Zvýšená činnost štítné žlázy je charakteristická například nervozitou.

Zvýšená činnost štítné žlázy je charakteristická například nervozitou. | foto: Profimedia.cz

Malá žláza může vyvolat velký zdravotní problém

  • 16
Třetina pacientů, kteří přicházejí do endokrinologických ordinací, má problémy spojené právě s poruchami tvorby hormonů štítné žlázy.

U novorozenců má jejich snížená tvorba tak závažné následky, že jsou všechna nově narozená miminka na dostatečnou funkčnost štítné žlázy testována.

Štítná žláza je uložena vpředu na krku, za normálního stavu není vidět a většinou ji nelze nahmatat. Hormony, k jejichž produkci nezbytně potřebuje jód, zvyšují úroveň základního metabolismu, tedy látkovou a energetickou přeměnu, uvádí server www.endokrinni-system.cz.

Činnosti hormonů štítné žlázy zvyšují:
- spotřebu kyslíku tkáněmi,
- tělesnou teplotu,
- vzestup hladiny cukru v krvi,
- odbourávání tukové tkáně,
- nepřímo srdeční sílu a tepovou frekvenci.

Dále také podporují tělesný (především výškový) růst a intelektuální rozvoj a také stimulují pohyby střev a činnost ledvin.


Když je hormonů málo
Hypothyreóza je označení pro soubor příznaků způsobených nízkou produkcí hormonů štítné žlázy. Zpomalení tělesných funkcí se projeví několika příznaky.

Příznaky hypothyreózy:
- únava,
- nezájem o své okolí,
- zimomřivost,
- zpomalená srdeční činnost a dýchání,
- zácpa,
- suchá kůže,
- lámavost nehtů.

V pokročilých stádiích dochází k nadměrné tvorbě tukové tkáně (pozor! hypothyreóza je příčinou obezity jen výjimečně). U dětí vede hormonální nedostatek k nevratnému poškození mozku a kretenismu, dnes se díky jodizaci soli a plošnému testování objevuje vzácně.

Když je hormonů příliš
Lidé se zvýšenou produkcí hormonů štítné žlázy – hyperthyreózou – mají zcela opačné zdravotní obtíže.

Příznaky hyperthyreózy:
- nesnášenlivost horka,
- pocení,
- zrychlený tep a dýchání,
- nervozita a podrážděnost,
- měknutí nehtů,
- vypadávání vlasů,
- svalový třes,
- průjem.

Pacienti mohou mít díky úbytku svalové tkáně zároveň pocit přebytečné energie i slabosti a dochází ke ztrátě hmotnosti při stejném příjmu potravy. U jednoho typu hyperthyreózy (Basedowova choroba) se navíc objevuje vystoupení očí z důlků, způsobené zvýšeným tlakem na tkáň v očnici.

Projevy snížené a zvýšené produkce hormonů štítné žlázy jsou natolik protichůdné, že jejich rozlišení by nemělo dělat problém nikomu, kdo je alespoň trochu obeznámen s touto problematikou.