Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výchova podle Machiavelliho: jak se stát vladařkou vlastní rodiny

  4:27aktualizováno  4:27
Suzanne Evansová vládne své rodině jako Machiavelliho Vladař. Bývalá právnička a matka čtyř dětí ve své knize na názorných příkladech ze svého rodinného života popisuje netradiční způsob výchovy inspirovaný dílem italského politika a filozofa Niccola Machiavelliho.

„Účel světí prostředky“ a „je lepší být obáván nežli milován“ jsou slavné myšlenky Niccola Machiavelliho. Právě u něj hledala pomoc a inspiraci autorka knihy „Machiavelli pro mámy“ Suzanne Evansová. Matka čtyř dětí, z nichž jedno trpí Downovým syndromem, se začetla do jeho spisu Vladař během rodinné krize a záhy zjistila, že i v životě moderní manželky a matky mají metody tohoto geniálního stratéga z doby renesance své přednosti.

Převzít moc a udržet ji

Vladařkou rodiny

Suzanne Evansová získala doktorát z historie na Kalifornské univerzitě v Berkeley a pracovala jako rozvodová právnička a novinářka pro New York Times, Los Angeles Business Journal a další periodika. Je autorkou oblíbeného blogu o vaření pro rodiče a děti The History Chef. Žije s manželem a čtyřmi dětmi v Jižní Kalifornii.

Kniha Machiavelli pro mámy od americké spisovatelky a právničky Suzanne...

„Díky Machiavelliho radám jsem najednou viděla svůj vztah s dětmi v novém a dynamickém světle. Místo abych se zřekla své rodičovské moci, získala jsem ji zpátky. Místo každodenního boje o přežití jsem převzala vládu nad svým životem. Přestala jsem prosit svoje děti, aby byly zdvořilé, uctivé, slušné a vlídné, aby začaly poslouchat a aby přestaly malovat po stěnách mou rtěnkou. Začala jsem to od nich důsledně vyžadovat,“ píše Evansová ve svém autobiografickém manifestu mocenského rodičovství.

Před nástupem svého experimentu panoval v domácnosti Suzanne tak trochu zmatek - s druhým manželem vychovávala čtyři děti, starala se o domácnost, dokončovala dizertační práci a do toho začala pracovat. Proto jí jako rajská hudba znělo hned první pravidlo - stanovení pravidel a vyžadování kázně. 

Tříletá Katie trpící Downovým syndromem neustále utíkala, přestože Suzanne stanovila pravidlo, že nesmí vycházet z domu bez doprovodu mámy nebo táty. Nefungovala domluva, nefungovalo ani naplácání na zadek - dítě se tomu smálo a zdálo se mu to jako hra. K řešení problému Evansovou přivedl Machiavelli svoji poučkou „zákony budou dodržovány jen tehdy, pokud budou pochopeny“. Pravidlo začalo fungovat, až když si Katie jeho porušení pevně spojila s trestem – půl hodiny o samotě v pokoji.

Dobrý vládce vymezí hranice

Machiavelli ve svém nejslavnějším díle varuje panovníky, že „přílišná velkorysost je nebezpečná“. Lidé jsou podle něj totiž z podstatě zkažení, stanou se rychle nevděčnými a budou chtít stále víc a víc, dokud nepřivedou panovníka na mizinu.

Suzanne celkem logicky spatřila paralelu mezi tímto citátem a hororem, jaký zažívají matky snažící se nakupovat spolu se svými dětmi. Nakupování za přítomnosti potomků bývá pro ženy jednou z nejvypjatějších okamžiků. Děti házejí do nákupního košíku hračky, hystericky pláčou, když ji nechcete koupit, všemožně se dožadují cukrovinek a vaší pozornosti.

Suzanne proto dala každému ze svých dětí (s výjimkou Katie) deset dolarů a nechala je samostatně si rozhodnout, co si koupí. Pyšně pak poslouchala, jak se děti pohoršují nad cenou a kvalitou hraček a vracejí je do regálu jako předražené šunty.

Vládnout v nově získaném knížectví je obtížnější

Suzanne kromě dvou dětí z druhého manželství střídavě vychovává i svou dceru Teddy z prvního manželství a Ericova prvorozeného syna Daniela. Není tedy náhodou, že ji oslovil právě výše uvedený citát ve chvíli, kdy jim začal Daniel lhát. Kdykoliv se Suzanne pokusila zasáhnout nebo mu udělit výchovnou lekci, skončilo to nepochopením Daniela ale i Erica, podle kterého byla na jeho syna příliš přísná.

Po stanovení základních domácích pravidel se proto manželé dohodli, že děti z předchozích manželství bude trestat a plísnit hlavně jejich vlastní rodič. Prosté pravidlo podle Suzanne uvolnilo domácí atmosféru i její vztah s nevlastním synem.

Funguje to?

Samozřejmě že i využití Machiavelliho přístupu na výchovu má své omezení - zejména pokud nejste přesvědčená, že všechny děti jsou ze své podstaty zlobivé a nechcete, aby se vás bály. Na druhou stranu jsou ale uvedené rady ověřené staletími (i když v jiném oboru vedení) a mnohé z nich se zdají i v dnešní době platné. Obzvlášť pro domácnosti, kde je výchova dána momentální náladou více než pravidly a neprobíhá důsledně.

„Mějte na paměti, že machiavelistický přístup k výchově dětí spočívá v uplatnění moci, autority, kázně a respektu. Důležitou úlohu hrají příčiny a důsledky – a do toho všeho je přimíchána pořádná dávka strachu,“ upozorňuje Evansová.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Deset otravných zlozvyků, které vám můžou zničit manželství

Ilustrační snímek

Bylo by krásné, kdyby všem, kteří si u oltáře slibovali věrnost a lásku až za hrob, tohle předsevzetí opravdu vydrželo....

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Holčičí vizáž i po čtyřicítce? Reese Witherspoonová ví, jak na to

Reese Witherspoonová na Glamour Women of the Year Awards (New York, 9....

Zdá se, že pravá blondýna vůbec nestárne. Má rozjasněnou pleť bez nedokonalostí a vrásek i štíhlou a drobnou postavu....

Za tohle chování bych své dceři omlátila hlavu o futra, zuřila Marcela

Třináctiletá Helena novou „maminku“ neustále poučuje.

Šest dětí, to už je pořádná „smečka“, zvlášť když převažují dospívající dcery, jako v rodině Heleny (43) a Luďka (55) z...

Další z rubriky

Patří dětem do rukou pistolky a další hračky napodobující zbraně?

ilustrační snímek

Pistolky, luky, praky, nože, meče, dýky, ale i realistické samopaly. Nabídka hračkářství se v sortimentu dětských...

Jak zvládnout pubertu: podporujte děti v jejich zájmech a komunikujte

Ilustrační fotografie

Prošel si jí každý z nás, ale jako bychom na to v dospělosti zapomněli. Řeč je o pubertě, období, kdy člověk začíná...

Ve školách učí bývalí šprti, říká zakladatel americké školy v Česku

Ondřej Kania

Na základní škole měl čtyřky a rodiče ho chtěli poslat na učiliště. Zachránila ho americká střední škola. Teď Ondřej...

Highlither za tisíce? Rozjasněnou pleť zvládnete i bez make-upu

Highlither za tisíce? Rozjasněnou pleť zvládnete i bez make-upu

Arome.cz Projasněná pleť působí svěže, mladě a zdravě. Většina z nás proto používá třpytivé pudry, lesklé stíny a rozjasňovače. N...

Najdete na iDNES.cz