Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé neumějí jíst zeleninu

  0:01aktualizováno  0:01
Přibývá Čechů, kteří učinili ze zeleniny pravidelnou součást jídelníčku. Nemálo však je těch, kteří neumějí jíst zeleninu tak, aby to pro ně bylo užitečné. Aby se konzumace zeleniny projevila na zdraví, je třeba jí sníst šedesát dekagramů denně.

"Je potřeba, aby si na to lidé zvykli, nemusí to sníst naráz, ale stačí, když si třeba párkrát denně dají kousek zeleniny, mrkev nebo třeba rajče," radí dietní sestra Tamara Starnovská z pražské Thomayerovy nemocnice.

Vůbec nejlépe podle ní udělají ti, kdo se naučí jíst zeleninu v podobě zeleninového salátu - ty lze všelijak ochutit a lidé tak nemusí mít pocit, že žvýkají trávu - tak zní totiž častá výmluva těch, kdo zeleninu nejedí.

Kolik jíme salátů?
Starnovská je zároveň členkou Fóra zdravé výživy, sdružujícího odborníky na zdravé stravování. Sdružení nedávno provádělo výzkum na téma "Kolik Češi snědí zeleniny". Zjistilo se, že třeba zmíněné saláty má v létě denně na talíři slušných 43 procent lidí, v zimě však jen devět.

I z těch, kteří saláty jedí, však podle Starnovské pouhá třetina považuje takový pokrm za hlavní jídlo, jiní je mají jen jako doplněk - může to být třeba malá mistička a ta už doporučovaný denní příjem zeleniny nepokryje.

Navíc mnoho lidí připravuje tohle jednoduché jídlo špatně a ničí v něm tolik prospěšné látky. "Velkou chybou například je připravovat si saláty předem, protože po pokrájení zmizí ze zeleniny většina vitaminů," varuje dietní sestra.

I tak sice člověk sní dost vlákniny, která rovněž chrání organismus, ale je škoda, že přijde o vitaminy, které mimo jiné posilují imunitu. Olej do salátů dává ani ne pětina z těch, kdo je jedí, přitom tam podle Starnovské určitě patří, neboť uvolňuje vitaminy rozpustné v tucích a jedině tak je lidské tělo umí přijmout.

Důležité bakterie
Nejméně zeleniny jedí děti a pak starší lidé. Mnozí z těch, kdo zeleninu nechtějí, si stěžují také na to, že je nadýmá a že po salátu budou mít zase brzy hlad.

"To je opět často tím, že lidé neumějí zeleninu připravit a že neumějí jíst pravidelně," soudí dietní sestra. Podle ní by mezi jednotlivými jídly neměla být přestávka větší než tři, maximálně čtyři hodiny. Po takové době dokáže zasytit i zeleninový salát se zálivkou nebo třeba trochou těstovin.

Problémy s nadýmáním někdy svědčí o citlivém žlučníku, někdy je dokáže zmenšit obnova střevní flory pomocí laktobacilů z jogurtu a kvašených mléčných výrobků. Laktobacily lze koupit i v kapslích v lékárnách.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...Najdete na iDNES.cz