Nechtěla jsem riskovat rakovinu a nechala si odstranit prsa, říká Američanka

  10:10aktualizováno  10:10
Pětadvacetileté Kelly Iversonové z Kansasu lékaři oznámili, že má patologickou mutaci genu BRCA1 a je u ní zvýšené riziko rozvoje rakoviny prsu a vaječníků. Žena se tak preventivně rozhodla pro mastektomii. Nyní šíří svůj příběh, aby si ženy uvědomily, že jim pravidelné prohlídky u lékaře mohou zachránit život.

Kelly Iversonová šíří svůj příběh kvůli tomu, aby varovala další ženy. | foto: Profimedia.cz

Kelly se v minulosti o prohlídky nezajímala. Vzhledem ke svému věku neuvažovala ani na chvíli nad tím, že by mohla mít rakovinu. Předpokládala, že půjde na mamograf až v pozdějším věku. K testům se dostala jen díky svému otci, u kterého lékaři zjistili mutaci genu BRCA1.

Fotogalerie

„Táta mi volal, že to u něj zjistili, zrovna když jsem byla na dovolené v Thajsku. Lékaři mu řekli, že bych měla jít na testy já i sestra. A zatímco sestra je v pořádku, u mě bylo zjištěno, že jsem na tom stejně jako táta a riziko rakoviny je velké,“ sdělila pro server Daily Mail.

Po prvotním šoku se Kelly rozhodla pro operaci. Lékaři jí navrhli odstranění obou prsou. Stejný postup před několika lety doporučili lékaři i herečce Angelině Jolie, která si prsa nechala kvůli mutaci genu odstranit a nahradit implantáty.

To samé udělala i Kelly. „V první chvíli jsem myslela, že umírám. Byl to obrovský šok. Vzápětí mi došlo, že operace bude to nejlepší řešení. Nesla jsem špatně, že nebudu nikdy kojit své dítě, ale teď se na svá prsa koukám a říkám si, že jsou docela fajn. Jsou tak pevná,“ doplnila.

Svůj příběh zveřejnila hlavně kvůli ostatním ženám. Apeluje na ně, aby se nechaly vyšetřit, zda náhodou stejnou mutaci genu nemají také. Díky tomu by mohly rakovině prsu předejít, protože budou pod pravidelným lékařským dohledem.

„Všechny ženy nejdou hned na odstranění prsou a vaječníků. Je to na každé z nás. Já jsem se pro operaci rozhodla. Kdybych to neudělala, byla bych lékaři častěji sledována. To samozřejmě budu i nyní, ale ne kvůli prsům,“ říká. Po dětech se pak rozhodne i pro odstranění ženských orgánů.

Kelly Iversonová

Kelly Iversonová

„Vždycky je lepší, když něco takového víte. Kdybych to já sama netušila, zřejmě bych rakovinu v dalších letech dostala a kdo ví, jak by to nakonec dopadlo. Moje babička rakovinu prsu měla dvakrát. Podruhé už boj s ní prohrála. Tak se na to prosím nevykašlete a myslete na svou budoucnost, nechte si udělat potřebné testy,“ dodala.

Mutace genu

V roce 1994 a 1995 byly objeveny dva vysoce rizikové geny BRCA1 a BRCA2 (zkratka z anglického BReast CAncer),  které způsobují dědičnou dispozici k nádorům prsu nebo vaječníků. Geny BRCA1 a BRCA2 zvyšují rizika nádorů prsu až desetinásobně, rizika nádorů vaječníků deseti až třicetinásobně oproti riziku ostatní populace. Preventivní péče je u rizikových osob mnohem důkladnější než v běžné populaci. S prevencí se začíná u žen již v 20-25 letech, u mužů ve 30 letech.

U žen se mohou provádět ke snížení rizika onemocnění i preventivní operace. Ty se týkají jak odstranění vaječníků a vejcovodů, tak možnosti plastické operace prsou.

Autor:Nejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

Imunoložka: Nežvýkáme proutí, ale spolkneme acylpyrin. Šetříme přírodu

MUDr. Jiřina Bartůňková, imunoložka

Od ambiciózního projektu, jak léčit rakovinu pomocí vakcín na bázi dendritických buněk, si lékařka Jiřina Bartůňková...

Oblečení v dobových filmech bývá nesmyslné, říká historička

Miroslava Burianová, historička Národního muzea

Od dětství ji zajímala móda, ale v praxi se k ní dostala až oklikou přes studium historie. Odbornice na období první...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz