Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Menstruační potíže je možné výrazně zmírnit

  1:00aktualizováno  1:00
Mnoho žen považuje silnou a bolestivou menstruaci za nutné zlo, stejně jako fyzické obtíže, které jejich cyklus provázejí. Mnoha z nich se přitom dá předejít.
Bolest, břicho - ilustrační foto

Bolest, břicho - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Silné fyzické a psychické obtíže. Tak pro mnoho žen vypadá někdy až osm dní před menstruací.

Lékaři všechny tyhle projevy souhrnně nazývají premenstruační syndrom. "Téměř každá druhá žena v reprodukčním věku má negativní zkušenost minimálně s jedním příznakem premenstruačního syndromu," tvrdí pražská gynekoložka Dagmar Makalová.

Půl měsíce z formy
Příznaků není zrovna málo: patří mezi ně napětí v prsou, otoky končetin, pocity nadýmání břicha, bolesti hlavy, problémy s pletí.

A rovněž psychické potíže, jako jsou depresivní pocity úzkosti, prudké výkyvy nálad, podrážděnost, pokles zájmu o každodenní činnost, zhoršení koncentrace, únava a změna chuti k jídlu až s bulimickými tendencemi - sklony k přejídání. Někdy se přidávají rovněž poruchy spánku.

"Pokud po týden trvajících premenstruačních potížích následuje několikadenní a někdy rovněž až týdenní silná a bolestivá menstruace, znamená to, že žena až polovinu měsíce prožívá v ne zrovna příjemných stavech," upozorňuje devětadvacetiletá Karolína, protože jde i o její případ.

Podobné stavy mohou ovlivňovat soukromý i pracovní život. Ne vždy se problémy typické pro premenstruační syndrom vyskytují zároveň, ale život znepříjemnit dokážou i jednotlivě.

Stejně to platí i pro příliš silnou menstruaci, kterou někdy kromě bolestí břicha a zad může provázet i nevolnost a někdy dokonce zvracení.

Kdy se je na místě zmínit se lékaři
Gynekologové se nicméně stále setkávají s tím, že ženy se o těchto potížích nezmiňují, protože mají pocit, že se s nimi stejně nedá nic dělat.

"To je chyba, protože opak je pravda, mnohé projevy se dají zmírnit ať už díky úpravě životosprávy nebo s pomocí léků," vysvětluje lékařka Dagmar Makalová. To ostatně platí i pro problémy s pravidelností menstruace.

Podle gynekoložky by se správně i gynekologové měli zajímat o to, zda jejich klientky nemají s průběhem cyklu nějaké potíže, a pokud ano, měli by jim nabídnout možná řešení.

Potíže s premenstruačním syndromem anebo třeba s nepravidelnou menstruací lze někdy zmírnit užíváním vhodně zvolené antikoncepce.

Osvědčila se zejména jednofázová hormonální antikoncepce se stabilní hladinou hormonů, která se svým složením podobá hormonu progesteronu. V těžkých případech ji lze po poradě s lékařem užívat bez obvyklé sedmidenní pauzy následující jinak po třítýdenním užívání.

Pro koho se hormony nehodí
Pozor však, hormonální antikoncepce se nehodí pro každého: absolutní zákaz v tomto případě platí v případě, že žena trpí nebo trpěla hlubokou žilní trombózou, měla plicní embolii, nehodí se také pro ženy s omezenou hybností (třeba po úraze) či pro ty, kdo trpí aktivní fází choroby jater - může jít třeba o nějaké virové onemocnění jater typu infekční mononukleóza.

Vadí samozřejmě zhoubný i nezhoubný nádor jater, významná srdeční vada, srdeční příhoda nebo mozková mrtvice v anamnéze nebo neléčený vysoký krevní tlak.

Zatímco neléčená cukrovka nevadí, nemůže dotyčná žena užívat antikoncepci, pokud by se její nemoc nějak zkomplikovala. V každém případě je vhodné přizpůsobit volbu antikoncepce věku a zdravotnímu stavu.

Kdo nechce polykat pilulky, má na výběr z dalších metod - může jít třeba o týdenní hormonální náplast, o injekční antikoncepci podávanou každé tři měsíce, případně o podkožní implantát nebo tělísko s hormonem, které účinkují několik let.

Aby menstruace nebolela

• Hlídejte si, co jíte
Vliv na průběh menstruace má i to, co žena jí. Důležité je zejména omezit cukr, kávu a nadměrné solení. Pomáhá také vyhýbání se stresovým situacím.

Hýbejte se dostatečně
Ačkoli si to mnoho žen neumí představit, potíže spojené s premenstruačním syndromem, jako jsou třeba otoky končetin, bolesti hlavy a nadýmání, může zlepšit také dostatek pohybu. Mimo jiné proto, že se tělo lépe prokrvuje.

Když mohou pomoci léky
Premenstruační syndrom se dá ovlivnit také užíváním některých léků, často i na přírodní bázi. Řeč je třeba o fytoestrogenech, což jsou látky rostlinného původu, podobné ženským pohlavním hormonům. V úvahu připadá také vitamin B6 a diuretika neboli přípravky bránící zbytečnému zadržování tekutin v těle.

Změňte antikoncepci
Někdy lze průběh menstruace, respektive intenzitu premenstruačního syndromu ovlivnit také volbou antikoncepce. Každá žena, kterou menstruace trápí, by se proto měla poradit se svým lékařem.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...

Z obchodu s parukami jsem utekla s pláčem, vzpomíná Marie na svou nemoc

Paní Marii nová paruka udělala radost.

Když paní Marie onemocněla rakovinou prsu, už věděla, co ji čeká. Stejnou diagnózu totiž měla i její maminka. Kromě...

Prodala 500 litrů svého mléka. Kupují ho kulturisté, tvrdí Kypřanka

Rafaela Lamprou z Kypru kojí svého syna. Rozhodla se, že si bude prodejem...

Lidské mléko nejmenší obsah bílkovin ze všech živočišných druhů, přesto ho od Kypřanky Rafaely Lamprou (24) kupují...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz