Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lucas a Sofie: Kdy nás navštíví máma?

  11:49aktualizováno  11:49
Před necelým měsícem museli šestiletá Sofie a devítiletý Lucas bez rozloučení s matkou a bez svých věcí odjet s otcem z České republiky do Argentiny. Teprve minulý týden se setkali s někým, komu rozuměli - s českou konzulkou v Argentině Blankou Kovácsovou.

Marcela Krajníková ukazuje fotky svých dětí | foto: Michal ŠulaMF DNES

Ve zprávě, kterou se MF DNES podařilo získat, konzulát setkání popisuje takto: "Děti na setkání přišly čisté, upravené a vypadaly zdravě. Na představení reagovaly mile. Úvodem se Lucas zeptal, kdy je přijede navštívit máma," píše se ve zprávě s tím, že děti uvítaly, že mohou hovořit česky a sdělit své dojmy. Jejich otec totiž mluví pouze španělsky.

Setkání s dětmi, které na začátku května musely bez rozloučení s matkou a za dramatických okolností odjet do Argentiny, potvrdila i sama konzulka Kovácsová. "Viděla jsem je i jejich otce. Předala jsem jim hračky a věci, které poslala jejich matka. I nadále s nimi budeme v kontaktu, ale víc vám k setkání neřeknu," řekla konzulka.

O navrácení dětí do "místa původního bydliště" po čtyřech letech, které prožily v České republice, rozhodly české soudy. Otec dětí se k celému případu zatím v médiích vyjadřovat nechce. Setkání dětí a konzulky se uskutečnilo 25. května po dohodě s jejich otcem. Odehrávalo se v restauraci McDonald's, nedaleko jejich bydliště, potom pokračovalo u nich doma.

Podle zprávy byl sdílnější Lucas. Zajímal se o rozlohu Argentiny, kolik má obyvatel a poměřoval ji s Roudnicí nad Labem, kde čtyři roky s matkou a sestrou žili, a s Prahou.
"Lucas se projevoval sebevědoměji, Sofinka byla ostýchavější," píše se v dokumentu.
Na společném obědě děti s otcem komunikovaly česko-španělsky a posunky na vyžádané věci.

"Konzulka nabyla dojmu, že tato prostá komunikace funguje a vzájemně se takto domluví, protože si následně na dotazy vyhověli," upřesňuje zpráva konzulátu.

Od ambasády děti dostaly česko-španělský slovník a několik videokazet s pohádkami v českém jazyce. Na to prý reagovaly s nadšením a konzulku pozvaly na návštěvu do bytu. Tam se Lucas se Sofií začali dívat na film Harry Potter.

"Lucas se soustředil na děj filmu, seděl blíže otci a reagoval na děj společně s ním. Sofie strávila celou dobu v náručí konzulky," popisuje zpráva atmosféru v bytě.

Sofie měla u sebe po celou dobu blok, do kterého nakreslila vánoční stromek se čtyřmi dárky, napsala své jméno a číslo 1295. "Vysvětlila, že je to číslo jejího domu v Roudnici," píše se ve zprávě.

Setkání konzulky s dětmi trvalo zhruba pět hodin. "Průběh návštěvy přispěl k upevnění důvěry pana Fierdalise vůči české ambasádě... Nabídl možnost kdykoliv děti navštívit," uzavírá setkání konzulát. Podle zprávy byl otec k dětem pozorný a bylo vidět, že je s nimi rád.

Otec se chce na péči o děti domluvit

S Roquem Fiordalisem se konzulka Blanka Kovacsová setkala ještě den před její návštěvou dětí.

Otec plánuje vyšetření dětí psychologem a snaží se zajistit pro ně školu. Údajně uvítal českého učitele pro děti, protože u nich chce udržet zájem o český jazyk i kulturu.

Konzulátu také řekl, že již při své návštěvě Česka v roce 2005 nabízel manželce Marcele Krajníkové, aby děti byly devět měsíců v roce u ní a tři měsíce v Argentině s tím, že náklady na cestu a pobyt bude sám hradit. Matka dětí prý na tento návrh nereagovala.

S tím ale Krajníková nesouhlasí. "To je jeho výmysl. I kdyby to tak bylo, tak by to chtěl obráceně. Tedy aby děti byly tři měsíce tady a devět u něj," reagovala.

Fiordalis také tvrdí, že je ochoten se s matkou dětí dohodnout na výchově Sofie a Lucase. Chce však, aby se na jejich výchově mohli podílet oba rodiče.

"O ničem nevím, nikdo mi nic nenabídl," tvrdí Krajníková.

Vývoj případu

Leden 2002. Marcela Krajníková se i s tehdy dvouletou Sofií a pětiletým Lucasem vrátila z Argentiny do ČR.
Červen 2002. Matka podala návrh na svěření dětí do své péče. Otec Roque Fiordalis naopak trval na návratu dětí zpět do Argentiny. Okresní soud rozhodl, že se děti mají vrátit do Argentiny. Krajníková se odvolala, ale další soudy rozhodnutí potvrdily.
5. května 2006. Pro devítiletého Lucase přijeli soudní vykonavatelé do školy v přírodě. Pro šestiletou Sofii přišli do školky.
7. května 2006. Děti odletěly spolu s otcem do Argentiny.
25. května 2006. S dětmi se sešla česká konzulka v Argentině Blanka Kovácsová.

DÁLE ČTĚTE:
Příběh otce, který také bojuje o své děti ZDE
Záznam on-line rozhovoru s Marcelou Krajníkovou ZDE
Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Příběh Petry: Zlatokopka má spadeno na mého bratra

Ilustrační snímek

Můj bratr je dobrák od kosti, a i ve svých pětačtyřiceti letech stále naivní a důvěřivý. Jsem o pár let starší a od...

Biologické hodiny ovlivňují sexuální život. „Sovy“ ho mají divočejší

žena muž sex postel

Odborníci se už dávno shodují, že lidé se dělí na sovy a skřivany. Existují rovněž desítky průzkumů, které odhalují,...

Příběh Lenky: Bývalá manželka mého muže nám komplikuje život

Ilustrační snímek

První manželství se mi nepovedlo, doufala jsem, že druhé bude lepší. Je, ale má to háček. I když mám za manžela...Najdete na iDNES.cz