Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Má Nataša skutečně rentgenové oči?

  1:00aktualizováno  1:00
Nataša Demkinová, sedmnáctiletá Ruska, je prý schopná vidět "jádro pudla". Drobná blondýnka, studentka z města Saransk ležícího asi 600 kilometrů východně od Moskvy, tvrdí, že je schopná vidět skrz lidské tělo, a může tím určit diagnózu nemocných.

Její neobvyklý dar z ní učinil v Rusku ikonu, za kterou přicházejí stovky lidí, aby si poradila s tím, s čím si často nevědí rady zkušení lékaři.

Je to směšné a absurdní, tvrdí většina vědců a lékařů, jiní Natašu podezírají, že nejde o nic jiného než o nějaký trik.

Pověst o neuvěřitelných schopnostech Nataši však dorazila i do Británie. Počátkem roku ji bulvární deník Sun pozval do Londýna a od té doby se Nataša ocitla v centru pozornosti takřka všech britských médií.

Při prezentaci v televizi ITV dokázala Nataša pořádně vystrašit i přítomného lékaře Chrise Steela. Před kamerami mu sdělila, že má problémy se slinivkou břišní, játry a ledvinami. Poděšený lékař spěchal do nemocnice a tam mu skutečně zjistili, že má v břišní dutině zvětšené lymfatické uzliny, naštěstí se prokázalo, že nejde o rakovinu.

Natašina matka Tatjana tvrdí, že její dcera byla dlouho jako všechny ostatní děti, snad jen byla o něco zralejší. "Začala mluvit v půl roce, v roce už zpaměti recitovala Puškina a Někrasova, ve třech letech zvládla abecedu, a dokonce se naučila ovládat sněžný skútr."

Ve vědeckém testu neuspěla
Její "rentgenové vidění" se prý projevilo až kolem deseti let, kdy jí v nemocnici operovali slepé střevo. "Na zlomek vteřiny vidím barevný obraz uvnitř osoby a poté jej začnu analyzovat," popsala Nataša deníku The Guardian, jak určí diagnózu.

Během pobytu v Londýně souhlasila, že se zúčastní vědeckého testu, který má jednou provždy rozhodnout, zda je skutečně schopná vidět to, co tvrdí.

V první fázi testu byla Nataša dotazována na diagnózu lidí, kteří předem popsali své příznaky odborníkům. Většina z těchto pacientů měla poté dojem, že Nataša správně vyhmátla jejich nemoci.

Ve druhé části Nataša seděla proti skupině sedmi osob a měla seznam operací, které tito lidé podstoupili: od umělého kyčelního kloubu až po destičku implantovanou v hlavě jednoho muže po odstranění nádoru. Vědci rozhodli, že pokud Nataša správně identifikuje aspoň pětkrát, kterou z operací kdo prodělal, v experimentu uspěje.

Po čtyřech hodinách Nataša správně určila čtyři pacienty, tedy podle vědců v testu neuspěla. "Atmosféra testu byla nepřátelská. Proč by mělo platit, že pokud správně určím pět případů ze sedmi, uspěji, avšak když jde o čtyři případy, pak jsem totálně zklamala?" citoval Natašu deník The Guardian.

Profesor Richard Wiseman, psycholog z University of Hertfordshire, který se testů zúčastnil, konstatoval: "Přinejmenším Nataša prokázala skutečnou schopnost odhadnout lidi a stanovit docela přesné diagnózy. Ale může za tím být i něco jiného," naznačil své pochybnosti.

Proč si Nataša se svým doprovodem během testu vyměnila spoustu esemesek, i když to bylo výslovně proti pravidlům? Proč většina těch, kteří vyhledávají Natašu, aby jim stanovila diagnózu, jsou titíž, kteří se obracejí na kartářky a vykladače snů? 

Profesor Wiseman soudí, že lidé poslouchají Natašiny komentáře a soustřeďují se pouze na to, čemu věří, respektive chtějí věřit. Navíc podle něj jsou Natašiny "rentgenové oči" velice lukrativní byznys, zvláště pak v Saransku, kde jsou běžné platy malé i na ruské poměry.

Nataša za konzultaci požaduje 400 rublů (zhruba 400 korun) a tvrdí, že takto vydělané peníze jí mají pomoci ke studiu medicíny v Moskvě. "Nemyslím na to, jak je to finančně výhodné. Jen chci, aby mě lidé akceptovali, a toužím po tom, abych svůj dar - pokud si jej uchovám - použila ke správné, skutečně lékařské léčbě," tvrdí Nataša.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Ještě než zemřela, zabalila Britka 18 narozeninových dárků pro syna

Moderátorka britské televizní stanice BBC Rachael Blandová se synem Freddiem v...

Čtyřicetiletá moderátorka televizní stanice BBC Rachael Blandová prohrála na začátku září dvouletý boj se zákeřnou...Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...

Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Další z rubriky

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...

Může tetování ovlivnit zdraví? Barvy často obsahují nebezpečné chemikálie

Ilustrační fotografie

Tetování má dnes každý pátý Američan a každý devátý Evropan. U mladých lidí jsou pak čísla ještě vyšší. Stále se však...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.Najdete na iDNES.cz