Ona
Letní ovoce

Letní ovoce | foto: Profimedia.cz

Letní ovoce pro zdraví a krásu. Vyzkoušejte ověřené recepty

  • 4
K létu neodmyslitelně patří čerstvé ovoce. Je přírodním zdrojem ochranných látek, které potřebujeme denně pro své zdraví. Ve své různorodosti dodává ovoce celý komplex vitaminů, minerálních látek, vlákniny a dalších vitálních složek, které výrazně přispívají k silné obranyschopnosti organismu.

V sezóně bychom si měli čerstvého ovoce vyloženě dopřávat, posílíme tak celý organismus. Prozradíme, jaké druhy ovoce obsahují které látky a poradíme v čem pomáhají organismu a v jaké formě je dodávat.

Jahody

Ilustrační snímek

Jahody obsahují třísloviny, které působí velmi antibakteriálně a protizánětlivě, vážou na sebe také toxické látky ve střevech a pomáhají je odvádět z organismu ven.

Červenou barvu jahodám dodává karoten, který je chrání před zničením substancemi poškozujícími buňky a bakteriemi. Tyto plody jsou velmi bohaté na kyselinu listovou, ta je důležitá pro správnou krvetvorbu, růst buněk a v těhotenství.

Vitamin C pomáhá posilovat imunitní systém. Draslík zase odvodňuje a snižuje krevní tlak. Ovšem žádné tuzemské ovoce není tak bohaté na mangan, bez jehož pomoci nemohou správně působit enzymy potřené pro látkovou výměnu. Produkuje rovněž krev, vyživuje nervy a mozek, podporuje libido obou pohlaví, zásobuje kůži a vlasy barevnými pigmenty a povzbuzuje činnost štítné žlázy (jahody příznivě působí na výměnu jódu).

Při jeho nedostatku se projevuje například únava, bolesti kloubů, pocity podrážděnosti, nervozity, nespavost. Tyto plody rovněž ničí mikroby a různé pneumokoky, stafylokoky, streptokoky a bacily chřipky.

Sušené jahody v zimě

Sušené jahody uklidňují žaludek, střeva, žlučník. Jsou rovněž účinné i při chudokrevnosti. Dobře přebrané plody sušíme při teplotě 45 až 65 stupňů Celsia, skladujeme na suchém a temném místě. Můžeme si z nich připravit i čaj.

Jahodový čajík

Potřebujeme: 2 lžičky sušených jahod, 2 dl vroucí vody

Postup: Jahody přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, pak scedíme a můžeme popíjet.

Ovocná víla

Potřebujeme: 1 lžičku sušených jahod, 1 lžičku sušených borůvek, 1 lžičku sušených nesířených rozinek, 1 lžičku sušeného rybízu, 1 lžíci sušených jablek, 0,5 litru vroucí vody

Postup: Ovoce smícháme a přelijeme vroucí vodou, vše necháme 15 minut louhovat. Poté ovoce vymačkáme a čaj scedíme.

Čistící jahodová kúra:

Díky těmto plodům si můžeme výborně pročistit a celkově zregenerovat celý organismus. Po dobu dvou až tří dnů konzumujeme pouze čerstvé jahody (nejlépe domácí či v bio kvalitě) a k nim po douškách popíjíme dva a půl litru čisté neperlivé vody, nic víc. Tuto kúru mám osobně vyzkoušenou a všem ji doporučuji.

Pozor na přecitlivělost

Někteří lidé reagují na jahody alergicky, objeví se jim například kopřivka či puchýřky na rtech a v ústech. Postižení jedinci by měli zkusit jíst biologicky pěstované jahody, protože tyto reakce často vyvolává kontaminace toxickými substancemi (hnojiva, postřiky). Pokud se reakce opakuje, může nesnášenlivost způsobit vysoká koncentrace tříslovin.

Lesní jahůdky

Lesní jahody

Přírodní terapeuti si velmi váží planého jahodníku, který se vyskytuje ve volné přírodě. Jahodník obecný, latinsky fragaria vesca l., je hojně rozšířená bylinka, která roste především na lesnatých stráních.

Nejvíce léčivých látek má v sobě list, který se má sbírat v květnu a červnu, kolem sedmé hodiny ranní. Léčebně se ovšem využívají i malé jahůdky. Listy obsahují třísloviny, flavonoidy, vitamin C, draslík, silici a další látky. Plody zase pektiny, organické kyseliny, antokyan, aromatické látky a další.

Léčivé účinky lesního jahodníku:

Čaj z jahodníkových listů má velmi příjemnou chuť i vůni. Mezi jeho léčebné vlastnosti patří hlavně silný močopudný účinek, velmi dobře pomáhá právě při rozpadávání močových kamínků, zlepšuje metabolismus kyseliny močové.

Dále snižuje lámavost cév, uklidňuje nervovou soustavu, zpomaluje rytmus srdce, snižuje krevní tlak, pomáhá při střevních problémech a celkově tonizuje celý organismus.

Mnohé druhy ekzémů můžeme s úspěchem léčit potíráním jahodovými plody (můžeme použít i zahradní). Plody lesního jahodníku doporučuji při léčbě revmatismu.

Lesní čajík

Potřebujeme: 1 díl listů jahodníku, 1 díl listu ostružiníku, 1 díl listu maliníku, 1 díl listů borůvky

Postup: Všechny uvedené listy smícháme, čaj si připravíme tak, že 1 lžičku směsi zalijeme 2 dl vroucí vody a vše necháme 10 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a můžeme popíjet.

Rybíz

Rybíz

Rybíz je opravdovou zásobárnou vitaminu C. Nejvíce tohoto vitaminu obsahuje černá odrůda. Barvivo rybízu obsahuje karoten, z něhož se při látkové přeměně vytváří vitamin A. Ten je velmi důležitý pro silnou tělesnou imunitu. Dále chrání sliznice v těle, ale také stimuluje látkovou přeměnu v buňkách.

Toto ovoce obsahuje i dost niacinu (což je vitamin B3), který je velmi potřebný pro zdravé nervy, kyselinu pantotenovou (vitamin B5) pro zdravou pokožku, vlasy, nehty a dýchání buněk.

Nesmíme zapomenout na vysoký podíl vápníku, draslíku (odvodňuje a přenáší živiny), železa (důležité pro dobrou krvetvorbu), hořčíku (srdce, nervy, svaly) a manganu (srdce, náladu, soustředění). Černý rybíz obsahuje též velké množství rutinu, ten je nezbytný pro zdravé, silné a pružné cévní stěny.

Nejhodnotnější je černý rybíz

Plody černého rybízu jsou velmi bohaté na vitamín C, B, rutin, karoten, bioflavonoidy, soli draslíku, pektiny, třísloviny a antokyanové barvivo.

Šťáva z těchto plodů pomáhá zvyšovat elasticitu cév a také působí proti chrapotu a kašli, léčí dnu a působí močopudně. Plody také podporují metabolismus.

Nápoj na regeneraci organismu

Potřebujeme: 1 dl šťávy z černého rybízu, 1 dl šťávy z mrkve, 1 dl šťávy z červené řepy

Postup: Uvedené šťávy smícháme a vzniklý nápoj popíjíme po dobu 3 – 4 týdnů, pak si dáme měsíc pauzu a nanovo. Šťávu z rybízu si můžeme zamrazit, ať ji máme dostupnou po celý rok.

Nápoj pro "kvalitní krev"

Potřebujeme: 1 dl šťávy z černého rybízu, 1 dl šťávy z arónie, 1 dl šťávy z červené řepy

Postup: Šťávy si smícháme dohromady a popíjíme po dobu 8 týdnů.

Vitamínová bomba

Potřebujeme: 1 dl šťávy z černého rybízu, 1 dl šťávy z arónie, 1 dl šťávy z rakytníku, 1 dl šťávy z řepy

Postup: Všechny šťávy smícháme dohromady, hotový nápoj popíjíme 1 x denně po dobu 4 týdnů.

Léčivé jsou i listy černého rybízu

Listy této rostliny obsahují silice s cymolem, působí diureticky a diaforeticky a proti průjmům.

Listy také podporují metabolismus. Můžeme je přidávat do čajových směsí, ale neměly by se popíjet déle než 6 týdnů.

Čaj z listů černého rybízu

Tento čaj je výborný při nachlazení, zahlenění, zánětu močových cest a revmatismu.

Potřebujeme: 2 lžičky listů, 2 dl vroucí vody

Postup: Listy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme a můžeme popíjet.

Pupeny černého rybízu

Gemmoterapie využívá pupeny této rostliny. Tinktura z pupenů černého rybízu má obrovské protizánětlivé účinky, protože stimuluje kúru nadledvinek, tudíž se v organismu více uplatňují přirozené kortikoidy. Také je vhodným antialergikem použitelným při senné rýmě, astmatu a ekzémech.

Mimořádně dobré výsledky jsou s ním při léčbě adenomu (hypertrofie) prostaty starších mužů. Působí také jako dobrý stimulant při rekonvalescencích, zvyšuje odolnost proti chladu a příznivě ovlivňuje artrózu.

