Ona
Malárii přenášejí samičky komára druhu Anopheles.

Malárii přenášejí samičky komára druhu Anopheles. | foto: Euromedia

Malárie

Infekční parazitární onemocnění způsobené prvokem Plasmodium. Vyskytuje se v (sub)tropických oblastech.

Existují čtyři druhy malárie v závislosti na typu parazita, který ji vyvolává. Malárii přenáší kousnutím samičky komárů rodu Anopheles, získat ji lze však i například transfuzí.

V lidském těle se parazit vyvíjí v játrech a zejména v červených krvinkách, které se jeho působením rozpadají. Malarické projevy přitom způsobuje toxin, který parazit uvolňuje.

Jak se malárie projevuje?
Doba od kousnutí komárem ke vzniku příznaků kolísá podle druhu plasmodie od deseti dnů do několika měsíců. Klasickým příznakem je zimnice s následnou vysokou horečkou, která za několik hodin opět klesá. Za dva až čtyři dny se záchvat opakuje.

Nemocní trpí horečkou, zimnicí, bolestí svalů, hlavy a únavou. Navíc je malárie příčinou chudokrevnosti a žloutenky. Pokud se choroba neléčí, může dojít k selhání ledvin, bezvědomí a úmrtí.

Koho se týká?
Největší hrozbu představuje malárie pro děti a těhotné ženy, jejichž organismus si s chorobou neumí poradit. Nakažené těhotné ženy umírají buď přímo na důsledky malárie, nebo na vážnou anémii, která vede k potratům, k úmrtí dítěte nebo extrémně nízké porodní váze.

Jejímu riziku je vystavena téměř polovina obyvatel celého světa a vyskytuje se ve více než sto zemích. Každoročně jí onemocní 300 - 500 miliónů lidí, přičemž víc než milion z nich každý rok zemře. Malárie je příčinou jedné pětiny dětských úmrtí a v naprosté většině případů jí podlehnou děti mladší pěti let.

Prevence a léčba:
Proti malárii neexistuje stoprocentně účinný lék nebo očkování. Jako antimalarika se používají například chlorochin, pyrimethamin, meflochin a další. Účinnější než léčba je prolaxe, tedy ochrana před cestou do oblastí s výskytem choroby.