsou příznaky bulimie?
Onemocnění se vyznačuje střídáním úplného hladovění a přejídání. Po přejedení se obvykle dostaví výčitky a pacient se snaží jídlo ze sebe co nejrychleji dostat. U nemocných lze pozorovat záchvaty zimnice, deprese, časté zácpy a průjmy, poničení zubní skloviny v důsledku zvracení a také poruchy ledvin, pokud jsou opakovaně užívány prostředky k odvodnění. Dostavují se prudké změny nálady, častá přecitlivělost a podrážděnost.

Koho se tato nemoc týká?
Nemoc se může objevit u mužů i žen jakéhokoliv věku. Nejčastěji se však objevuje v časné pubertě. Výskyt bývá četnější u žen než u mužů. Odhaduje se, že bulimií trpí 4% světové populace, což je přibližně třikrát více, než u mentální anorexie.

Prevence a léčba
Bulimie je někdy vyvolána tíživou životní situací, špatně fungující rodinou nebo negativním hodnocením vlastní osoby. Tato porucha vzniká z mnoha rozmanitých příčin, proto je velmi těžké ustanovit nějaká preventivní opatření. U dospívajících je důležité informovat je o příznacích a důsledcích onemocnění.

Léčbou zde rozumíme hlavně změnu stravovacích návyků, ke které by mělo docházet postupně, protože trávicí ústrojí odvyklo normální stravě. Určitě je zapotřebí odborná pomoc, aby byl stabilizován psychický stav jedince. Je třeba vrátit mu zdravé sebevědomí. Při vážnějším psychickém stavu je možná léčba antidepresivy.