Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Máte studené nohy a ruce? Za vším může být psychika

  • 18
Ledové, bílé až namodralé prsty, které se špatně ohýbají a navíc i bolí, a to nejen v chladném počasí. To je syndrom studených končetin, porucha oběhového systému, při níž se ruce a nohy nedostatečně prokrvují. Příčina může být i v psychice.

Lidé se syndromem studených končetin se ledových prstů většinou nezbaví ani v létě. Stačí, když z vedra přijdou do klimatizované místnosti nebo se napijí vychlazeného nápoje.

Syndrom studených končetin neboli Raynaudův syndrom se projevuje přechodným nedokrvením prstů. "To se nejčastěji objevuje po vystavení rukou nebo nohou chladu, ale může to být i následek emocionálního stresu," vysvětluje revmatoložka Dagmar Galatíková.

Dva druhy syndromu

Podstatou Raynaudova syndromu je stažení cév, který způsobuje právě zhoršené prokrvení prstů. "V tom případě mluvíme o primárním Raynaudově syndromu. Tento projev nejčastěji vidíme u mladých žen, a to hlavně u těch se subtilní tělesnou konstitucí," říká Galatíková.

V případě sekundárního Raynaudova syndromu jsou však špatně prokrvené prsty průvodním jevem jiného onemocnění. "Mohou to být některá závažná revmatologická onemocnění, dále může být tento stav navozen aterosklerózou cév, ale může jít také o projev některých neurologických chorob, například onemocnění míchy."

Zatímco u první formy onemocnění jsou prsty "pouze" ledové a brní, u druhé formy syndromu jde už o bolestivý, nepříjemný pocit.

"Studenější" ženy

Podle Dagmar Galatíkové mohou projevy Raynaudova syndromu vzniknout i následkem úrazu nebo při dlouhodobém vystavení končetin vibracím. U citlivějších lidí pak může toto onemocnění navodit i užívání některých léků, zejména na vysoký tlak, ale také hormonální antikoncepce. Studené končetiny mívají často také lidé, kteří trpí nervozitou a stresem.

Devět z deseti postižených jsou ženy, což někteří odborníci vysvětlují přítomností estrogenu v krvi. Tento hormon totiž zahušťuje krev a zpomaluje její přívod do drobných cévek. Rizikovým faktorem je u žen navíc kouření a užívání hormonální antikoncepce. Studené končetiny často trápí i dívky a ženy s mentální anorexií.

Jak se zahřát?

Doktorka Glatíková uvádí, že při léčbě takzvaného sekundárního Raynauldova syndromu je zapotřebí odstranit příčinu choroby, zároveň se podávají léky, které pomáhají zlepšit prokrvení cév.

"V krajních případech existuje i možnost operačního řešení," tvrdí Galatíková. U primárního i sekundárního Raynaudova syndromu je pak nutné především dbát na to, aby ruce a nohy zůstávaly v teple.

Jako podpůrný prostředek pak Galatíková doporučuje používat potravinové doplňky s jinanem dvoulaločným. Často se doporučuje také zázvor (můžete ho přisypat do koupele), zlepšující krevní oběh.

Do jídla si můžete přidávat česnek, skořici, chilli papričky a pepř. Zároveň je dobré doplnit stravu o vitamin E, hořčík nebo pupalkový olej.