Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Manželky hokejistů: Je to kočovný život a není moc co závidět

  10:25aktualizováno  10:25
Čeští reprezentační hokejisté spolu jako tým strávili týdny. Jejich manželky a partnerky se, až na pár výjimek, poprvé poznaly až při společném focení. Shromáždit je v jeden den na jednom místě byl téměř nadlidský úkol.

Společná fotografie partnerek hokejových mistrů světa 2010 - ZLEVA: Koukalová, Barinková, Marková, Vajdová Němec), Harman (Růžička), Čáslavová, Jandačová, Puhajková (Jágr), Klepišová, Kročilová (Blaťák), Novotná, Hlusičková (Voráček), Hubáčková, Vampolová. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Produkční Bohunka Čiháková zvolila ženskou taktiku. "Všichni teď opěvují vaše hochy, ale co vy? Skáčete kolem nich, odnesete to, když jsou naštvaní. Půjčíme krásné šaty, nalíčíme..."

Iva Hubáčková hned prosila o volné šaty, je totiž v sedmém měsíci těhotenství. "Můžu stát někde vzadu?"

Partnerky jsme poprosili, aby s sebou vzaly hokejky i medaile, ale ještě chyběl pohár pro mistry světa. Jeho shánění bylo snad nejbláznivější ze všeho. Kde vlastně je? ptali jsme se. Ani na hokejovém svazu nevěděli.

Hlasujte v anketě

Která z partnerek hokejistů se vám nejvíc líbí? Hlasujte!

Odpovědi vypadaly zhruba takto: "Včera s ním běhal po Praze masér Bílek." "Je v České televizi u komentátora Záruby." (Záruba: "Cože? U nás bude až za pár dní!") "Bůhví, jestli po tom, co zažil, ještě je..." "Někteří kluci ztratili při oslavách i medaile. Pohár dopadl podobně." "Je rozbitý." "Vůbec není v Česku!"

Nakonec byl vypátrán u útočníka Hubáčka v Brně. A ve čtvrtek v deset ráno ho ze svazu ochotně dovezli.

Školka v hotelu

V malostranském hotelu Aria začaly scházet první manželky a partnerky. Jako první, s čtvrthodinovým předstihem, dorazila Lucie Marková. V ruce hokejku, s níž její muž odehrál finále mistrovství světa.

Radku Koukalovou a Petru Čáslavovou přivážejí z Pardubic jejich manželé. Vzali i tříměsíční miminka. Zatímco se dámy začínají líčit a probírat šatníkem, hokejoví hrdinové ve foyeru hotelu trpělivě houpají kočárky. Nakonec tam seděli pět hodin. "Neřekli ani slovo. Vracejí nám, že jsme kvůli dětem nemohly být v Německu," říkala na konci Petra Čáslavová.

Partnerku přiváží i Miroslav Blaťák, kvůli cestě z 300 kilometrů vzdáleného Zlína vstávali v pět ráno. Ještě o něco dřív musela vstávat Nikol Barinková, která z Kravař vyjížděla po čtvrté.

Nejdál to má (formálně) přítelkyně Martina Růžičky. Pochází z Kanady. "Můj český špatný," směje se na přivítanou. Hovoří anglicky, ale nadávat při hokeji umí i česky: "Vole," předvádí se smíchem, co se už naučila.

Partnerky hokejových mistrů světa 2010
Zleva: Nikol Barinková, Kateřina Vajdová (přítelkyně O. Němce), Soňa Kročilová (přítelkyně M. Blaťáka) a Petra Čáslavová

Česko-Rusko-USA. Cestování se nevyhnete

S cestováním jsou polovičky mistrů světa smířené. "Je to kočovný život, nevíte, co bude za měsíc," vysvětluje Veronika Vampolová. "My jsme se nejdřív stěhovali ze Vsetína do Liberce, pak do Plzně, potom manžel přestoupil do ruské Ufy a opět do Plzně. A teď to zase vypadá na cizinu."

Lucie Marková, která svoji lásku poznala v Jindřichově Hradci, se s ní loučila už po dvou měsících. Její přítel tehdy podepsal smlouvu v Třinci. "Obrečela jsem to, protože jsem byla ve třeťáku na střední a musela jsem doma dostudovat. Obětovala jsem pak vysokou, což rodiče moc nenadchlo, a i já se do Třince stěhovala a našla si tam práci." A zalíbilo se jí tam. "Jsou tam milí lidé a pěkná příroda, tedy když stojíte zády k železárnám..."

Po krátkém angažmá v Praze její muž kývl na ruský Magnitogorsk. A tak se vydali na Ural. "Byla jsem z toho nadšená, brala jsem to jako dobrodružství," říká. Brzy vystřízlivěla. Knížky, filmy na DVD, internet a telefonování s rodinou. To byl teď její život.

"Vzbudíte se a jste rádi, když zjistíte, že vám v kuchyni došly zásoby jídla. Máte aspoň záminku, proč vyrazit ven. Mimochodem, když jedu z Česka za manželem, v polovině báglu vezu české potraviny, protože Magnitogorsk je, co se týče nakupování, hrozný."

Od vedlejšího stolu zbystří manželka trenéra Jandače: "Nezlobte se, že do toho vstupuju, ale když vás slyším, nevím, jestli nemám hodit zpátečku. Taky nás čeká stěhování směrem na východ," říká nejistě.

"Kam?" ptá se Lucie Marková.
Jandačová: "Do Kyjeva."
Marková: "Tam je to prý fajn. Něco úplně jiného než Magnitogorsk, kde máte čtyři sta tisíc obyvatel, půl města jsou jen komíny, druhá vybydlené paneláky. Žádné centrum, nic."
Jandačová: "Tam bych asi nešla. Kyjev mě potěšil aspoň v tom, že je to letadlem jen hodina a půl."
Marková: "Magnitogorsk pět hodin. Dvě a půl do Moskvy, pak musíte přes celé město a pak zase dvě a půl hodiny. Vyjíždím z Česka brzy ráno a dorazím až po půlnoci. Do Kyjeva brát jídlo nemusíte. My tam ale máme jen jeden ,jakobymarket‘, kde je jeden dlouhý regál s moukou a druhý s olejem. Když jsem chtěla uvařit slušnou štědrovečerní večeři, strávila jsem sháněním tři dny."
Jandačová: "A jak jste tam dlouho?"
Marková: "Čtyři roky. Ale už jsme si řekli, že to nejde dál, a čeká nás změna. Moskva, konečně civilizace. Těším se."
Jandačová: "My jsme měli na výběr: Novosibirsk, Nižnij Novgorod a Kyjev. Říkala jsem, jestli do toho můžu mluvit, tak možná e-ven-tuál-ně ten Kyjev. Povídám: Řekni Florida a zítra mám sbaleno! Teplo a anglicky mluvící země, ideální pro rodinu. Mladší lidé bez závazků se sbalí hned, ale když máte tři děti, je to mnohem složitější. Proto jsem manželovi navrhovala, že by mohl odjet sám a my bychom jednou za dva měsíce přijeli na pár týdnů."
Marková: "Já tam taky nejsem celý rok. Před sezonou si vytisknu kompletní hokejový program a zaškrtám si, kdy se mi vyplatí tam být, abych na Honzu co nejméně čekala sama doma. Dřív mi to vycházelo tak, že jsem půl roku pracovala doma a půl roku byla tam. Zhruba od září do února. Teď se systém trochu změnil a je to složitější. Třeba celý prosinec nebyl doma a vrátil se s týmem až před Silvestrem."

K debatám o Rusku má co říct hodně pozvaných partnerek. Třeba paní Čáslavová: "Byli jsme v Čerepovci a nic horšího už snad být nemůže."

Partnerky hokejových mistrů světa 2010
Zleva: Veronika Vampolová, Tereza Klepiš a Inna Puhajková (přítelkyně J. Jágra)

Výměna čísel

V hotelové zahradě už je vše nachystané na velké focení. Čeká se jen, až se mezi mraky proškrábne slunce. "Klidně se zkuste zatvářit každou chvíli jinak!" diriguje dámy naše produkční.

"To umím doma!" ozve se z hloučku. Dámy si při jednom záběru dokonce zařvou Hurááá. A je slyšet, že mnohé mají hlasivky vykřičené ještě z Německa. Při samostatném focení partnerek obránců si fotografka Thao vyžádá, aby se zatvářily hodně přísně a nepřístupně. Přihlížející Petr Čáslava na svou ženu Petru zavolá: "Tvař se, jako když se domů vracím v šest ráno!"

Ani v krátkých prostojích se dámy nenudí. Seznamují se, a dokonce si vyměňují telefonní čísla. Ve foyeru hotelu se mezitím pomalu objevují další hráči - Jan Marek nebo Petr Vampola. Na některých bylo vidět, že by sami pětihodinový maraton nezvládli.

Ale jejich partnerky zářily: prohlížely si šaty, když bylo potřeba, ihned se běžely přelíčit. Hlavně Veronika Vampolová měla radost: "Budu mít díky vám památku na celý život!"

Život s vrcholovým sportovcem je nezáviděníhodný

A kromě tohoto půldenního zážitku je jinak v životě s vrcholovým hokejistou co závidět? Nikol Barinková a Kateřina Vajdová (za měsíc už bude Němcová) se v téhle otázce shodují: Určitě ne.

"Už jsem si uvědomila, že není snadné se obětovat za každou cenu. Už třeba jen proto, že bych chtěla dělat svoji práci. Manžel teď míří do ruského Čerepovce a ještě jsem se s tím úplně nesmířila," říká Kateřina Vajdová.

Nikol Barinková dodává: "Protože pocházím z hokejové rodiny, neumím si už představit, že bych žila s někým jiným než se sportovcem. Jsem na to prostředí zvyklá odmala."

Manželka trenéra Jandače se přidá s tím, že v takovém vztahu neexistují společné víkendy nebo třeba Vánoce. "Za posledních patnáct let jsme byli lyžovat dvakrát."

No jo, ale nevykoupí to slušné výdělky vašich partnerů? "Víte, na to vždycky říkám: Jakuba jsem poznala v sedmnácti, kdy byl chudý a chodil na brigády. Vypočítavá fakt nejsem," povídá Tereza Klepišová. Tedy pardon, vlastně Klepiš, opraví nás hned na úvod. A hned vysvětluje: "Bylo to docela vtipné. Příjmení jsem si zkrátila kvůli Americe a už jsme tam nikdy nešli."

Partnerky hokejových mistrů světa 2010

Povolání? Manželka

Ještě zpátky k cestování a kočovnému životu. Někde se o něm doma vedou dlouhé diskuse, jinde je rozhodnuto hned. "Beru to tak, že jsem si vzala hokejistu. Podřídím se, ať půjde kamkoliv," tvrdí Iva Hubáčková.

Manžel Zuzany Novotné bude od příští sezony hrát dokonce až v kazašské Astaně, moderní metropoli uprostřed stepi. Na otázku, jestli se občas necítí daleko v cizině prázdně, když se jen stará o manželovo zázemí, odpovídá: "Vím, na co narážíte. Když ale přijdete do nového prostředí, nějaký čas se zabavíte i tím, že se tam musíte zorientovat. Plno holek pak další čas využije k tomu, že samy chodí do školy nebo založí rodinu. Což je teď i náš případ. Když máte dítě, už si tam pak nepřipadáte tak zbytečně."

A odpověď má i na nepříjemnou otázku, jestli se vedle vydělávajícího hokejisty necítí v podřízené roli a jako finančně závislá.