Kořen černého rybízu

Odvar z kořene černého rybízu je vynikajícím lékem na zánět jater. Připravíme si ho tak, že 1 polévkovou lžíci sušeného kořene asi 5 minut povaříme v 3 dl vody. Vzniklou tekutinu si rozdělíme na 3 dávky, které popíjíme po dobu 6 týdnů.

Třešně a višně

Třešně

Třešně a višně jsou bohaté na provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C, organické kyseliny (jablečnou, citrónovou, vinnou a mléčnou..), pektin, železo, fosfor, vápník, draslík a hlavně jód (višně jsou na něj bohatší).

Tyto plody mají také pozitivní vliv na činnost ledvin, jater, střev. Dále pomáhají při dně, neboť zvyšují vylučování kyseliny močové. Protože jsou poměrně bohaté na jód, jsou velmi vhodné pro osoby s poruchami štítné žlázy.

Léčivé jsou i stopky

Ve stopkách těchto plodů jsou obsaženy především třísloviny.

Čajík z višňových stopek

Tento nápoj je vhodný při nachlazení, horečce, zahlenění, bronchitidě, problémech s močením, průjmech.

Potřebujeme: 1 čajovou lžičku sušených stopek, 2 dl vroucí vody

Postup: Stopky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a můžeme popíjet.

Pu-erh se stopkami

Tento čajík povzbuzuje trávení a odkyseluje.

Potřebujeme: 1 díl višňových stopek, 1 díl sypaného čaje pu-erh

Postup: Ingredience promícháme, čaj si připravíme tak, že 1 lžičku směsi přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 7 minut louhovat, pak scedíme a je hotovo.

Zelený čaj se stopkami

Potřebujeme: 1 díl višňových stopek, 1 díl kvalitního zeleného čaje

Postup: Obě přísady smícháme dohromady, čaj si připravíme tak, že 1 lžičku směsi přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 3 minuty louhovat, pak scedíme a můžeme si vychutnávat skvělou chuť čaje.

Pecky spolehlivě prohřejí

Sušené pecky těchto plodů jsou vynikající náplní k výrobě zahřívacích polštářků. Ty si můžeme vyrobit tak, že dobře vysušené pecky naplníme do bavlněného nebo lněného povlaku a zašijeme. Když si potřebujeme nahřát některou část těla, stačí polštářek vložit na chvilku do rozehřáté trouby a můžeme použít. Tento polštářek je výborný například při břišních kolikách u miminek.

Třešňová kúra reguluje trávení

Třešňová kúra je úžasný přírodní prostředek, který reguluje trávení a působí chelatačně (zbavuje tělo jedů). Po dobu 3 dní jíme pouze třešně nebo višně v jakémkoliv množství, k tomu vypijeme 2,5 litru čisté neperlivé vody a nic víc.

Višňová šťáva posiluje imunitu

Šťáva z višní je vynikajícím ochlazujícím nápojem při horečkách a navíc ještě stimuluje imunitní systém.

Třešňová šťáva posiluje krev

Třešňová šťáva podporuje krvetvorbu, upravuje nízký tlak a je vhodným posilujícím nápojem.

Listy mají blahodárné účinky

Listy třešně můžeme přidávat do močopudných a protirevmatických čajových směsí. Můžeme je smíchat s rdesnem ptačím, listem břízy, kořenem jehlice trnité, přesličkou.

Zevně si můžeme s těchto listů připravit odvar ke koupelím rukou a nohou při revmatických potížích. Koupele provádíme 1 x denně 15 minut po dobu 14 dní.

Nádherné aroma a chuť

Květy třešní i višní jsou úžasnou přísadou do čajových směsí.

Maliny

Maliny

Maliny obsahují především vitaminy C, A a biotin. Biotin je označován za vitamin krásy, patří do komplexu skupiny B, je důležitý pro zdraví a vzhled kůže, nehtů a vlasů.

Každý jedinec si sice vyrábí biotin sám, ale pouze ve zdravé střevní flóře. Převážnou část této životně důležité látky totiž produkují bakterie. Spousta látek, jako jsou antibiotika, alkohol, nadměrná spotřeba léků či špatné stravovací návyky, bakterie ve střevech ničí, a proto je nutné zvýšit příjem této látky.

Maliny při nachlazení

Plody maliníku podporují pocení a snižují horečku, léčí nechutenství.

