Ona
Jiří Mádl představuje kampaň Máš koule?

Jiří Mádl představuje kampaň Máš koule? | foto: maskoule.cz

Máš koule? Zeptejte se muže spolu s kampaní proti rakovině varlat

  • 15
Herec Jiří Mádl se drží v rozkroku, pod nímž je velký nápis "Máš koule?" Nová emocionálně laděná kampaň varuje před rakovinou varlat. Ví o ní váš partner? Většina mužů totiž s tímto typem nádoru přichází k lékaři pozdě.

Onkologové varují, že rakovina varlat může postihnout jakéhokoliv muže ve vašem okolí. Choroba postihuje zejména muže od 15 do 35 let. Pokud se však diagnostikuje včas, patří mezi nejlépe léčitelné typy nádorových onemocnění.

Včasná diagnostika a následná léčba mají vysokou pravděpodobnost dlouhodobého vyléčení. "Problémem ale zůstává skupina dospívajících, kteří většinou k lékaři přijdou pozdě, často až s pokročilým onemocněním," říká primářka Věra Bajčiová z Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice v Brně.

Samovyšetření varlat krok za krokem

Změnit to má vůbec první osvětová kampaň zaměřená na tento typ nádorového onemocnění. Kampaň s názvem Máš koule zaštiťuje Nadační fond dětské onkologie Krtek.

Na první pohled a pohmat

"Chceme oslovit především mladé chlapce a muže, ať si více všímají změn na svém těle a naučí se objevit příznaky tohoto onemocnění včas. Projevy choroby jsou totiž rozpoznatelné na první pohled či pohmat," vysvětluje primářka Bajčiová.

Včasná diagnóza je tak jako u dalších zhoubných onemocnění velmi důležitá. "Až 90 % pacientů má šanci na trvalé vyléčení," upozorňuje Věra Bajčiová. V pokročilém stádiu onemocnění je nutná intenzivní kombinovaná chemoterapie a klesá pravděpodobnost celkového úspěchu léčby.

Podle lékařky by se samovyšetření mělo stát samozřejmou a pravidelnou součástí hygieny. Hlavní tváří kampaně je herec Jiří Mádl, ale angažují se v ní i další známé osobnosti – Kryštof Michal, DJ Trafik, DJ Indy nebo Ondřej Brzobohatý.

Prvního listopadu budou spuštěny stránky www.maskoule.cz, kde kromě instruktážních videí najdou návštěvníci kontakty na místa, kde se lze nechat vyšetřit, a spoustu dalších informací.

Jak provádět samovyšetření

Vyšetření varlat je jednoduché. Provádíme ho tak, že mezi prsty uchopíme varle, vyhmatáme jeho přední plochu a boční strany, které jsou po hmatu přístupné.

Varle má elastickou strukturu, je hladké, za fyziologických okolností nemá na sobě žádné nerovnosti nebo zatvrdlá místa.

Pokud zjistíte na varleti zatvrdlá místa, bulky, nerovné kontury, změnu konzistence, obraťte se ihned na svého praktického lékaře, anebo specialistu-urologa.