Máma je hodná, ale s tátou je víc legrace, uvedly děti v průzkumu

  16:01aktualizováno  16:01
Maminka je hodná a pomáhá, s tatínkem je zábava, ale nemá čas, vyplynulo z průzkumu Národního institutu dětí a mládeže, kterého se zúčastnilo 2 200 dětí. Průzkum zároveň odhalil, že pro děti už televize zdaleka neznamená tolik jako internet.
Podle výzkumu se s tatínkem děti vyblbnou víc než s maminkou. Ilustrační snímek

Podle výzkumu se s tatínkem děti vyblbnou víc než s maminkou. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Cílem výzkumu, který proběhl v loňském a letošním roce v rámci projektu Klíče pro život, bylo zjistit, co děti od šesti do patnácti let ovlivňuje, z čeho mají strach a jak vnímají své okolí. Výsledky mimo jiné ukázaly, že děti z chudších a méně vzdělaných rodin trápí víc starostí a jsou méně šťastné.

S tátou je větší legrace

"Maminku oproti tatínkovi vnímají jako hodnější nebo tak, že jim spíše pomůže. Tatínek je podle dětí vnímán jako přísnější než maminka, ale na druhou stranu je s ním zase větší zábava," uvedli výzkumníci z NIDM na webových stránkách projektu. Na otázku, zda má otec na dítě dost času, však odpovědělo kladně jen 32 procent dotázaných. U kamarádů si nejvíce děti cení toho, že jsou zábavní, učitelku pak nejvíc školáků označilo jako chytrou, přísnou a spravedlivou.

Oslovení školáci se také shodli na tom, že máma s tátou je nejvíc ovlivňují, a to jak ohledně oblečení, tak v otázce trávení volného času. "Rodiče ale hrají důležitou roli i v tom, jaké věci si děti kupují, jaké mají názory nebo jak se chovají k ostatním," stojí ve zprávě. Názor kamarádů je pak nejdůležitější ve věcech jako hudba, styl oblékání nebo účesu. Vliv médií si přitom školáci téměř nepřipouštějí.

Do divadla nebo do kostela? Díky, nechci!

"Rodiče dětí ohrožených sociálním vyloučením se daleko méně zajímají o způsob trávení volného času svých potomků. V těchto rodinách také děti pociťují méně soukromí a cítí se méně příjemně, naopak jsou zde častější hádky," konstatovali badatelé. Děti z chudších a méně vzdělaných rodin se také častěji bojí nezaměstnanosti a ekonomických problémů. Navzdory tomu polovina dětí v průzkumu uvedla, že obavy nemá žádné.

Volný čas s rodiči pak nejvíce dětí tráví sledováním televize, společným stravováním a povídáním si. "Starší děti na rozdíl od mladších chodí s rodiči méně často na výlety, ale věnují se více společným koníčkům. Nejméně populární jsou návštěvy divadla a kostela," zjistil výzkum.

Ilustrační snímek

Jen 18 % dotázaných dětí by se obešlo bez internetu. Ilustrační snímek

Internet válcuje televizi

Co se týká televize, tu má ve svém pokojíku na 30 procent dětí. "Nabízí se odpověď, že řada rodičů její pomocí řeší způsob trávení volného času svých dětí, anebo dokonce můžeme říct, že takto řeší vlastní volný čas. Dítě si pustí televizi a rodiče nejsou rušeni," myslí si výzkumníci. Téměř 80 procent dotázaných vlastní také mobilní telefon, téměř polovina MP3 přehrávač a 43 procent dětí počítač. Zatímco bez televize by se obešla zhruba třetina dotázaných, internet je postradatelný jen pro 18 procent dětí. S vyšším věkem dětí pak důležitost internetu oproti televizi ještě roste.

Celá výzkumná zpráva bude k dispozici na konci května, na základě jejích zjištění budou zpracovány návrhy na změny zákonů týkajících se dětí a mládeže.

Autoři:Nejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

Velká dávka emocí, nastávající maminka na vozíčku i fotbal v porodnici

Lucie a Ladislav

Plzeňská porodnice byla svědkem jednoho z nejdojemnějších příběhů z cyklu Malé lásky. Hendikepované Lucii a jejímu...

OBRAZEM: Třicet korun za každý kilometr. Přijďte s námi pomáhat dětem

I tým vydavatelství Mafra a.s každým kilometrem pomáhá na trati happeningu...

I tým vydavatelství Mafra a.s každým kilometrem pomáhá na trati happeningu Teribear hýbe Prahou, který na pražském...

Jak dětem pomoci zvládat stres? Úzkostlivě je neochraňujte a nepřetěžujte

Ilustrační fotografie

Ne každý je ze začátku září nadšený. Pro některé děti představuje škola obrovskou zátěž. Jak stres zvládat? Přinášíme...Najdete na iDNES.cz