Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidí v pokročilém stadiu alkoholismu rychle přibývá

  20:00aktualizováno  20:00
V posledních deseti letech v Česku strmě vzrostly počty pacientů s deliriem tremens. Mezi lety 1995 a 2005 přibylo pacientů v takto pokročilém stadiu alkoholismu o více než polovinu.
Vodka, destilát, alkohol - (c) profimedia.cz/corbis

Vodka, destilát, alkohol - (c) profimedia.cz/corbis - Vodka, alkohol - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ve své studii na to upozorňují psychiatr Karel Nešpor z Psychiatrické léčebny v Praze - Bohnicích, Ladislav Csémy z Psychiatrického centra Praha a Jana Brožová z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Celkový počet hospitalizací kvůli deliriu vrostl z 649 v roce 1995 na 1019 v roce 2005, uvádějí autoři zprávy. Mezi pacienty převládali muži, ale přibývá i žen. Jejich počet se ve sledovaném období zvýšil téměř dvojnásobně.

Delirium se projevuje zastřeným vědomím, poruchami poznávacích funkcí, halucinacemi a nápadným třesem. Často je provází také dehydratace, snížení hladin draslíku a hořčíku a postižení jater. V jednom až pěti procentech případů způsobuje smrt.

Pro mnoho lidí se synonymem pro tento stav staly bílé myšky. Ty přitom nejsou podle Nešpora tak časté jako myši šedivé. Pacienti se ale ve svých bludech setkávají i s jinými živočichy - kočkami či pavouky.

"Léčili jsme ale i pacienta, který měl při deliriu dojem, že se nachází v rychlíku do Bagdádu, jiného, který halucinoval Marťany, a dalšího, který měl dojem, že oknem do pokoje vniklo velké množství malých Leninů," uvádí psychiatr v knize Zůstat střízlivý.

Česká republika se drží ve spotřebě alkoholu na předních místech v Evropě. Každý Čech vypije v průměru asi deset litrů čistého lihu ročně.

Nárůst spotřeby alkoholu podle Nešpora zmírnilo zvýšení spotřební daně na destiláty v lednu 2004, tehdy vzrostla o 31 korun na litr čistého lihu. Mezi lety 2004 a 2005 se také mírně snížil počet lidí, které do léčeben a nemocnic přivedlo delirium.

Odborníci upozorňují také na to, že přibývá mladých konzumentů. Přitom u nich se poškození mozku mohou projevit dříve než u starších pijáků.

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Slapy

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...

Karcinogenní akrylamid: pozor na připálenou kůrku i snídaňové cereálie

Chléb s tmavou kůrkou sice vypadá lákavě, ale právě ten si nekupujte. Raději si...

Také si z pečiva nebo hranolků vybíráte ty nejvíce propečené? Raději byste měli sáhnout po světlých kouscích. Nejsou...

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...Najdete na iDNES.cz