Malá domácí ekologie: kupte si myčku, látkové kapesníky a sprchujte se

  5:17
Čechům jde výborně třídění odpadků. Jenže to životnímu prostředí pomůže, ale nespasí ho to. Nákupy pořád nosíme v igelitkách zadarmo, plýtváme energiemi, nakupujeme zboží, které k nám putuje stovky kilometrů a necháváme po sobě spoustu odpadu. Rozhodla jsem se polepšit.

Studená voda zbytečně rozproudí krev a tělo se začne potit. | foto: Hansgrohe

Na začátek malá rekapitulace. Čím jsem ekologii prospívala doteď? Jezdím hromadnou dopravou. Upřímně: není to kvůli tomu, že toužím zatočit s oxidem uhličitým, ale proto, že nemám auto a řidičský průkaz používám maximálně jako druhý doklad při ověřování totožnosti. Vytahuji rychlovarnou konvici ze zásuvky, stejně tak pračku, 'natvrdo' vypínám také televizi, počítač či set-top-box. I v takzvaném stand-by režimu si totiž berou elektřinu.

A dál? Mám látkovou tašku na nákupy, takže už nemusím brát zavděk igelitkami. Snažím se šetřit vodou, místo koupele se sprchuji, což je snadná volba, když máte jen sprchový kout... Třídím odpad, ale přiznávám, že někdy zhřeším a papír či plast hodím do klasického koše. Navíc tím, že třídím, nejsem nijak výjimečná. Češi v tom patří ke špičce. Na jednoho z nás připadá 36 kilogramů vytříděného odpadu ročně.

Obalovací mánie

Mám ještě dost co zlepšovat. Moje ekologická stopa, jak praví Wikipedia, jde o uměle vytvořenou jednotku, určující plochu Země, kterou potřebuje člověk pro svůj život, aby získal potravu, mohl se pohybovat a zneškodnil všechen vyprodukovaný odpad, je 3,3 globálních hektarů. Kdyby žili všichni jako já, zeměkoule by nám nestačila, potřebovali bychom další planetu. Přitom jsem v testu (www.hraozemi.cz) nedopadla úplně zle, český průměr je 4,8. Moje slabá místa jsou jídlo a zboží (jím moc masa a mléčných výrobků, které se navíc často dováží a hodně balí).

Ilustrační snímek

Jak se mohu polepšit? "Často se zmiňuje trojice tří R: reduce, reuse, recycle, tedy snížit, znovu použít, třídit," říká Martin Mach Ondřej, redaktor serveru Ekolist. cz. "Ta posloupnost má svůj význam. První má být snížení našeho dopadu na životní prostředí, snížit množství odpadů, spotřebované energie. Z toho, co vznikne, využít všechno, co jde, na jiný účel. A teprve vyhodit do tříděného."

Takže se musím postarat, aby po mně zůstávalo méně odpadu. U nás doma, stejně asi jako všude jinde, se nejvíc hromadí papír a plast.

Ne každý email či dokument potřebuju mít vytištěný, a kdyby ano, tiskárna zvládá tisknout oboustranně. Přečtené noviny schovám a použiji třeba na leštění oken či jako jedna má známá na balení vánočních dárků. Přikoupím látkové kapesníky, aby nebylo potřeba papírových. A končím s taháním balených vod. Voda z kohoutku je čerstvá, ne zavřená v plastu několik dní či týdnů, neputuje za mnou přes půl republiky a je to i ekonomické: litr kohoutkové vody stojí pár halířů, balená kolem deseti korun.

Výbornou zkušenost jsem udělala s látkovými taškami na nákup. Jako správná ženská jsem na nich jako první ocenila to, že dobře vypadají, pak i to, že dám definitivní vale igelitkám zadarmo. 

Každý rok u nás obchodníci rozdají tři miliardy igelitových tašek! Přitom spousta lidí v nich jen donese nákup domů, vyhodí je a 100 let pak trvá, než se na skládce rozloží, často však poletují po ulicích, narazíte na ně i v lese, všude tam, kde je někdo 'zapomene'.

