Ona

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co o zdraví prozradí menstruace. Ohrožení rakovinou i nákazu infekcí

  • 12
Pravidelná bezproblémová menstruace je ukazatelem toho, že všechno funguje tak, jak má. Nejrůznější poruchy v menstruačním cyklu však mohou naznačovat, že s vaším tělem není něco v pořádku.

Menstruace, nebo také měsíčky, menses, perioda či cyklus, je přirozenou a neoddělitelnou součástí ženského života v reprodukčním období, které začíná první menstruací a končí menopauzou.

Perioda může být narušena mnoha faktory jako stres, nadměrná fyzická aktivita, nedostatek živin či léky (více jsme o tom psali zde). Některé výkyvy a abnormality v menstruačním cyklu však mohou upozorňovat na nějaký problém, se kterým se náš organismus právě potýká. Přečtěte si, co může o vašem zdravotním stavu prozradit vaše perioda.

Vynechání menstruace

Pokud má vaše měsíční krvácení pár dní zpoždění, není důvod k panice. Jestliže se však menstruace nedostaví daný měsíc vůbec, může to znamenat, že se ve vašem těle děje něco neobvyklého a mozek oddaluje ovulaci, dokud se vše nevrátí do normálu.

„Načasování menstruačního cyklu je řízeno hypotalamusem, řídícím centrem v mozku, který říká vaječníkům, co mají dělat,“ vysvětlila doktorka Daniela Carusi z Woman´s Hospital v Bostonu v USA.

Hypotalamus je velmi citlivý na faktory, které mohou ovlivnit funkce mozku jako spánková deprivace, stres, nemoc, neobvyklé výkyvy v hladinách hormonů, nadměrné cvičení (což si mozek může vyložit jako stres), nezvykle vysoké nebo naopak nízké okolní teploty nebo užívání drog.

Doktorka Carusi však uklidňuje, že cyklus se obvykle vrátí do normálu, jakmile zdravotní potíže vymizí. Pokud se vaše perioda nedostaví dvakrát za sebou, je na místě poradit se s gynekologem.

Špinění uprostřed cyklu

Náhodné krvácení nebo špinění, které se objeví uprostřed cyklu bez premenstruačního syndromu, může být způsobené řadou příčin. Jak pro iDNES.cz vysvětlil gynekolog Peter Koliba z GYN MEDICO, špinění uprostřed cyklu se u asi 1 a 2 procent žen vyskytuje zcela fyziologicky v průběhu ovulace, kdy dochází k výraznějším změnám hladin pohlavních hormonů.

„Při užívání antikoncepce může vznikat z nedostatku estrogenů a změna preparátu s vyšší dávkou estrogenu problém snadno vyřeší.“

Mezi další příčiny, které mohou způsobovat špinění, se podle lékaře Koliby řadí děložní polyp nebo myom. Intermenstruační krvácení může být také projevem infekce, typicky chlamydiové. V neposlední řadě může být nepravidelní krvácení známkou závažnějšího onemocnění (například zhoubný nádor). V případě výskytu nepravidelného krvácení se vždy doporučuje nechat se vyšetřit gynekologem.

Příliš bolestivá menstruace

Bolesti během menstruace?

O své zkušenosti s bolestivou menstruací se podělte v diskuzi na eMimino.cz.

Menstruační křeče rozhodně nejsou procházkou růžovým sadem. Ale pokud jsou vaše křeče při krvácení tak intenzívní, že si musíte vzít volno v práci, zrušit svoje denní plány a ani volně prodejné léky nezabírají, není to v pořádku. Podle gynekologa Petera Koliby může být bolestivá menstruace buď primární, bez zjevného onemocnění dělohy a pohlavních orgánů, nebo sekundární, kdy menstruační bolesti vznikají v souvislosti s jiným onemocněním.

„Nejčastější příčinou sekundární bolestivé menstruace je endometrióza. Mezi další onemocnění, které způsobují bolestivou menstruaci, patří děložní myomy, cysty vaječníků nebo pánevní záněty,“ uvedl gynekolog, který ke zmírnění menstruačních bolestí doporučuje lokální působení tepla (teplé obklady) a dostatečný odpočinek.

„Při silnějších bolestech je namístě užití léků proti bolesti. Vhodné jsou tzv. nesteroidní protizánětlivé léky (např. Ibalgin, Nalgesin, Nimesil, Aspirin apod.), které cíleně snižují tvorbu prostaglandinů a tím i nadměrné děložní stahy. Při opakovaných potížích a k prevenci bolestivé menstruace může být s dobrým efektem použita i kombinovaná hormonální antikoncepce,“ dodal.

Krvácení bez menstruace

Jestliže vás z ničeho nic překvapí krvácení, které nedoprovázejí obvyklé příznaky premenstruačního syndromu, jako jsou nafouknuté břicho, napětí prsou či změny chutě k jídlu, máte nejspíš takzvanou pseudomenstruaci, neboli krvácení bez ovulace. Tento problém může u žen s nadváhou nebo obezitou poukazovat na prediabetes.

Jak vysvětlila doktorka Carusi, inzulínová rezistence má totiž přímý dopad na vaječníky. Pro tyto pacientky je klíčové dostat svou váhu po kontrolu, zvláště pokud plánují otěhotnět.

„Pseudomenstruaci také dobře znají uživatelky hormonální antikoncepce, hormony totiž zařídí, že nenastane přirozená ovulace,“ píše server huffingtonpost.com.

První menstruace se dostavila velmi brzy

Jestliže jste byla na základní škole mezi prvními, které se každý měsíc omlouvaly z hodin tělocviku, máte nejspíš další dobrý důvod, proč se zdravě stravovat, pravidelně cvičit a provádět samovyšetření prsou (přesný návod najdete zde).

25. listopadu 2009

„Jedním z rizikových faktorů rakoviny prsu je délka působení ženských pohlavních hormonů (estrogenů) na prsní tkáň v průběhu života. Ženy, které začaly menstruovat brzy a přestaly menstruovat v pozdějším věku, jsou více ohrožené vznikem zhoubného onemocnění prsu,“ uvedl gynekolog Koliba.

Ten za prevenci rakoviny (i rakoviny prsu) považuje zlepšení životního stylu, dostatečnou pohybovou aktivitu, vyváženou stravu, zejména s omezením vysokotučných jídel, udržování přiměřené hmotnosti, omezení alkoholických nápojů a také neodkládání těhotenství do pozdního věku.

„Jako takzvanou sekundární prevenci s cílem odhalit potenciální onemocnění co nejdříve je vhodné provádět pravidelné samovyšetřování prsů a u žen po 45. roku věku pravidelně absolvovat mamografické vyšetření, které je plně hrazeno ze zdravotního pojištění,“ dodal lékař Peter Koliba. 

, pro iDNES.cz