Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Má Nataša skutečně rentgenové oči?

  1:00aktualizováno  1:00
Nataša Demkinová, sedmnáctiletá Ruska, je prý schopná vidět "jádro pudla". Drobná blondýnka, studentka z města Saransk ležícího asi 600 kilometrů východně od Moskvy, tvrdí, že je schopná vidět skrz lidské tělo, a může tím určit diagnózu nemocných.

Její neobvyklý dar z ní učinil v Rusku ikonu, za kterou přicházejí stovky lidí, aby si poradila s tím, s čím si často nevědí rady zkušení lékaři.

Je to směšné a absurdní, tvrdí většina vědců a lékařů, jiní Natašu podezírají, že nejde o nic jiného než o nějaký trik.

Pověst o neuvěřitelných schopnostech Nataši však dorazila i do Británie. Počátkem roku ji bulvární deník Sun pozval do Londýna a od té doby se Nataša ocitla v centru pozornosti takřka všech britských médií.

Při prezentaci v televizi ITV dokázala Nataša pořádně vystrašit i přítomného lékaře Chrise Steela. Před kamerami mu sdělila, že má problémy se slinivkou břišní, játry a ledvinami. Poděšený lékař spěchal do nemocnice a tam mu skutečně zjistili, že má v břišní dutině zvětšené lymfatické uzliny, naštěstí se prokázalo, že nejde o rakovinu.

Natašina matka Tatjana tvrdí, že její dcera byla dlouho jako všechny ostatní děti, snad jen byla o něco zralejší. "Začala mluvit v půl roce, v roce už zpaměti recitovala Puškina a Někrasova, ve třech letech zvládla abecedu, a dokonce se naučila ovládat sněžný skútr."

Ve vědeckém testu neuspěla
Její "rentgenové vidění" se prý projevilo až kolem deseti let, kdy jí v nemocnici operovali slepé střevo. "Na zlomek vteřiny vidím barevný obraz uvnitř osoby a poté jej začnu analyzovat," popsala Nataša deníku The Guardian, jak určí diagnózu.

Během pobytu v Londýně souhlasila, že se zúčastní vědeckého testu, který má jednou provždy rozhodnout, zda je skutečně schopná vidět to, co tvrdí.

V první fázi testu byla Nataša dotazována na diagnózu lidí, kteří předem popsali své příznaky odborníkům. Většina z těchto pacientů měla poté dojem, že Nataša správně vyhmátla jejich nemoci.

Ve druhé části Nataša seděla proti skupině sedmi osob a měla seznam operací, které tito lidé podstoupili: od umělého kyčelního kloubu až po destičku implantovanou v hlavě jednoho muže po odstranění nádoru. Vědci rozhodli, že pokud Nataša správně identifikuje aspoň pětkrát, kterou z operací kdo prodělal, v experimentu uspěje.

Po čtyřech hodinách Nataša správně určila čtyři pacienty, tedy podle vědců v testu neuspěla. "Atmosféra testu byla nepřátelská. Proč by mělo platit, že pokud správně určím pět případů ze sedmi, uspěji, avšak když jde o čtyři případy, pak jsem totálně zklamala?" citoval Natašu deník The Guardian.

Profesor Richard Wiseman, psycholog z University of Hertfordshire, který se testů zúčastnil, konstatoval: "Přinejmenším Nataša prokázala skutečnou schopnost odhadnout lidi a stanovit docela přesné diagnózy. Ale může za tím být i něco jiného," naznačil své pochybnosti.

Proč si Nataša se svým doprovodem během testu vyměnila spoustu esemesek, i když to bylo výslovně proti pravidlům? Proč většina těch, kteří vyhledávají Natašu, aby jim stanovila diagnózu, jsou titíž, kteří se obracejí na kartářky a vykladače snů? 

Profesor Wiseman soudí, že lidé poslouchají Natašiny komentáře a soustřeďují se pouze na to, čemu věří, respektive chtějí věřit. Navíc podle něj jsou Natašiny "rentgenové oči" velice lukrativní byznys, zvláště pak v Saransku, kde jsou běžné platy malé i na ruské poměry.

Nataša za konzultaci požaduje 400 rublů (zhruba 400 korun) a tvrdí, že takto vydělané peníze jí mají pomoci ke studiu medicíny v Moskvě. "Nemyslím na to, jak je to finančně výhodné. Jen chci, aby mě lidé akceptovali, a toužím po tom, abych svůj dar - pokud si jej uchovám - použila ke správné, skutečně lékařské léčbě," tvrdí Nataša.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Sebevraždu spáchají v Česku tři lidé denně, nejčastěji v pondělí

Ilustrační fotografie

Náchylnost lidí řešit problémy sebevraždou znepokojovala vědce už před 150 lety. T. G. Masaryk o tom dokonce napsal...

Chození naboso se hodí jen pro 15 procent lidí. Jste mezi nimi?

Ilustrační fotografie

V poslední době je v módě vracet se k přírodě v mnoha oblastech - a nevyhnulo se to ani obouvání. Řada lidí přísahá na...

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Vínové líčení pro všechny milovníky červené

Vínové líčení pro všechny milovníky červené

Arome.cz Patříte mezi příznivce všech odstínů červené a rádi byste je nosili nejen na rtech, ale i na očích? Nebojte se odvázat a...

Najdete na iDNES.cz