Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Malí pacienti potřebují v nemocnici rodiče

  1:00aktualizováno  1:00
Dítě snáší pobyt v nemocnici většinou hůře než dospělý. I proto je dobré, když jsou s těmi nejmenšími hospitalizováni jejich rodiče. Mnozí však tuto možnost nedostanou, protože nevědí, jaká jsou přesná pravidla a kdy mají na pobyt s dítětem nárok.
Dítě - (c) profimedia.cz

Dítě - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pro batole i předškoláka je rodič zdrojem bezpečí a jistoty. Je-li tedy dítě hospitalizováno samo, bez matky či otce, psychicky strádá a pocit opuštění v něm zůstává i později.

Mají matky pomáhat zdravotním sestrám?
Proto se dnes stále více zdravotnických zařízení snaží umístit rodiče když ne přímo na pokoj, tak alespoň na stejné oddělení. U dětí do šesti let hradí pobyt matky nebo otce zdravotní pojišťovna, u níž je dítě pojištěno.

I po šestém roce věku je pobyt s dítětem možný, rodič však musí počítat s tím, že si bude stravu a pobyt platit sám. Ve výjimečných případech může pobyt "na pokladnu" i u rodiče staršího dítěte schválit revizní lékař.

Maminky si nejsou jisté, na čem se při péči o dítě mohou podílet, měly by se zeptat sester, jelikož právě ony tráví s pacienty převážnou část dne. Ty od rodičů většinou očekávají pomoc při krmení, přebalování a koupání.

Jak by se měl pacient psychicky připravit na nemocniční ošetřování? Především ho musí rodiče a zdravotníci informovat tak, aby jim rozuměl, a v žádném případě by neměli lhát - dítě by se cítilo podvedené a dospělí by ztratili jeho důvěru, tolik potřebnou pro dobrou spolupráci při ošetřování. 

Když musí dítě do nemocnice
Malý Honzík se opařil těsně po svých prvních narozeninách, a musel tak strávit tři týdny v nemocnici. Přestože ho rodiče a příbuzní navštěvovali denně a personál se k němu choval hezky, dodnes má strach z bílého pláště, ať už je to lékař, nebo holič.

Proplakané dny i noci
Malý pacient, který nikdy nepotkal lékaře jinde než u něj v ordinaci, neví, jak taková nemocnice vlastně vypadá. Neví, kdo se o něj bude starat a jak, netuší, jaké procedury ho čekají, bojí se bolesti a samoty.

Někteří rodiče ještě jeho úzkost přiživují tím, že mu návštěvou zdravotnického zařízení dokonce vyhrožují.

"Nejmenší děti snášejí hospitalizaci špatně, většinou propláčou celý pobyt. Podporuji proto pobyt s rodičem či jiným blízkým," říká dětská lékařka Jana Dosedělová.

Se školními dětmi je již spolupráce lepší, jelikož si rády nechají celou situaci vysvětlit, zajímají se o svou nemoc nebo operaci.

Slyšeli jste někdy o herních terapeutech nebo zdravotních klaunech? Ten první slouží jako jakýsi prostředník mezi personálem a dítětem a jeho rodinou. Úlohu klauna není naproti tomu nutné příliš vysvětlovat - měl by pozornost nemocného na chvíli odlákat od myšlenek na nemoc.

Zdravotním klaunem se stávají profesionální umělci s dramatickým vzděláním, kteří absolvují kurzy v Česku nebo v zahraničí.

Je maminka přítěž, nebo posila?
Není pochyb, že dítě by mělo pobývat v nemocnici s rodičem. Ten si často neví rady, jestli má denně dojíždět, nebo zda se raději návštěv vzdát, aby dítě nerozrušoval.

Chtěl by být s malým pacientem celý den, zúčastňovat se zákroků, které na dítě čekají. "Jsem jednoznačně pro, aby byli rodiče přítomni u menších zákroků," dodává Jana Dosedělová. Na druhou stranu může úzkostný rodič přenášet negativní pocity na nemocného.

Co by mohli zlepšit lékaři i rodiče? Lékařka Dosedělová má jednoznačnou odpověď: "Komunikace, komunikace a zase komunikace. I v dnešní době se dostává pacientům či rodičům málo informací, často nedostačujících vysvětlení."

Co je dobré vědět o hospitalizaci

1. Kdy zůstává dítě v nemocnici
• když mu hrozí selhání základních životních funkcí, jako je dýchání, krevní oběh, vědomí
• má-li křeče (epilepsie, ale také křeče při horečce), bezvědomí, dusí-li se (zánět příklopky hrtanové, astmatický záchvat, vdechnutí něčeho)
• při otravě, šokových stavech, dehydrataci
• příčinou hospitalizace jsou i některé úrazy, jako například rozsáhlejší popáleniny (u malých dětí nad 5 procent povrchu těla)
• při náhlých příhodách, jako je uskřinutá kýla nebo zánět slepého střeva

2. Jak připravit dítě na hospitalizaci
• před plánovaným zákrokem choďte na preventivní prohlídky, dítě si snáze zvykne na lékaře
• s potomkem si prohlédněte "vaši" nemocnici ještě v době, kdy je zdravý
• v případě plánovaného zákroku vysvětlete dítěti, co ho čeká; zásadně mu nelžete, mohlo by ve vás i ve zdravotníky ztratit důvěru
• přibalte nějakou oblíbenou hračku, se kterou je malý pacient zvyklý usínat, kterou má rád - je pro něj malým kouskem domova, který si může vzít s sebou
• pokud nemůžete být také hospitalizováni, slibte pravidelné návštěvy, slib však musíte dodržet
• u náhlé hospitalizace buďte klidní, nepřenášejte své obavy a nejistotu na potomka

3. Co vás čeká v nemocnici
• sdělte sestrám podrobnosti, například jak dítě oslovujete, které jídlo mu nechutná, z čeho má strach, jak je zvyklé usínat, a u malého dítěte je důležité říci, zda potřebuje pleny, nebo chodí na nočník; počítejte s tím, že pleny budete muset kupovat sami.
• probírejte s nemocným vše, co se děje, čeho se bojí, co ho překvapilo, čemu nerozumí
Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Slapy

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...Najdete na iDNES.cz