Některé děti jsou na internetu dřív, než začnou chodit. Ilustrační snímek

Některé děti jsou na internetu dřív, než začnou chodit. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Malé děti dovedou dřív zacházet s počítačem než zavázat si tkaničky

  • 31
Možná i vy se jako pyšní rodiče radujete, že vaše děti zacházejí s myší jako zkušení ajťáci a že si s počítačem rozumějí lépe než vy. Ne vždy jsou však takové schopnosti jen důvodem k radosti. Podle výzkumu společnosti Research Now se děti v on-line světě dostávají do situací, které vyžadují uvažování dospělého člověka. A to ve věku, kdy na to nejsou připraveny.

Počítače jsou v dnešní době automatickou součástí našich životů, včetně životů našich dětí školního i předškolního věku. Jaká toto prostředí skýtá rizika a jak ostražitě se v něm pohybují nezletilí i dospělí uživatelé, se rozhodla prozkoumat společnost Research Now na objednávku AVG Technologies. Jde o dlouhodobý průzkum nazvaný Digitální deníky.

Ztraceni v dospělém světě

Například čtvrtá fáze průzkumu, která se zaměřila na jedenáctileté děti, zjistila, že jejich internetová aktivita významně odráží internetovou aktivitu dospělých. Snad jen s výjimkou placení hypoték přes internet a obchodování na burze. Školáci podle studie tráví stále více času na sociálních sítích, mobilních přístrojích připojených na internet nebo hrají on-line hry.

"Děti jsou on-line v tak raném věku, že si už kolem jedenácti let vytvořily technické dovednosti dospělých. Jenže si stále nevytvořily odpovídající intelektuální a emocionální zralost potřebnou ke správným rozhodnutím, kterým musí na internetu čelit," objasňuje výsledky průzkumu J. R. Smith ze společnosti AVG Technologies. "Je důležité, aby rodiče pochopili roli, kterou technologie hraje v životě jejich dětí, a vedli je k tomu, jak se správně na internetu chovat."

Na sociální síti nemají co dělat, ale jsou tam

Přestože si velká většina dotázaných rodičů (92 %) myslí, že jsou v oblasti internetu zkušenější než jejich děti, neznamená to, že tomu tak skutečně je. Překvapující je navíc i fakt, že 58 % rodičů přiznává, že mají jejich děti ve věku 10 - 13 let přístup na sociální sítě. Minimální věk pro přihlášení se na Facebook je přitom 13 let.

Studie navíc upozorňuje na to, že děti se vyskytují na internetu dokonce už od chvíle, kdy jsou ještě "na houbách". Většina z nich má již ve svých šesti měsících své on-line profily a téměř čtvrtina (23 %) dětí měla na svém internetovém profilu nahrané prenatální fotografie z ultrazvuku ještě před narozením.

Školáci a předškoláci - na internetu jako doma:

  • Jen 8 % rodičů si myslí, že jsou jejich deseti až třináctileté děti o internetu informovány lépe než oni sami. V případě otců si to myslí dokonce jen 2 %.
  • Více než polovina dětí ve věku 10 až 13 let má v pokoji svůj počítač.
  • 44 % dětí ve věku 10 až 13 let používá sociální média na svých mobilních telefonech.
  • Dvě třetiny rodičů znají přístupové heslo svých dětí. V USA je to dokonce 78 % rodičů.
  • Šest z deseti rodičů má přístup do počítače svého dítěte, takže vidí, na jaké stránky dítě chodí. Nejvíce tak činí američtí (72 %) a kanadští (67 %) rodiče.
  • České děti jsou "šampiony" v posílání SMS. S 86% jsou na druhém místě za Italy (90 %) a před Brity (83 %).
  • 35 % dětí ve věku šesti až sedmi let a 47 % dětí ve věku osmi až devíti let komunikují se svými kamarády on-line. V Itálii je toto číslo 48 % a ve Velké Británii 47 %.
  • Podle rodičů 5 % šesti až devítiletých dětí používá nějaký druh dětské sociální sítě jako je Club Penguin nebo WebKinz. 22 % používá email a 13 % dokonce Facebook i přesto, že jsou moc mladí.
  • I přes tyto vysoké statistiky užívání si jen 56 % rodičů uvědomuje, že mají nějaký druh rodičovské kontroly či bezpečnostního programu.
  • Třetina rodičů (33 %) připustila, že nemají žádnou kontrolu na počítači, zatímco 11 % rodičů si nebylo jisto. Francouzští (77 %) a němečtí (64 %) rodiče měli nejčastěji nainstalované nástroje rodičovské kontroly, zatímco japonští rodiče (28 %) je měli nejméně.
  • Více malých dětí umí hrát počítačovou hru než jezdit na kole. 58 % dětí ve věku od 2 do 5 let ví, jak se hraje jednoduchá počítačová hra, zatímco jen 43% procent dvou až tříletých dětí umí jezdit na kole.
  • Více dětí ve věku od 2 do 5 let si umí hrát s aplikací chytrého telefonu (19 %) než si zavázat tkaničky od bot (9 %).
  • Více malých dětí si dokáže otevřít webový prohlížeč (25 %), než aby uměly plavat bez dopomoci (20 %).