Hlučnost žaludku ovlivňuje například i stres.

Hlučnost žaludku ovlivňuje například i stres. | foto: Profimedia.cz

Manuál k podezřelým zvukům, které vydává vaše tělo

  • 17
Huhňání, chrápání, kručení, praskání. Většina zvuků, které se z vás linou, je neškodných. Občas se vám jejich prostřednictvím tělo ale snaží sdělit, že něco není v pořádku. Je to i váš případ?

Praskání čelistí, kdykoli se pokusíte něco sníst. Jde jen o neškodný zvuk, se kterým se dá žít, nebo se vám kloub snaží naznačit, že není zcela ve formě? Většina zvuků, které vydává lidské tělo, je v nejhorším případě trapná, ale většinou zcela neškodná. Čas od času jde však o signál, že něco není v pořádku. Magazín Health se ve spolupráci s lékaři pokusil dekódovat, co vám jimi chce tělo sdělit a co se tím dá dělat.

Huhňání a popotahování
Proč: Huhňání a popotahování je typickým projevem ucpaného nosu. Hlen ucpe přívod vzduchu do nosu a logickým důsledkem je deformace hlasových projevů.

Co s tím: Nadbytek hlenu, k němuž dochází v důsledku nachlazení nebo alergií, lze odstranit proplachováním nosu solným roztokem. Roztok si může koupit v lékárně nebo si ho připravit sami smícháním dvou deci vody a čtvrtiny čajové lžičky soli. Za pomoci stříkačky nebo lahvičky od nosního spreje si stříkněte roztok do každé nosní dírky. Opakujete několikrát.

Kdy potřebujete pomoc: K lékaři se vydejte, pokud je vaše huhňání a popotahování doprovázeno krvácením nebo hustým žlutozeleným výtokem či pokud jsou symptomy prokazatelně horší i po pěti dnech a trvají déle než deset dní. Varující je také silná bolest hlavy nebo obličeje.

Říhání a bublání
Proč: Protože jste při jídle polkli příliš velké množství vzduchu (typickým spouštěčem je například, kdy s každou lžící zkonzumujete množství vzduchu). Tyto neoblíbené zvuky však mohou také souviset s gastroezofageálním refluxem, ke kterému často dochází v důsledku přejedení nebo tlaku na žaludek (trpí jím například téměř padesát procent těhotných žen). Žaludeční kyselina prosákne zpátky do jícnu a kromě říhání může být příčinou i bolesti na prsou, bolesti krku, chrapotu nebo špatného dechu.

Co s tím: Vaše matka měla pravdu, když vám říkala, abyste nemluvili s plnou pusou. Kromě toho omezte žvýkání žvýkaček a pití sycených nápojů. Jezte raději častěji a malé porce. Symptomy se také zhorší, pokud budete jídlo vynechávat. Nutná je pravidelnost.

Kdy potřebujete pomoc: Pokud se u vás podobné symptomy objevují častěji než jednou týdně a postihují vás především v noci, vyhledejte odbornou pomoc. Lékař by měl vyloučit rakovinu jícnu a potom zvolit adekvátní řešení. V ojedinělých případech, kdy se symptomy stále zhoršují, je nutné přikročit k operaci.

Kručení
Proč: Většinou se jedná pouze o kontrakce žaludku a svalů trávicího traktu a jde o zcela běžnou součást trávení. Příčinou mimořádného střevního pohybu může být i stres, což vysvětluje, proč se váš žaludek hlásí o slovo pokaždé, když máte před důležitou schůzkou.

Co s tím: Sledujte chování svého žaludku. Je pravděpodobné, že se zvýšenou hlučností žaludku má souvislost zcela konkrétní jídlo. Pokud zjistíte, že se zvuky vašeho žaludku zhoršují při nebo těsně před menstruací, zvyšte přísun magnesia.

Kdy vyhledat pomoc: Pokud jsou zvuky vycházející z vašeho břicha skutečně obtěžující a limitují vás ve společnosti, pracujte na eliminování stresu a vyzkoušejte jógu nebo meditaci. Případně můžete požádat svého lékaře, aby vám předepsal antispasmodika.

Plynatost
Proč: Nadýmání je normální způsob, kterým se tělo zbavuje spolknutého vzduchu nebo plynů vzniklých v průběhu trávení. Je normální, pokud se vaše tělo zbaví plynu dvacetkrát denně. Navíc některé složky vašeho jídelníčku, jako například fazole, fruktóza nebo laktóza, produkci plynu podporují.

Co s tím: Jezte pomalu. Snažte se objevit, která jídla a potraviny u vás plynatost vyvolávají, a následně omezit jejich konzumaci.

Kdy potřebujete pomoc: K lékaři se vypravte, pokud je vaše plynatost spojená s bolestí břicha, podbřišku, otoky, průjmem nebo zácpou.

Chrápání
Proč: Zvuk vzniká, pokud jsou vaše krční svaly příliš uvolněné a při dechu vibrují. Chrápání je často přidruženým symptomem plného nosu. Zhoršuje ho například pití alkoholu.

Co s tím: Pokud nepomýšlíte přímo na operaci, chrápání se ztlumí, pokud spíte na boku. U obézních lidí může chrápání zmizet poté, co se jim podaří zhubnout.

Kdy potřebujete pomoc: Když máte při spánku pocit, že se dusíte. Na vině je možná spánková apnoe, krátká zástava dechu, která zvyšuje riziko srdečního onemocnění, mrtvice a vysokého krevního tlaku.

Praskání
Proč: Praskají vám klouby? Zvuk bez bolesti je většinou způsoben bublinkami vzduchu v tekutině, která chrání vaše klouby. Většinou jde o zcela neškodnou záležitost. Praskání v oblasti krční páteře je potom často způsobeno zvýšenou hladinou stresu, která má za následek tuhnutí kloubů a jejich vyšší náchylností k praskání.

Co s tím: Protáhněte si krk každou hodinu a zahýbejte hlavou do všech stran. Zkuste jógu nebo masáž.

Kdy potřebujete pomoc: Jakmile je praskání kloubů spojené s bolestí, zablokováním, otoky nebo omezením hybnosti, je čas jít k lékaři. Může jít totiž o průvodní znak zranění, artritidy a dalších závažných zdravotních komplikací.