Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé s fobiemi často vyhledávají kineziology

  19:00aktualizováno  19:00
Stres, úzkost, závislosti, fobie různého druhu i jiné problémy čím dál častěji přivádějí lidi ke kineziologům. Ti se pacientům snaží pomoci úplně jinými metodami než lékaři. Některým klientům pomohou napoprvé, jiní musejí přijít víckrát.
Kineziolog klienta

Kineziolog klienta | foto: Profimedia.cz

Lidé se ale vesměs shodují v tom, že nepromarnili čas ani peníze, když kineziologa vyhledali. Tuto metodu nezavrhují ani lékaři.

"V posledních letech se na kineziology obrací čím dál víc lidí. Vidí, že klasický odborník jim sice předepíše prášky, ale ty často problém neřeší," říká plzeňská kinezioložka Miloslava Rutová. Tímto oborem se zabývá 12 let a pomohla už stovkám lidí.

"Pacienti hledají tedy jiné možnosti. V dnešní době, kdy nikdo nemá na nikoho čas a nikdo nikoho neposlouchá, potřebují lidé vyslechnout, popovídat si, ulevit si, dodat sebevědomí."

Kineziologie vychází ze staré čínské medicíny. Pracuje na principu pohybu energie těla v určitých drahách. Podle kineziologů se u člověka, který má potíže, přerušil tok energie vlivem různých psychických zátěží.

Speciálními metodami tedy hledají, kde a proč blok vznikl a snaží se jej odstranit. Odbouráním bloku aktivizují i samoléčící síly organismu.

"Chodí za námi lidé s nejrůznějšími obtížemi, mladí, staří, rodiče s dětmi. Někteří mají úzkostné stavy a nevědí proč, jiní se bojí vystupovat na veřejnosti, další mají strach z letadla, tunelu či výtahu. Někdo chce třeba odstranit závislost na cigaretách, drogách či na alkoholu, jiný migrénu," vypočítává Rutová. "Lidé se mohou zbavit čehokoliv, ale především musí chtít," zdůrazňuje.

Psychiatr Josef Zvoníček proti kineziologii v zásadě nic nemá. Z vyprávění pacientů ví, že je v řadě případů dokázali zbavit obtíží. Upozorňuje však, že se setkal i s tím, že okamžik, kdy se kineziolog vrací společně s klientem do jeho minulosti, vyvedl klienta z psychické rovnováhy.

"Ne snad natolik, že se mu trvale přitížilo, ale nebylo mu to příjemné. Ale jinak si myslím, že pokud lidé kineziologovi věří, může jim pomoci," říká lékař.

Také psycholožka Hana Laštovková kineziologii nezavrhuje. "Pokud tomu lidé chtějí věřit a jsou ochotni zaplatit, proč ne."

Mnoho lidí si pomoc kineziologů pochvaluje. Někteří se zbavili problémů úplně, jiným se stav po návštěvách znatelně zlepšil.

"Před několika lety jsem měla panickou hrůzu z toho, že umírám, ačkoliv mi bylo dvaadvacet a neměla jsme k tomu žádný důvod, byla jsem zdravá. Při návštěvě kineziologa jsme se společně dobrali k tomu, že to způsobil nepříjemný zážitek ze smrti mého dědečka. Odblokoval mě a bylo to pryč," říká Eva Maierová.

Také devatenáctiletý Pavel, který trpěl poruchou spánku, je spokojený. Příčinou podle kineziologa bylo to, že když byl malý, zavírala ho jeho starší sestra do sklepa a on se hrozně bál. Pod odblokování se jeho problémy značně zlepšily.

"Někdy se sice stane, že nemůžu spát, ale je to spíš výjimečně, zatímco dřív to bylo naopak," vypráví.

Padesátileté Soně kineziolog odboural časté migrény. "Ukázalo se, že migrénu způsobil blok, který jsme si vytvořila v mateřské školce. Při sezení jsme si vzpomněla na to, že mi spolužačka vzala šálu a já jsem to cítila jako hlubokou křivdu. Rozplakala jsme se jako malé dítě. Migréna od té doby sice úplně nezmizela, ale je to znatelně lepší."

Jiní lidé líčí, jak se kineziologům podařilo odbourat jejich strach ze zubaře, hrůzu z chemoterapie nebo je zbavili nočních můr či klaustrofobie.

ČTĚTE TAKÉ:
Kineziologie: Důležité pohyby těla

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...Najdete na iDNES.cz