Marihuana přeci jen jako lék?

Svět už mnoho let zná kromě negativních také příznivé účinky marihuany na některá onemocnění. Přesněji řečeno, jde o účinky látek v marihuaně obsažených - tetrahydrokanabinoidů (THC). Tyto účinky nedají spát vědcům ani farmaceutickým firmám.

Výsledky dosavadních výzkumů byly prezentovány na vědecké konferenci Biophex 2004 v San Francisku.

Americká vláda lékařský výzkum marihuany příliš s tím, že její pěstování je nezákonné.

Vědci přesto upozorňují na její pozitivní účinky v terapii některých nádorů, v léčbě chronické bolesti a dalších chorob.

Na evropské půdě je situace trochu jiná. Ve Francii probíhá pod záštitou velké farmaceutické firmy třetí fáze klinických zkoušek léků na bázi marihuany. Léky by měly být určeny k terapii obezity, poruch paměti a drogové závislosti, uvedl na konferenci dr. Billy Martin z Virginia Commonwealth Medical Center.

"Lidské tělo disponuje receptory, na něž marihuana dokáže působit, a zmírňovat tak bolest a zánět, stimulovat chuť k jídlu, vzbouzet imunitní systém a ovlivňovat svalovou soustavu," řekl dr. Martin.

Dvě evropské farmaceutické společnosti zabývající se biotechnologiemi vyvíjejí ústní sprej na bázi marihuany. Ten by měl být určen pro pacienty s roztroušenou sklerózou a pro lidí trpící silnými bolestmi. Pokud vývoj a legalizace tohoto spreje dospěje ke zdárnému konci, je v plánu zahájit jeho prodej v Kanadě a Velké Británii.

Podle dr. Abramse, který v osmdesátých letech jako jeden z prvních zahájil boj proti AIDS a v souvislosti s tím zkoumal marihuanu, jsou nové léky na bázi THC schopné "mimo jiné zmenšit tumory, posílit účinky morfinu u nemocných s rakovinou a léčit depresi".

Léky na bázi marihuany by měly mít podobu tablet, sprejů a rozprašovačů, což je daleko bezpečnější než konzumovat marihuanu kouřením. A to nejen z hlediska možné rakoviny plic, ale především z hlediska kontrolovaného dávkování léku.

Zda a kdy se vyvíjené léky dostanou na trh, však zatím definitivně zodpovězeno není.