Ona
Při intenzivním tréninku mohou lidé plnit i úkoly, které byly dosud určeny jen pro zvířata. Ilustrační foto

Při intenzivním tréninku mohou lidé plnit i úkoly, které byly dosud určeny jen pro zvířata. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lidé mohou být stejně dobří stopaři jako psi, tvrdí vědci

  • 22
Lidé dosud silně podceňovali vlastní schopnost rozeznávat různé pachy a orientovat se podle nich. Tvrdí to američtí vědci, kteří svými experimenty zpochybnili tradiční představu, že lidský čich je horší než zvířecí.

Vědci z kalifornské univerzity v Berkley vytvořili v trávě na zemi různé pachové stopy, například čokolády nebo benzínu, a požádali skupinu dobrovolníků, aby šli po stopách, jako to dělají psi.

Účastníci měli za úkol najít desetimetrovou trasu a celou ji projít - a to se zavázanýma očima, v rukavicích a se zátkami v uších, aby se opravdu museli spoléhat jen na čich.

Ukázalo se, že dvě třetiny z nich byly schopny jít po pachových stopách. I když byli lidé při stopování pomalejší než zvířata, postupně se zdokonalovali Jejich výkon jeden expert označil za úchvatný. Při dalším testu bylo zjištěno, že pro dobré rozlišování pachů potřebují lidé obě nosní dírky.

Američtí odborníci ve studii uveřejněné v časopise Nature Neuroscience shrnují své závěry do konstatování, že lidský čich je mnohem vyvinutější, než se doposud myslelo. Tréninkem mohou lidé dospět k tomu, že budou schopni plnit úkoly, které byly dosud určeny jen pro zvířata.

"Ukázalo se, že čich, ačkoli je pro lidi méně důležitý než pro většinu zvířat, je vysoce vyvinutý a důmyslný smyslový systém," řekl fyziolog Peter Brennan z univerzity v Bristolu. "Není druhořadý, jak se dosud tradovalo."

Bylo už potvrzeno, že novorozeňata se dokáží orientovat podle pachu matky. Nová studie ale prokázala schopnost sledovat pachové stopy také u dospělých lidí.

Výzkum bude dobrým stimulem pro další bádání čichu lidí. Například bude podle Brennana zajímavé zjistit, do jaké míry využívají svého čichu slepí lidé při orientaci v prostředí.

,