Vyšívaný hedvábný kaftan, Dior

Vyšívaný hedvábný kaftan, Dior | foto: archiv firmy

Maroko nejsou jen zahalené ženy, kousek máte v šatníku i vy

  • 7
Chystáte se do Maroka? Do severoafrické země můžete vycestovat i s kousky z vašeho šatníku. Marocký vliv totiž máme i ve svých šatnících. Tradiční oděv sice zahaluje celé tělo, ale jako turistka nejvíce zabodujete západní garderóbou inspirovanou místní tradicí v podobě splývavých tunik, lehkých kaftanů a řasených kalhot.

Maroko je díky teritoriálnímu umístění zemí kontrastů. Leží na africkém kontinentu, částí ve středomoří a současně je i světem arabským. "Jsme takovou křižovatkou stylů a kultury. Dochází zde ke konfliktu různých civilizací a střetu mnoha kultur. Naše tendence je však obracet se k modernizaci. Snažíme se přijímat moderní západní trendy, ale stejně tak si přísně střežíme naše tradice“, říká velvyslankyně Marockého království v Praze Její Excelence Souriya Otmani. 

Současná marocká móda proto představuje propojení tradičního s moderním, ale i východu se západem. Mladí Maročané rádi kombinují tradici s modernou, nosí košili, džíny nebo minisukni, ale mají na hlavě šátek. V Maroku jsou lidé, kteří se drží tradičního oděvu, ale i takoví, kteří se oblékají moderně podle západních trendů.

Do práce v západním, pro hosty v tradičním

Na svůj tradiční styl oblékání jsou však hrdí. "Já osobně se do práce oblékám v západním stylu. Když se ale účastním nějaké významné události, svatby nebo přijímám doma hosty, obléknu si tradiční marocký oděv,“ popisuje Její Excelence svůj styl oblékání během svého působení v Čechách. 

Marocká velvyslankyně ve slavnostním kaftanu s prezidentem Václavem Klausem u
Marocká velvyslankyně v hedvábné dželabě a mužský typ dželaby s dlouhými

Z hlediska kulturního kodexu je dnešní Maroko zemí, kde jsou na turistky v šortkách a tílku zvyklí, a nijak je pohled na odhalené tělo nepohoršuje. Velvyslankyně radí, že pokud se takto oděná turistka bude pohybovat po pobřeží, na pláži, ve velkých městech, nikoho šokovat nebude.

Jsou však místa, kde je lepší odhaleným tělem neprovokovat. Jedná se hlavně o návštěvy mešit nebo vesniček, kde na turisty nejsou zvyklí. V současném Maroku jsou stále konzervativní kruhy, kde je nepřípustné oblékat se vyzývavě.

Pokud zatoužíte po tradičním marockém oděvu, zvolit musíte "dželabu“. Tu si můžete v Maroku kdekoli koupit nebo nechat ušít. Jde se o svrchní oděv, který Maročané nosí ven. Tradiční dželaba připomíná dlouhou rovně střiženou tuniku s malou kapucí. Dříve ženy navíc mívaly přes obličej závojíček. Dnes jsou kapucky menší a spíše symbolické, aby byl zachován původní tradiční ráz oděvu. Mnoho dnešních Maročanek volí k přikrytí hlavy spíše šátky islámského typu.

Hedvábí nade vše

Materiály se používají různé, avšak současný trend je hedvábí. "Hedvábí je splývavý, pohodlný a chladivý materiál. Je lehký a není ho potřeba žehlit,“ vychvaluje si charakter přírodního materiálu marocká velvyslankyně. Dželaby bývají v různobarevných provedeních a vždy jsou zdobené honosnými aplikacemi a výšivkami. Moderní verze dželaby bývá z plátna, je kratší a nosí se k ní volné pohodlné kalhoty. Připomíná tuniku, která se u nás běžně nosí. 

Šaty inspirované tradičním marockým kaftanem, Emilio Pucci
Řasená dlouhá rozevlátá sukně inspirovaná pohodlnými marockými siluetami

Pod dželabu se nosí kaftan. Vždy je dlouhý, se zapínáním vepředu na malinké knoflíčky v podobě textilních uzlíků z barevných hedvábných nití. Typická je i výšivka vedoucí středem předního dílu od krku až dolů. Nejdražší materiály, které se na kaftany používají, jsou brokáty se zlatými nitěmi. Ty jsou určené zejména pro ženicha a nevěstu.

Důležitou roli hrají berberské doplňky. Jsou výrazné a typické svými pestrými barvami. Pod dželabu se také nosí kalhoty "serouel“. Jsou v pase řasené, zpravidla na gumě s nízkým sedem a dole u kotníků nařasené do manžety. Celkově jsou nadýchané a pohodlné. 

Yves Saint Laurent

Tradiční marocký oděv ovlivňuje i západní módní trendy. Svého času byla evidentní inspirace marockou kulturou v kolekcích proslulého návrháře Yves Saint Laurenta, který trávil volný čas ve své vile v Marakéši.

"Domnívám se, že tento styl je žen oblíbený především díky použití lehkých příjemných přírodních materiálů a milosrdných velkorysých, a přitom svým způsobem velmi jednoduchých střihů. Což v parném létě ženy jistě ocení. Svým způsobem také jednoduché střihy umožňují nositelce, aby jejich aranžováním dokázala vlastní kreativitu,“ vyzdvihuje výhody vlivů marocké módy návrhářka Martha Bryxi. 

V našich krajích si u ženské populace stále drží v oblíbenosti splývavé tuniky, lehké kaftany a řasené kalhoty, inspirované marockými "serouel“ kalhotami s nízkým sedem.

"V aktuálních kolekcích návrhářů jsou kalhoty "seruelky“ nejčastěji ušité ze splývavých tenkých pletenin, takže jsou maximálně komfortní na nošení. Objevují se dlouhé ke kotníkům, v létě velmi často v délce tříčtvrteční. Daný střih kalhot je u žen v létě velmi oblíben navzdory tomu, že většinou tyto kalhoty figurují na prvních příčkách nejvíce asexuálních dámských módních trendů v anketách pro muže“, hodnotí řasené kalhoty Martha Bryxi.

, pro iDNES.cz