Ona

Lidé jedí rok od roku zdravěji

Jídelníček průměrného Čecha prochází v devadesátých letech výraznou změnou. I z roku na rok v něm ubývá hovězího a vepřového masa, vajec, knedlíků, másla a sádla. Přibývá drůbeže, zeleniny a ovoce. Platilo to i vloni, kdy spotřebitelům navíc hrály do karet klesající ceny potravin.

Každý Čech měl například loni ve svém jídelníčku 20,5 kilogramu drůbežího masa, tedy skoro o tři kilogramy více než rok předtím. Oproti roku 1993 je to nárůst skoro na dvojnásobek. Naopak spotřeba vepřového spadla za jediný rok o kilogram na osobu.

"O své stravě začínají pomalu rozhodovat mladí lidé, kteří získávají nové stravovací návyky a více hledí na své zdraví," míní Olga Štiková z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky.

Zároveň však přiznává, že svou roli loni sehrály i příznivé ceny. "Ze všech druhů potravin došlo k nejvýraznějšímu snížení cen právě u drůbeže." Klesající ceny přispěly i k dalšímu příznivému trendu, který potvrzují i zástupci mlékáren - loni prudce stoupla spotřeba jogurtů a tvarohů.

Na druhou stranu, i přes tyto výrazné změny v posledních deseti letech zůstávají stravovací návyky českých rodin stále vzdálené západoevropskému stylu kuchyně. Běžný Čech spořádá o kilogramy vepřového masa více než Západoevropan. Naopak zeleniny mu 34 kilogramů chybí.

"Naše zvyklosti jsou přece jen odlišné a bude ještě nějakou dobu trvat, než se změní. Je nutná osvěta, problémem zůstávají peníze. Mléčné výrobky či ryby si lidé prostě nemohou dovolit kupovat ve vyhovujícím množství," tvrdí Jarmila Rážová ze Státního zdravotnického institutu.