Ona
Při leukémii nejsou bílé krvinky schopné plnit své normální funkce.

Při leukémii nejsou bílé krvinky schopné plnit své normální funkce. | foto: Profimedia.cz

Leukémie

  • 1
Leukémie je rakovina krevních buněk. Krevní buňky jsou tvořeny v kostní dřeni.

Při leukémii tvoří kostní dřeň velké množství bílých krvinek, které jsou často nezralé a nejsou schopny plnit své normální funkce. Tyto buňky jsou často větší a více se dělí než normální buňky. Tyto abnormální buňky se tvoří na úkor normálních bílých a červených krvinek a krevních destiček. Je porušena normální funkce krve (transport kyslíku, krevní srážení, imunitní funkce). Příčiny nejsou známy. Někteří lidé mají vyšší riziko dostat leukémii, ale neví se proč. Známými rizikovými faktory jsou chemoterapie, radiační záření, chemické látky, kouř a tabák.
 
Jaké jsou příznaky této nemoci?
Horečka a noční pocení, časté infekce, slabost a únava, bolesti hlavy, samovolná tvorba modřin a krvácení z dásní a konečníku, bolesti kloubů, hromadění tekutiny v břiše, bolest na levé straně břicha nebo v levém rameni díky postižení sleziny, zvětšené lymfatické uzliny v podpaží, na krku a v tříslech, snížená chuť k jídlu a úbytek na váze.
 
Koho se tato nemoc týká?
Leukémie se týká všech věkových skupin, záleží na typu. Typy leukémie:
Akutní lymfoblastická leukémie – hlavně u dětí,
Akutní myeloidní leukémie – děti i dospělí
Chronická lymfocytární leukémie – nejčastěji u lidí nad 55 let
Chronická myeloidní leukémie – hlavně u dospělých
Chronická forma se rozvíjí pomalu v průběhu mnoha let, akutní velmi rychle.

Prevence a léčba:
Typ léčby záleží na tom, o jaký typ leukémie se jedná a jak dlouho trvá. Zahrnuje sledování odborníkem, chemoterapii, léčbu zářením a transplantaci kostní dřeně. V některých případech končí smrtí.