Ilustrační snímek

Jedni z největších 'výrobců' nerecyklovatelného odpadu jsou děti. Konkrétně než se naučí chodit na nočník. Do té doby spotřebují až tunu jednorázových plen. Ty se těžko recyklují, na jejich výrobu je potřeba spousta energie a surovin... Vzpomínáte, do čeho jsme si jako mimina ulevovali my? Látkové pleny jsou ekologičtější, nemusíte kvůli nim pořád běhat do obchodu, stačí je hodit do pračky a vyprat. Ty dnešní už není potřeba předpírat a žehlit, existuje mnoho variant a jsou z různých materiálů.

Sbohem nákupy

Můj velký hřích je, že mě doteď příliš nepálilo, odkud jídlo a zboží pochází. Přitom to, že putování přes půl zeměkoule ekologické není, ví dneska snad každý prvňák. Navíc produkty českých ekofarmářů jsou stále snadněji k dostání, ať na trzích či už i v obchodech, farmáři nepoužívají chemii, dobře se starají o zvířata, jejich jídlo chutná tak, jak má, a není plné náhražek a éček.

Dát si každé ráno kávu s mlékem, přečíst si noviny, maily, to je můj startovací pracovní rituál. Nikdy mě však nenapadlo, že můj turek může zničit pralesy kdesi tisíce kilometrů daleko (kácejí se, aby velké společnosti měly nové a nové plantáže), boby sbírají celé rodiny včetně dětí za směšnou výplatu. Řešením jsou Fair trade výrobky. Jejich koupí podporujete konkrétního zemědělce, který při pěstování používá minimum chemických prostředků, neničí přírodu a prodejem zajišťuje dostatečnou obživu své rodině.

Ocet na uklízení

Když jsem před dvěma lety kupovala pračku, jedním ze stěžejních požadavků byla energetická třída A. Prostě aby moc 'nežrala'. Podobně nakupuje dneska už většina Čechů, ale spíš kvůli úspoře než s ohledem na životní prostředí. "I když je úsporná lednice dražší, během její životnosti se to vrátí v úsporách," říká redaktor serveru Ekolist.cz. "Podobně se ujalo úsporné osvětlení, i když lidé už přišli na to, že nemá smysl dávat úsporné osvětlení všude, protože se to nevyplatí. A tak do sklepa dají obyčejnou žárovku a do bytu úsporné."

Šetřit je potřeba i vodou. Sprchování je výhodnější než koupání, na jeden hrnek čaje není potřeba ohřívat litr vody, minimum vody stačí i na uvaření brambor, navíc při vaření nezapomínat používat pokličky, teplo neuniká ven. Ideální pro mytí nádobí je myčka, tu má ovšem stále jen kolem 20 % českých domácností.

Chcete zhubnout? Uklízejte!
úklid

Největší revoluci však zažije můj uklízecí kumbál. Ony totiž všechny ty desítky přípravků na odstranění vodního kamene, ničení bakterií, gely do záchodů, osvěžovače vzduchu nejsou potřeba. Koupelnu i byt provoní přírodní vonné oleje. Nesmyslné je prosypávat ucpaný odpad chemickým dryákem, stačí mít sítko, průběžně ho čistit a jednou týdně prolít horkou vodou.

Ověřené přírodní dezinfekční čistidlo je ocet (i kyselina citronová), který stačí zředit vodou a uklidíte s ním celý byt včetně oken a poradí si i s vodním kamenem. Po sodě zase sáhněte, když se potřebujete zbavit mastnoty a připáleného tuku, pro lesklý dřevěný nábytek jej přejeďte hadříkem s trochou olivového oleje.

Zaměřit bych se měla i na produkci oxidu uhličitého, který vzniká snad ze všeho, co děláme. Minuta volání z mobilu se rovná 57 g CO2, fotbalový zápas pak 820 tunám, loňské mistrovství světa vytvořilo 2,8 milionu tun.

Zakázat fotbal se nám kvůli tomu asi nepovede, pochybuji, že by si muži tuhle zábavu nechali vzít, i kdyby to číslo bylo dvakrát vyšší. A tak alespoň doufám, že roztřídí ty kelímky od pivka a tácky od klobás. Vždyť ta ekologie má stejnou barvu jako fotbalový trávník.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Dříve měly modelky charisma, dnes je vše plytké a instantní, říká hledačka talentů

24. dubna 2024

Premium Krása je velmi diskutabilní a individuální pojem, tvrdí Milada Karasová, která pro svět modelingu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...