Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Lidé si z cest vozí tyfus, žloutenku i malárii. Řešením je očkování

  • 24
O očkování před cestou do zahraničí přemýšlejte, i když jedete třeba jen do Chorvatska. Rizikem je totiž už sama cesta - v letadle potkáte řadu lidí, saháte na kliky a následně rukou na jídlo. Do všech evropských destinací se proto doporučuje očkování proti hepatitidě A.

"Z jídel je třeba dávat pozor na syrovou zeleninu a nedostatečně tepelně upravené plody moře," radí Rastislav Maďar z Očkovacího centra.

Primářka Infekční kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová dává na zvážení, zda se rovnou nenechat naočkovat kombinovanou vakcínu žloutenky typu A a B.

Průjmy, tyfus i malárie

Právě žloutenka patří mezi časté nemoci, které si lidé přivezou například z Egypta či Turecka. A také cestovatelské průjmy. "Proti nim se moc bojovat nedá. Je to proto, že se v těchto zemích vyskytují jiné typy bakterií, na které nejsme zvyklí. Zpravidla nemají dlouhého trvání, za pár dní zmizí," říká Roháčová.

Jak se nenakazit

* pijte nápoje v originálním balení, zkontrolujte neporušení uzávěru
* v tropech používejte balenou vodu i na čištění zubů
* převařujte ji déle než dvacet minut nebo chemicky ošetřete přípravky k dezinfekci
* nedávejte si led do nápojů
* ovoce jezte loupané nebo omyté
* omezte syrovou zeleninu, nepasterované mléko a mléčné produkty domácí výroby
* konzumujte pokrmy tepelně upravené a v horkém stavu
* pozor na pokrmy v uličním prodeji
* v tropech se nekoupejte v povrchových vodách a v moři poblíž kanalizace

Zdroj: www.ockovani-zahranici.cz

Často si lidé přivážejí i nemoc zvanou horečka dengue, kterou přenášejí komáři. Proti ní se naočkovat nedá. Zpravidla má lehký průběh. Je však potřeba klid na lůžku, než horečky odezní. Antibiotika se nenasazují, původcem je vir.

Hana Roháčová potvrzuje, že si lidé vozí i malárii. Její projevy jsou různé - od lehčích forem přes středně těžké až po život ohrožující. "Tropické formy malárie způsobují selhání orgánů a ohrožení na životě." Výjimečný není ani břišní tyfus.

"Lidé si myslí, že když jedou do luxusních hotelů s dobrými restauracemi, že se nemohou nakazit. Ale suroviny na vaření se omývají místní vodou. Nebo se z ní dělá led. A z vody i ledu se nakazit dá," vysvětluje odbornice.

Onemocnění je nebezpečné, pokud se neléčí, nebo když se léčba zahájí pozdě. Pak může zanechat i celoživotní následky. Proto se jistě vyplatí zaplatit si jednu dvě vakcíny .