Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mé dítě se těší do školy. Je vůbec normální?

  7:14aktualizováno  7:14
Znáte děti, které se po prázdninách těší do školy? Že máte takové doma nebo v příbuzenstvu? Nicméně mezi zavilými skeptiky panuje názor, že děti, které se v září těší na školu nejsou normální a potřebovaly by vyšetřit.

Školák - Ilustrační foto. | foto: MF DNES

popisek Máte problém s dítětem?
Poraďte se s televizní chůvou

Hlasujte v anketě: Je normální se těšit, anebo je normální litovat, že skončila doba prázdnin.

"Dítě by rozhodně nemělo jít do školy s odporem. Mělo by se těšit přiměřeně. Některé na kamarády, jiné na učitele a jsou i takoví školáci, kteří se těší, že se dozví něco nového," vysvětluje speciální pedagožka Martina Kovářová. Za přehnaným nadšením však mohou podle ní stát problémy v rodině. "Dítě pak bere školu jako únik, a to samozřejmě v pořádku není."

Mám blbou učitelku

"Já do školy nejdu," prohlásil znenadání třeťák Kryštof na konci srpna. "A proč?" Vyplašili se rodiče. "Máme blbou učitelku," prohlásil osmiletý syn. Co s tím?

"Rodiče by neměli podlehnout nahodilým vrtochům," říká pedagožka. "Pokud má ratolest problém s učitelkou, signály jsou jistě staršího data. Dítě nosilo poznámky nebo si stěžovalo už v loňském roce. V takovém případě je dobré situaci rozebrat s ředitelem školy, případně v pedagogicko-psychologické poradně. Teprve když dítě opakovaně trvá na svém, je dobré zvážit změnu školy."

Důležitou roli hraje také kolektiv. Pokud školák vychází s učitelem a je nešťastný v kolektivu, může mu dobrý pedagog pomoci. Jestliže je však situace opačná a on má skvělé kamarády, ale nesnáší učitelku, kolektiv mu problémy s učením nevyřeší.

"Záleží vždy také na povaze dítěte i na věku. Na prvním stupni jsou nahodilé změny nálad běžnější, na druhém stupni jsou už vztahy trvalejší," upřesňuje Kovářová.

Pokud se rodiče obrátí na pedagogickou poradnu, mohou poprosit o monitorování vztahů ve třídě pomocí kamery. Podle Kovářové je dnes tato metoda součástí nabídky většiny poraden.

Pojedeš a hotovo!

Některé základní školy pořádají hned na podzim školy v přírodě. Důvodem je "stmelování třídního kolektivu" a někteří rodiče zažívají rázem další dilema. "Nepojedu, protože nejede ani má nejlepší kamarádka," prohlásí jejich malá "princezna". Mají ustoupit, anebo jí přesvědčovat?

"Nutit dítě násilím je nesmysl. Stejně by si školu v přírodě neužilo a ještě by mohlo bojkotovat připravené aktivity," uvažuje pedagožka. "Je dobré ale rozebrat důvody."

Nepojede-li nejlepší kamarádka, bude to podle Kovářové jedině dobře, protože v dětském kolektivu není dobré se upínat na jednoho "nejlepšího". Ten už totiž za týden nejlepší být nemusí. Dítě bude mít alespoň šanci poznat a spřátelit se s ostatními.

Ukaž, já to vybarvím za Tebe

Běžná situace: Vaříte večeři a z pokoje se ozve - Mamííí, já nevím co s tím úkolem? Můžete se vším praštit a jít ho vyřešit za syna, anebo ho odbýt s tím, že je to jeho úkol a že vy jeho se svými taky neotravujete.

Obojí je špatně. "Určitě byste se měli o školu dětí zajímat, vyptávat se a nejen na známky, ale také na kamarády, učitele," říká Kovářová. "Neznamená to ale, že domácí úkoly budou na vás."

Jinými slovy je dobré hned od první třídy, aby si děti zvykaly na zodpovědnost za své povinnosti. Na vás je jim úkol prohlédnout, poradit, zkontrolovat občas sešity, žákovskou a není ani od věci si čas od času popovídat s třídní učitelkou. "I já jsem ale jednou podlehla a dělala úkol za syna v první třídě, protože dostal podle mého nesmyslný úkol," přiznává sama pedagožka.

Na druhém stupni už by si žáci a studenti měli úkoly plnit samozřejmě sami. Podle Kovářové to ale neznamená, že už vás nemusí zajímat. Až do konce školní docházky byste měli sem tam zkontrolovat jeho sešity a o škole si promluvit.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Zápisy do škol se posunuly, přesto je nepodceňujte

Zápis do prvních tříd v Ostravě-Petřkovicích (15. ledna 2016)

Od minulého roku jsou termíny zápisů do škol posunuty z ledna a února na duben. To však neznamená, že by rodiče měli...

Poradna: Po smrti syna nám snacha brání ve styku s dospívající vnučkou

ilustrační snímek

Píšeme vám s manželem ohledně naší šestnáctileté vnučky. Její matka ji omezuje ve styku s námi a my nevíme, co dělat....

Digitální domorodci? Spousta dětí neumí víc, než klikat a dotýkat se

ilustrační snímek

Naše děti s digitálními technologiemi vyrostly a berou je jako samozřejmost. Sledují videa, píší si s kamarády nebo...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz