Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Matky malých dětí a sex. Realita, nebo sci-fi?

  9:31aktualizováno  9:31
Někdo vzpomíná s něžným dojetím, někdo s děsem ve tváři. Některé z nás to právě teď prožívají. O čem je řeč? O prvních letech mateřství. Celý den štvanice kolem neúnavného kojence či batolete, celou noc vynucené přestávky ve spaní na krmení. A když je konečně chvíli klid, začne se plížit s chlípným pohledem vlastní manžel...
Rodičovství přináší do života změny. Mimo jiné méně času, sil a příležitosti na sex. (Ilustrační snímek)

Rodičovství přináší do života změny. Mimo jiné méně času, sil a příležitosti na sex. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Říká se, že sexu si žena nejvíc užije v naprostém mládí, kdy je bezstarostná, svěží a plná energie. A potom ve středním věku, kdy se svých starostí konečně zbaví a energie ji ještě nestihla opustit. V mezidobí má dvě možnosti: rezignovat na spánek a odpočinek, nebo na sex.

Jenže ještě je tady druhý do páru a ten si manželské soužití může představovat docela jinak. Chlap, který celé noci nekojí, celé dny nežvatlá nesmysly mezi strouháním jablíčka a žehlením košilek, a proti usilovnému dvouhodinovému pláči v půl třetí ráno se chrání špunty do uší ve vzdáleném pokoji, sotva nalezne pochopení, že pro nás větším vzrušením než jeho chlupatá ruka na našem zadečku může být hodina hlubokého spánku vkuse.

Proč to nedokážou pochopit?

Ti zodpovědnější pánové zmobilizují zbytky své tolerance a tiše trpí. Někteří ovšem trpí i nahlas, což jen málokterou strhanou matku povzbudí k sexuální aktivitě, jelikož se cítí (zhusta právem) zneuznaná a nepochopená.

Stejně tak má ovšem otec pocit odstrčeného zoufalce, který posloužil jako pouhý dárce semene. V dítěti může spatřovat nevítaného vetřelce či snad dokonce rivala, jelikož tolik něžných slov a pozornosti, co tomu uvřeštěnému skřetovi, se jemu samotnému dostalo v naposledy kdysi dávno, předtím, než mu jeho vyvolená s jásavým výrazem ukazovala dva proužky na těhotenském testu.

Ilustrační snímek.

Matkám malých dětí obvykle nechybí sex, ale spánek. (Ilustrační snímek)

Nezapomínejte budovat vztah

radí matkám malých dětí psycholožka Lenka Černá

"Období mateřství je pro každou ženu velkou životní změnou a mnohdy se z nás stanou skvělé matky, avšak špatné milenky a partnerky. Někdy máme tendenci vytěsnit muže ze svého zorného úhlu a starat se pouze o naše dítko.

Měly bychom však pěstovat náš vztah, ať máme malé mimčo nebo dospělé puberťáky. Náš partner nás totiž nechce mít jen jako matku jeho dětí, ale hlavně jako kamarádku, milenku a partnerku.

Maminkám bych tedy doporučila, ať na partnery nezapomínají a i v tomto období si vyrazí na romantickou večeři (bez dítěte!), nechají si malé pohlídat a vyrazí spolu do sauny nebo na relax. Ať takzvaně dopují vztahové konto bez ohledu na změnu životního parametru, pečují o své tělo, aby se cítily zase žádané, a nezapomenou na to, že život není jen o dětech. Ty jednoho dne odejdou a zůstane vám doma partner, na kterého jste 20 let neměla čas."

Jak z toho ven? Sex je sice jedna z fyzických potřeb, ale jen jedna z mnoha. A jejich priority určují okolnosti. A tak, pokud můžeme dýchat a netrpíme žízní, zato ale chronickým nedostatkem odpočinku, odsouváme tu příjemnou nadstavbu až na samý chvost. Muži mají tyto priority přece jen drobet přehozené. A bohužel čím jsou mladší, tím výrazněji. Pokud nechceme skončit jako bývalá či přinejmenším podváděná manželka, fyzické potřeby nás obou by se měly alespoň někdy vyladit do rovnováhy.

Můžeme se dohodnout

Se vzájemnou rozkoší lze tak trochu obchodovat. Půlhodinku sexu vyměnit s manželem za celonoční vstávání, kdy jej vybavíme odstříkaným mlékem v lednici a se špunty v uších do vzdáleného pokoje odejdeme po akci my samotné. Je ovšem otázkou, jak moc se vyspíme v situaci, kdy usilovný ryk pronikne i skrz několik stěn a špuntů, jelikož tatínek neprocitne z hlubokého spánku ani v těsné blízkosti hladově řvoucího predátora.

Na druhou stranu sex není nezbytně nutné páchat jen pod rouškou noci. Rozdat si to v kuchyni nebo v obýváku na zemi za přítomnosti bdělého dítěte už v blízké (a vlastně pak už žádné) budoucnosti rozhodně mít příležitost nebudete. Je dost pravděpodobné, že manžel za takové situace ochotně posečká i na teplou večeři, případně o ni tentokrát nebude usilovat.

Stojí to za to

Samozřejmě je také dobré mít na paměti, že naše původně dobrovolné galeje jednoho krásného dne skončí a každé dítě začne spát i v noci. Naopak velmi záhy po té noci nebude k probuzení, to zejména ve všední dny, až se vrátíme do práce a bude potřeba jej brzy ráno odvléci do školky či družiny. Takže to, co jsme prošvihly na poli sexu v mateřství, budeme moci záhy zase napravit. Je dobré si tedy alespoň trochu pěstovat zadní vrátka, aby bylo jak a s kým.

A ruku na srdce. Pečovat o miminko je úžasná a krásná věc. Ale činnost související s jeho výrobou je přece jenom o něco příjemnější a méně únavná. Oproti našim pramatkám máme tu výhodu, že jedno milování pro nás nutně neznamená další dítě. A tak proč si ho tedy neužít?

Autoři:Nejčtenější

Manžel i dcera se zabili, Heleně zůstala vnoučata. Mise jim pomohla

Ráchel a paní Helena

O pomoc pro svou babičku napsala tentokrát do televizního pořadu Mise Nový domov teprve šestnáctiletá Ráchel. Její...

Klidně bych kvůli roli přibrala i dvacet kilo, přemýšlí Bára Poláková

Barbora Poláková

Herečka a zpěvačka Barbora Poláková se kvůli klipu k jedné z písniček připravované desky ostříhala. Krátkovlasou...Některé pomůcky pro děti zpomalují jejich vývoj, raději se jim vyhněte

Vibrační i normální lehátka dítě na chvíli zbaví, ale neumožňují mu volný pohyb...

Rodiče jsou ochotni do nejrůznějších hraček, potřeb a dalších věcí pro své ratolesti investovat neuvěřitelné částky....

Koupelna bez teplé vody a všude zima. Mise pomohla tátovi s malým synem

Julián s Matyáškem si během rekonstrukce bytu užívali v Mikulově.

Svého drogového období Julián (29) lituje. Jenže nezůstalo bez následků, ze vztahu s přítelkyní se narodil syn Matyáš,...

Příběh Aleny: Nastěhoval se k nám švagr, manžel to neřeší, já zuřím

(ilustrační snímek)

Před pár týdny jsme poskytli na pár dní azyl bratrovi manžela. Žena ho vyhodila a neměl rychle kam jít. Z dočasného...Další z rubriky

Proč jsou ženy nevěrné? Většinou jim nechybí sex, ale spřízněná duše

Ženy mívají pro nevěru jinou motivaci než muži.

Zamilovali se, vzali se, měli děti a žili spolu šťastně až do smrti. Tak končívají pohádky, ovšem v reálném životě to...

Manžel i dcera se zabili, Heleně zůstala vnoučata. Mise jim pomohla

Ráchel a paní Helena

O pomoc pro svou babičku napsala tentokrát do televizního pořadu Mise Nový domov teprve šestnáctiletá Ráchel. Její...

Žena rodila děti a dělala dluhy, Ján se staral. Teď může začít znovu

Mise nový domov: Dojemné setkání s matkou, kterou neviděl 15 let

V bytě o dvou místnostech v Lukavci nedaleko Pacova vychovává Ján Sihelský (38) pět dětí ve věku od tří do 12 let....Najdete na iDNES.cz