Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pozor na letní vyrážky. Škodí horko i voda

  • 0
Naše kůže je v letním období vystavována mnoha vlivům a citlivější jedinci mohou trpět na různé vyrážky a kopřivky. A to hlavně z důvodu koupání, alergií či vedra. Jak poznat, co vyrážku způsobilo a jak se jí co nejrychleji zbavit?

Vyrážky z horka

Mnoho lidí v létě trápí takzvané potničky, které častěji vídáme u dětí. Proto, aby vznikly, stačí kombinace horkého počasí, kdy se tělo nadměrně potí, a vyrážka v podobě drobnějších červených pupínků tvořících zarudlou plochu je na světě. Touto vyrážkou trpí v létě často například cyklisté. Náchylnější jsou k těmto druhům vyrážek i obézní lidé a ti se sníženou pohyblivostí.

„V létě se tělo více potí a častěji zapařuje, například v oblečení z nevhodných neprodyšných látek. Kůže se tak dostatečně neochlazuje a na jejím povrchu se usazují soli a organické látky včetně kožního mazu, které ji dráždí. V místech se zvýšeným třením (např. mezi stehny, v rozkroku, pod prsy, v podpaží atd.) pak vznikají opruzeniny a vyrážky. Předejít tomu samozřejmě můžeme vhodným oblečený a dostatečným ochlazováním pokožky,“ uvedla lékařka Helena Reisingerová, korektivní dermatoložka kliniky estetické medicíny Mediestetik.

V horkých dnech proto raději noste volné oblečení z prodyšných materiálů, sprchujte se vlažnou vodou, nepoužívejte tělové oleje ani pleťové výrobky s obsahem kakaového másla.

Pokud máte silnější stehna a dělá se vám vyrážka na vnitřní straně stehen, pomoci vám mohou kalhotky či trenýrky s delší nohavičkou.

Léčba: Svědění a otok lze zklidnit kromě ochlazování ve studené koupeli sáčky s ledem a různými zklidňujícími prostředky, které jsou dostání v lékárnách. Vyzkoušet můžete i gel s obsahem aloe vera a nanášet ho dvakrát až třikrát denně na postiženou oblast.

Rada od našich babiček: Na omytá a osušená svědivá místa zkuste nasypat trochu kukuřičné moučky.

Vyrážka ze slunce

Alergií na sluníčko trpí až 85 procent populace. Lidem se senzitivní kůží se často na začátku léta objeví zarudlá šupinatá pokožka v oblasti hrudníku, doprovázená drobnými vodnatými puchýřky.

Tato vyrážka se může objevit i v době, kdy užíváte některé léky nebo antibiotika. V takových případech se raději zdržujte ve stínu.

Léčba: Na vzniklou vyrážku nanášejte panthenol, chladivé a hojivé gely, po pár dnech by měla odeznít. Pochopitelně se do doby, než se zahojí, vyhýbejte slunci. Pomoci mohou i antihistaminika.

Vyrážky z vody

Dávejte pozor na koupání v přírodě. Hygienici pravidelně informují o stavu jednotlivých vodních ploch. V případě nadměrného množství sinic je koupání zakázáno nebo se nedoporučuje. Sinice obsahují látky, které u citlivějších jedinců mohou vyvolat různé druhy kožních vyrážek.

Pokud se vykoupete ve vodě plné sinic, uděláte největší chybu, když se hned utřete do ručníku. Škodlivé látky ještě víc vetřete do pokožky. Nejprve se osprchujte, teprve pak sáhněte po ručníku.

Uvádí se, že maximální možná doba, než kůže začne přijímat škodlivé látky, je kolem deseti minut.

Vyrážka pak vypadá jako malé červené svědící hrbolky, které mohou pálit.

Léčba: Ulevit vám mohou antihistaminika na zastavení svědění, vyrážku zklidní krémy s hydrokortizonem.

Rada od našich babiček: Vykoupejte postižené místo ve vodě, kam jste nasypali několik lžiček jedlé sody.

Plísně

Veřejné bazény jsou ideálním místem pro výskyt plísní, které se pak snadno přenášejí na bosé nohy. Vlhké teplé prostředí vyhovuje různým houbám (kvasinkám), které pak napadají chodidla a kůži mezi prsty. Plísňová onemocnění se projeví svěděním, mokváním, zarudnutím a postižené partie se pak drolí, lámou či tvrdnou. Mluvíme pak o takzvané atletické noze. Kontrolujte, zda plísní nejsou postižené i nehty.

V případě, že trpíte plísní, je potřeba pořádně vydezinfikovat jak ponožky, které nosíte, tak i obuv. Tu vytírejte octovou vodou nebo použijte antimykotický sprej. Ponožky perte odděleně od ostatního prádla a na poslední máchaní opět přidejte ocet.

U bazénů nechoďte naboso, ale pouze v žabkách, to samé ve veřejných sprchách. Noste prodyšnou obuv, aby se vám noha co nejméně potila.

Léčba: Nejlepším pomocníkem při léčbě plísní je použití fungicidních léků a mastí.

Rada od našich babiček: Koupejte nohy v octové vodě.

Vyrážky z rostlin

Některé rostliny mohou obsahovat jedovaté látky. Při styku s takovou rostlinou se často mohou na kůži objevit nepříjemné vyrážky.

Jednou z nich je i škumpa orobincová nebo škumpa vlasatá, které jsou často ozdobou zahrad nebo parků. Oba druhy jsou jedovaté a při dotyku s pokožkou vylučují látku, která vyvolává alergické reakce.

Alergiky v srpnu může potrápit i pyl z ambrozie, který je velmi agresivní. Postižený má sennou rýmu, pálení očí a sucho v krku. Pokud se pyl dostane na pokožku, mohou na ní vyrašit puchýřky.

Léčba: Pomáhají antihistaminika nebo krém s hydrokortizonem. Pokud problém neodezní do tří až pěti dnů, je dobré zajít k lékaři.

Vyrážky po bodnutí hmyzem

V trávě se ukrývá mnoho hmyzu, který vás může štípnout. Nejvíce obtížní bývají komáři, kteří jsou aktivní hlavně v podvečer a v nočních hodinách. Pokud to jde, snažte se zahalit kůži a používejte dostatečné množství repelentu.

Léčba: V případě alergie vám uleví antihistaminika, při svědění a otoku můžete použít i gel s protialergickým účinkem.

Rada od našich babiček: Postižené místo ledujte nebo použijte octový obklad.