Děti matek, které v těhotenství boreliózu měly, mají mnohem více vrozených vad.

Děti matek, které v těhotenství boreliózu měly, mají mnohem více vrozených vad. | foto: Profimedia.cz

Lymeská borelióza může ohrozit nenarozené dítě

  • 1
Lymeská borelióza, kterou přenášejí klíšťata, může mít závažné následky v případě, že se jí nakazí těhotná žena.

Zatím sice neexistuje jednotný lékařský názor na to, zda existuje vrozená borelióza, tedy zda se infekce může přenést krví přes placentu na plod. Z vyšetření velkého počtu dětí se ale ví, že děti matek, které v těhotenství boreliózu měly, mají mnohem více vrozených vad.

Řekla to přednostka Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Jana Hercogová, která se výzkumu léčby těhotných žen s lymeskou boreliózou dlouhodobě věnuje.

Borelióza sice není tak zákeřná nemoc jako klíšťová encefalitida, může ale způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Na rozdíl od encefalitidy se borelióza dá léčit antibiotiky. Nemocí se ročně nakazí několik tisíc lidí.

Loni bylo podle Státního zdravotního ústavu hlášeno rekordních 4370 osob. Nejvíce onemocnění je mezi dětmi a lidmi ve věku nad 45 let.

Pacientka s rozvinutými projevy boreliózy by měla podle lékařů být v prvních třech měsících gravidity léčena antibiotiky aplikovanými injekčně nejlépe při hospitalizaci. Pokud je v ve čtvrtém až devátém měsíci, měla by dostávat antibiotika v tabletách. Rozdílný přístup k léčbě je dán tím, že v různých fázích těhotenství se u plodu utvářejí různé tkáně a jsou také rozdílně náchylné k poškození.

Speciální vyšetření je nutné udělat i po porodu. Je třeba nabrat pupečníkovou krev a vyšetřit centrální část placenty. Jestliže se zjistí přenos onemocnění na novorozence, je nutné ho léčit. Dermatovenerologická klinika FN Bulovka se od roku 1987 snaží soustředit těhotné pacientky s boreliózou a hovořit s jejich ošetřujícími lékaři.

Dosud léčila 300 těhotných žen s boreliózou nebo jejich léčbu sledovala. Kožní projevy boreliózy byly poprvé popsány v 90. letech 19. století, ale nevědělo se, co je způsobuje. Důkladněji byla borelióza, která může napadnout i centrální nervovou soustavu, působit bolesti kloubů či svalů a poškodit různé orgány, popsána až v roce 1976. Původce onemocnění, bakterie borelie, byly identifikovány v roce 1981.

,