Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé s fobiemi často vyhledávají kineziology

  19:00aktualizováno  19:00
Stres, úzkost, závislosti, fobie různého druhu i jiné problémy čím dál častěji přivádějí lidi ke kineziologům. Ti se pacientům snaží pomoci úplně jinými metodami než lékaři. Některým klientům pomohou napoprvé, jiní musejí přijít víckrát.
Kineziolog klienta

Kineziolog klienta | foto: Profimedia.cz

Lidé se ale vesměs shodují v tom, že nepromarnili čas ani peníze, když kineziologa vyhledali. Tuto metodu nezavrhují ani lékaři.

"V posledních letech se na kineziology obrací čím dál víc lidí. Vidí, že klasický odborník jim sice předepíše prášky, ale ty často problém neřeší," říká plzeňská kinezioložka Miloslava Rutová. Tímto oborem se zabývá 12 let a pomohla už stovkám lidí.

"Pacienti hledají tedy jiné možnosti. V dnešní době, kdy nikdo nemá na nikoho čas a nikdo nikoho neposlouchá, potřebují lidé vyslechnout, popovídat si, ulevit si, dodat sebevědomí."

Kineziologie vychází ze staré čínské medicíny. Pracuje na principu pohybu energie těla v určitých drahách. Podle kineziologů se u člověka, který má potíže, přerušil tok energie vlivem různých psychických zátěží.

Speciálními metodami tedy hledají, kde a proč blok vznikl a snaží se jej odstranit. Odbouráním bloku aktivizují i samoléčící síly organismu.

"Chodí za námi lidé s nejrůznějšími obtížemi, mladí, staří, rodiče s dětmi. Někteří mají úzkostné stavy a nevědí proč, jiní se bojí vystupovat na veřejnosti, další mají strach z letadla, tunelu či výtahu. Někdo chce třeba odstranit závislost na cigaretách, drogách či na alkoholu, jiný migrénu," vypočítává Rutová. "Lidé se mohou zbavit čehokoliv, ale především musí chtít," zdůrazňuje.

Psychiatr Josef Zvoníček proti kineziologii v zásadě nic nemá. Z vyprávění pacientů ví, že je v řadě případů dokázali zbavit obtíží. Upozorňuje však, že se setkal i s tím, že okamžik, kdy se kineziolog vrací společně s klientem do jeho minulosti, vyvedl klienta z psychické rovnováhy.

"Ne snad natolik, že se mu trvale přitížilo, ale nebylo mu to příjemné. Ale jinak si myslím, že pokud lidé kineziologovi věří, může jim pomoci," říká lékař.

Také psycholožka Hana Laštovková kineziologii nezavrhuje. "Pokud tomu lidé chtějí věřit a jsou ochotni zaplatit, proč ne."

Mnoho lidí si pomoc kineziologů pochvaluje. Někteří se zbavili problémů úplně, jiným se stav po návštěvách znatelně zlepšil.

"Před několika lety jsem měla panickou hrůzu z toho, že umírám, ačkoliv mi bylo dvaadvacet a neměla jsme k tomu žádný důvod, byla jsem zdravá. Při návštěvě kineziologa jsme se společně dobrali k tomu, že to způsobil nepříjemný zážitek ze smrti mého dědečka. Odblokoval mě a bylo to pryč," říká Eva Maierová.

Také devatenáctiletý Pavel, který trpěl poruchou spánku, je spokojený. Příčinou podle kineziologa bylo to, že když byl malý, zavírala ho jeho starší sestra do sklepa a on se hrozně bál. Pod odblokování se jeho problémy značně zlepšily.

"Někdy se sice stane, že nemůžu spát, ale je to spíš výjimečně, zatímco dřív to bylo naopak," vypráví.

Padesátileté Soně kineziolog odboural časté migrény. "Ukázalo se, že migrénu způsobil blok, který jsme si vytvořila v mateřské školce. Při sezení jsme si vzpomněla na to, že mi spolužačka vzala šálu a já jsem to cítila jako hlubokou křivdu. Rozplakala jsme se jako malé dítě. Migréna od té doby sice úplně nezmizela, ale je to znatelně lepší."

Jiní lidé líčí, jak se kineziologům podařilo odbourat jejich strach ze zubaře, hrůzu z chemoterapie nebo je zbavili nočních můr či klaustrofobie.

ČTĚTE TAKÉ:
Kineziologie: Důležité pohyby těla

Autoři: ,Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Další z rubriky

Bez paruky bych nevyšla, říká Petra. Před šesti lety onemocněla alopecií

Paruku z pravých vlasů vytvořili Petře, která již šest let trpí alopeciích, v...

Paní Petra přišla před šesti lety kvůli nemoci o všechny vlasy, což pro ni jako ženu byla těžká rána. Postupně si...

Sedm příčin vrásek, za které nemůžete vinit věk

Ilustrační fotografie

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a dříve či později ozdobí každou tvář. I když velkou roli hrají...

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz