František Koukolík

František Koukolík | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Lidem nakaženým BSE zbývá jen pár měsíců života, potvrdil odborník

Lidem, kteří se nakazí nemocí šílených krav, zbývají obvykle dva roky života. V některých případech ovšem umřou i do půl roku. Uvedl to šéf národní referenční laboratoře František Koukolík, který odpovídal na otázky čtenářů iDNES.cz.

Debatu vyprovokovala nedávná zpráva, že lékaři zjistili u ženy z Bíliny sporadickou formu Creutzfeldt-Jakobovy nemoci. - o sporadické formě nemoci čtěte ZDE.

"Předpokládá se, že takzvaná nová varianta Creutzfeldt-Jakobovy nemoci je důsledkem přenosu prionů z BSE na vnímavé lidi. Od propuknutí prvních příznaků do úmrtí může uběhnout i čtyřiadvcet měsíců, narozdíl od sporadciké podoby, kdy většina lidí umře během šesti měsíců," řekl Koukolík.

Zároveň zdůraznil, že pravděpodobnost onemocnění některou z forem BSE je velmi malá.

"Onemocnění, které měla žena z Bíliny, jsou dva případy na milion lidí za rok, tedy deset až třináct zachycených ročně v naší republice," odpověděl v on-line rozhovoru přední český neuropatolog z národní referenční laboratoře pro výzkum Creutzfeldt-Jakobovy nemoci.

Odpovědi najdete zde

František Koukolík vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy se specializací na patologickou anatomii. Zaměřil se na neurodegenerativní choroby mozku.

Od roku 1983 je primářem patologie Thomayerovy nemocnice v Praze, zároveň přednáší na 3. lékařské fakultě UK.

Koukolík napsal desítky knih a v roce 1992 získal cenu Akademie věd za popularizaci vědy.