"To se někomu stát může. A v tom případě si o tom musíte s partnerem promluvit, protože on nemusí mít čas na to, aby si to uvědomil. Konkrétně já jsem byla ze začátku hrozně hrdá. Utrácela jsem svoje vydělané peníze, které jsem si naspořila, když jsem měla v Česku dobře placenou práci. Ale na téhle úrovni lítají peníze strašně rychle, takže mi po čase došly. Ale když s vámi partner počítá, chce s vámi být a je rozumnej, strašně vám to ulehčí. Ten pocit závislosti postupně vymizí."

Těžší prý je to, když se na takovou manželku jako na "dobře placenou paní na úklid" dívá okolí.

"Povoláním manželka leckdo pohrdá. Ale tak to prostě je a jinak to nejde, protože, zvlášť když máte děti, nemůžete pracovat. Musíte ho podporovat, víte, že partner nebude hokejem vydělávat věčně," dodává Novotná.

Dámy se loučí s tím, že by si příští rok focení klidně zopakovaly. "Ale hlavně jedu na mistrovství, stůj co stůj, ne jako letos," plánuje Petra Čáslavová. "Tedy pokud manžel bude v týmu. A pokud nebudeme mít další dítě."Nejčtenější

19. Jarmark OnaDnes.cz
Na Jarmarku levně nakoupíte a v aukci pomůžete tátovi od pěti dětí

Již 19. Jarmark OnaDnes.cz se blíží a máme pro vás další várku informací, na co se můžete těšit už 30. září na pražském Výstavišti v Holešovicích v Křižíkových...  celý článek

ilustrační snímek
Rodinná poradna: Syn chce stále hrát na tabletu, babička ho nechá

Můj sedmiletý syn je poslední dobou posedlý tabletem. Nejradši by od rána do večera hrál a já už nevím, co s tím dělat. Babička v tom totiž problém nevidí a...  celý článek

léky
Léky, které už nezabírají. Nejčastěji jsou to antibiotika

Dosud hýčkaná antibiotika začínají být v boji proti mikrobům neúčinná a ti jdou pomalu, ale jistě vstříc vítězství. Budeme umírat na banální choroby, nebo je...  celý článek

ilustrační snímek
Čtvrtina českých dětí má mobil už ve školce. Jak jim nastavit pravidla?

První mobilní telefon není pro děti sice prvním setkáním s obrazovkou a virtuálním světem za ní, ale poprvé je nástroj trvale v jejich rukách. O čem by si při...  celý článek

Ze všech týdnů módy bývá ten londýnský nejradikálnější a nejkřiklavější. Letos...
Punk, protesty, fetiše a luxusní móda. V Londýně skončil fashion week

Ze všech týdnů módy bývá ten londýnský nejradikálnější a nejkřiklavější. Letos na něm nové kolekce ukazovali legendární designéři po boku těch začínajících, na...  celý článek

Další z rubriky

Sue a Noel Radfordovi a jejich děti v roce 2015
Už jsme skončili, říkají po 20 dětech britští manželé Radfordovi

Sue Radfordová (42) a její manžel Noel (46) si opravdu nemůžou stěžovat, že by měli málo dětí v domě. Letos se jim narodil další syn. Doma tak mají už 19...  celý článek

Alanis Morissette
Po porodu jsem pomýšlela na nejhorší, přiznala Alanis Morissette

Zpěvačka Alanis Morissette (43) prozradila, že po narození druhého dítěte trpěla poporodními depresemi. Z nepříjemných stavů se léčí ještě teď a to už od...  celý článek

Na filmovém festivalu v Torontu představila nový dokument o sobě s názvem Lady...
Lady Gaga si dává pauzu a skončila v nemocnici. Trápí ji fibromyalgie

Zpěvačka Lady Gaga (31) nedávno oznámila, že odchází na čas ze showbyznysu a přestane se věnovat hudbě. Teď vysvětila důvod. Trpí totiž fibromyalgií, což je...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Ženy se zplihlými vlasy sem! Tři kroky k husté hřívě
Ženy se zplihlými vlasy sem! Tři kroky k husté hřívě

Každá druhá žena si přeje mít vlasy jako vodopád. A tak následuje hodinová foukaná, nespočet pěn a sprejů na objem, drah... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.