Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Letošní běžná chřipka nemá velkou sílu

  1:00aktualizováno  1:00
Zatím velmi pozvolna postupuje letošní sezonní epidemie chřipky. Způsobuje ji méně obvyklý chřipkový virus typu B, který se chová jinak než běžnější chřipkové viry typu A. Očkování chrání proti oběma typům viru, teď je na něj však již pozdě.
Rýma, chřipka - ilustrační foto

Rýma, chřipka - ilustrační foto - Rýma, chřipka - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vakcína není k mání, a navíc by nějakou dobu trvalo, než by zabrala.

"Letošní epidemie právě přichází, ale lze očekávat, že bude ve srovnání s těmi obvyklejšími daleko více roztažená v čase," popsala Martina Havlíčková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku.

Jinými slovy, zatímco chřipkové epidemie vyvolané virem typu A se objevují náhle a v krátké době jimi onemocní mnoho procent lidí, virus typu B se šíří pomaleji.

Nakonec jím sice může onemocnět stejný počet lidí, ale v mnohem delším časovém úseku. Je proto klidně možné, že chřipková epidemie potrvá po celý březen, jen to nebude tak patrné. "Ostatně, měli jsme chřipkovou epidemii i v květnu," doplnila Havlíčková.

Epidemie v Evropě
Virus běžné chřipky typu B zatím hygienici izolovali například v Praze, Sokolově či v Blansku. Nikde však výskyt nepřekročil hranici epidemie, tedy 2000 nemocných na 100 000 obyvatel.

Jinde v Evropě se tak už stalo - epidemii sezonní chřipky mají v Norsku, Velké Británii a ve Francii v okolí Paříže, stejně jako v Nizozemsku, kde se navíc vyskytuje i virus typu A.

Jak se liší?
Podle Havlíčkové přitom nelze jednoduše říct, že za to, že se infekce letos tolik nešíří, může tuhá zima a dlouhotrvající mrazy.

"Šíření viru sice nejvíce nahrávají teploty kolem čtyř stupňů nad nulou, ale není pravda, že mrazy virus vymrazí a zabrání tak jeho dalšímu šíření," řekla lékařka.

V mrazech se chřipce nejspíše tolik nedaří i proto, že lidé sami méně vycházejí ven a méně se shromažďují.

Ačkoli běžnou chřipku způsobuje virus podobného původu jako ten, který může za chřipku ptačí, ve skutečnosti je mezi nimi několik zásadních rozdílů.

Běžnou chřipku vyvolává vždy jen mírně se měnící chřipkový virus, proti němuž mají lidé protilátky, případně nemívá nemoc tak těžký průběh, a navíc se proti ní dá očkovat.

Avšak pandemii by způsobil zcela nový typ viru, který by byl mnohem nakažlivější a zároveň by jím vyvolaná infekce měla s největší pravděpodobností těžší průběh.

Kromě toho by se snadno šířil z člověka na člověka - lidé proti němu přitom nemají žádné protilátky, protože se s ním zatím nesetkávají.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...Najdete na iDNES.cz