Letní rýma a kašel? Nic neobvyklého

  • 1
Ačkoliv se v mysli většiny lidí pojí kašel a rýma s chladnými zimními dny, mnoho lidí se s nimi potýká i v horkých letních dnech. Třeba proto, že podcenili prudké střídání teplot mezi horkem venku a klimatizovaným hotelem.

Případně může být za posmrkáváním fakt, že dotyčný byl dlouho na zahradě a vytrvalé sluníčko oslabilo jeho imunitu, která se pak neubránila virům rýmy.

Nadto jsou rýmy i kašel většinou projevem kapénkové infekce, takže se mohou šířit mezi dětmi na táboře stejně jako v autobuse či letadle - předejít jim proto lze dodržováním zásad hygieny a mytím rukou. Nemoc přesto někdy propukne - naštěstí se většina letních infekcí dá zvládnout vlastními silami.

Co platí na rýmu a kašel v létě?
Venku se konečně oteplilo, nicméně nemálo lidí sužuje rýma a kašel. Jsou ohroženy jejich prázdninové plány, nebo se dají tyhle infekce zvládnout za pár dní?

Ne s každou letní infekcí je hned nutné běžet k lékaři, ale u některých se tomu vyhnout nelze. Zatímco rýmu nejspíš zvládnete sami, s angínou si neradno zahrávat. "Ve všech případech letních infekcí je nezbytné zvýšit přívod tekutiny nad dva a půl litru za den," upozorňuje pražský praktický lékař Ivo Mráz.

Bolest v  krku
"Jenom zmínka o bolesti v krku mi nestačí: důležitá je přítomnost teploty, zvětšení mandlí a zvětšení či citlivost podčelistních uzlin," říká pražský praktik Ivo Mráz s tím, že v takovém případě je návštěva lékaře na místě. Dost pravděpodobně půjde o angínu a v úvahu připadají antibiotika.

"Angína je vážná nemoc a přecházet ji rozhodně není dobré. Bolest v krku se navíc může měnit v průběhu dne, takže sledujte, zda se třeba u vašeho dítěte nezhoršuje," doporučuje pražský dětský lékař a homeopat Tomáš Karhan.

Pokud v krku "jen" škrábe, k lékaři nemusíte, nicméně dopřejte si klid na lůžku a Priessnitzův obklad - dospodu mokrou látku, navrch suchou, igelit mezi ně dávat nemusíte. "Obklad uleví škrábání, a pokud je tam zánět, díky obkladu se jasně projeví, což je taky dobré," dodává Karhan.

Léky: u angíny antibiotika předepsaná lékařem, jinak lze používat například ibuprofen, který lze vhodně zkombinovat i s cucacími tabletami. Homeopatika: dvakrát denně tři kuličky belladonny.

Rýma
Není rýma jako rýma. "Klid lze doporučit při spojení s jinými slizničními projevy onemocnění, a zejména při teplotě. Imunitní systém musí mít dostatek klidu na vypořádání se s eventuální virovou infekcí," radí praktik Mráz.

Tomáš Karhan doporučuje chladné prostředí a radí: žádné koupání, žádný průvan. Pokud už rýma změnila barvu na žlutozelenou a přidala se teplota, pravděpodobně člověka navštívila bakteriální infekce, když neustupuje, je dobré jít k lékaři.

Léky: kdo chce, může si koupit kapky, ale spíše proto, aby se mu ulevilo, přímo rýmu nevyléčí Homeopatika: allium cepa na vodovou rýmu, pulsatilla na světlou rýmu, na rýmu hustou kalium bichormium.

Suchý dráždivý kašel
"Suchý dráždivý kašel bez teploty je možné léčit symptomaticky, tedy potlačovat příznaky," radí Ivo Mráz.

Léky: protizánětlivě působí ibuprofen, léky tlumící kašel, protože jinak budou sliznice odřené.

Vlhký kašel
V případě vlhkého kašle je rozhodující, jakou kvalitu má vykašlávaný hlen: vazký, ulpívající a žlutavozelenavý až zelený svědčí o tom, že za vše mohou bakterie a podle Mráze je to důvod k cestě k lékaři. Jinak hrozí komplikace a třeba i zánět plic.

"Naopak kašel se snadno se uvolňujícím bělavým hlenem by měl po odkašlání ustat sám. V obou případech je dobré hodně pít," radí Mráz. "Na vlhký kašel jsou ideální fytofarmaka, bylinné přípravky uvolňující hlen a usnadňující odkašlávání," doplňuje Tomáš Karhan.

Léky: hedelix, bromicum, jitrocelový sirup.

Závažnější potíže
Pozor, v létě se mohou ozvat i podstatně vážnější infekce. Řeč je kupříkladu o meningokokové nákaze nebo o klíšťové encefalitidě, projevující se zprvu jako chřipka. Klíšťata přenášejí i lymeskou borreliózu, její inkubační doba je však většinou o něco delší. Prvotním příznakem bývá u většiny postižených ohraničená červená skvrna s bílým okrajem.

V létě se objevuje i meningokok, zejména v kolektivech dospívajících. Mezi příznaky patří bolest hlavy, světloplachost, nevolnost, horečka. Při podezření na tuhle nemoc neváhejte a volejte lékaře.

Je každá bolest v krku angína?

Také věříte, že angína je z toho, když někdo sní spoustu ledové zmrzliny? Omyl, pravda je trochu jinde.

1. Kdo jí moc studenou zmrzlinu, užene si angínu
Nikoliv. Ani zmrzlina, ani třeba ledová limonáda nemohou samy o sobě způsobit angínu. Je však pravda, že časté pití ledových limonád a dalších studených tekutin příliš zdravé není, protože skutečně mohou člověka podchladit a on pak snáze chytí třeba virovou infekci v podobě rýmy. Navíc - ač se to nezdá - osvěží méně než nápoje vlažné.

2. Kdo má jen trochu rýmu, měl by být doma
Není důvod. Je totiž velký rozdíl, zda jde o vodovou rýmu nebo o rýmu, k níž se již přidružila bakteriální infekce, případně dokonce teplota. V případě slabé rýmy není důvod k pobytu doma, přesto by měl člověk zvolnit tempo.

3. Kdo se chce zbavit rýmy, má jít na sluníčko
Naopak. Člověk s rýmou by se měl prudkému slunci vyhýbat, protože mu hrozí, že se rýma změní v zánětlivou, jejíž léčba bude trvat mnohem déle. Alespoň většinou tomu tak je. Nicméně někteří lidé si ověřili, že jim sluníčko na rýmu pomáhá - pak není důvod, aby se mu vyhýbali.

4. S bolestí v krku je třeba jít k lékaři, je to angína
Nemusí tomu tak být. Na angínu potíže ukazují v případě, že má člověk teplotu či horečku a zvětšené podčelistní uzliny. Úporná bolest v krku při polykání může provázet i nachlazení.

5. Nejlepším lékem je acylpyrin
Raději ne. Ačkoli v mnoha domácích lékárničkách zůstává některý lék na bázi kyseliny acetylsalicylové lékem první volby při nachlazeních, není to volba ideální. Tyto léky jsou účinné, ale mají nežádoucí účinky. Zejména časté užívání silnějších dávek dráždí sliznici, způsobuje vnitřní krvácení. Pro děti se nehodí vůbec.