Maliny na nechutenství

Jestliže trpíme nechutenstvím, může si pomoci právě plody maliníku. Stačí po dobu 3 týdnů asi 15 minut před snídaní, obědem a večeří sníst hrst malin.

Malinový čajík

Potřebujeme: 2 lžíce čerstvých plodů, 3 dl vroucí vody

Postup: Maliny přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Vše pak přecedíme a plody ještě vymačkáme. Tento čaj můžeme podávat teplý nebo vychlazený.

Maliny tlumí horečku

Při horečce doporučujeme konzumovat po lžičkách čerstvé nebo rozmrzlé maliny. Sníží tělesnou teplotu a nastartují ozdravný "potopudný" proces.

Maliníkové listy jsou také cenné

Maliník má rovněž léčivé listy. Tato droga jemně čistí organismus, tlumí menstruační bolesti. Čaj z malinového listí se doporučuje pít těhotným ženám po 34 týdnu, protože tonizuje dělohu a připraví ji k porodu.

Protože nejsou známy žádné nežádoucí účinky, můžeme maliník užívat k přípravě domácího čaje ke každodennímu pití. Obvykle se používá do směsí, s ostružiníkem, lípou, heřmánkem, černým bezem. Je vhodný pro děti.

Čajík z malinových listů a větviček

Tento čaj je výborným při slabosti močového měchýře.

Potřebujeme: 2 lžičky listů a větviček, 2 dl vroucí vody

Postup: Léčivku zalijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, pak scedíme a můžeme popíjet.

Zkrášlující malinová kúra

Malinová kúra může zlepšit jak zdraví, tak vzhled kůže, nehtů a vlasů. Stačí po 7 – 10 dní sníst 3× denně hrst tohoto ovoce. Biotin se již o vše postará.

Ostružiny

Ostružiny

Ostružiny překypují karoteny, které chrání citlivá semena před volnými radikály. Díky nim a vysokému obsahu vitaminu C posilují imunitní systém.

Ostružiny obsahují přírodní barvivo antokyan, organické kyseliny (jablečnou a citrónovou), z minerálních látek především fosfor, hořčík (z domácího ovoce ho mají nejvíce), draslík, železo.

Účinné látky těchto plodů posilují vaziva a stěny cév a působí tak preventivně proti procesu stárnutí a žilním chorobám.

Lék na chrapot

Ostružinová šťáva je velmi účinným přírodním prostředkem proti chrapotu. Jemně ji přihřejeme a po doušcích vypijeme.

Tento postup opakujeme 2× denně po dobu 2 až 3 dnů. Takto ošetříme postižený hlas a navíc tělo zásobíme cennými látkami.

Léčivé jsou i listy

Ostružiník má i velmi léčivé listy (léčivý je pouze lesní, nikoli šlechtěný zahradní). Tato droga zastavuje krvácení, působí močopudně, dezinfikuje močové i trávicí ústrojí a léčí kašel.

Při zevním použití hojí kožní ekzémy a záněty. Ostružinové listí je v kombinaci s jahodníkem, malinovým listím, černým bezem či lípou velmi vhodné jako čajová směs pro děti.

Ostružiníkový čajík

Potřebujeme: 2 lžičky listů, 2 dl vroucí vody

Postup: Listy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme a popíjíme po douškách.

Čaj na zánět močových cest

Potřebujeme: 60 g listů, 1 litr vody

Postup: Listy vložíme do hrnce se studenou vodou, přivedeme k varu, vaříme asi 2 minuty, pak odstavíme a necháme ještě 10 minut louhovat. Poté scedíme a popíjíme během dne po dobu 7 dnů.

Protiprůjmový čaj

Potřebujeme: 1,5 lžíce ostružiníkových listů, 0,5 l vroucí vody

Postup: Léčivku přelijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne.

Kloktadlo při zánětech

Potřebujeme: 1 lžíci listů ostružiníku, 1 lžíci listů šalvěje, 1 lžíci tymiánu, 0,5 litru vody

Postup: Léčivky smícháme a pak je přelijeme vroucí vodou. Vše necháme 15 minut louhovat, pak přecedíme a během dne kloktáme.

Obklady z ostružiníku

Zevně můžeme listy této rostliny použít k obkladům či na místní koupele. Paličkou na maso pořádně rozklepeme listy a následně je přiložíme na zanícená, bolavá místa.

Rozdrcené čerstvé listy výborně hojí nejrůznější poranění i kožní neduhy. Horké kašovité obklady jsou vynikající na bolavé klouby.

Meruňky

Meruňky

Meruňky už jen svojí barvou připomínají letní slunce. Dužina těchto plodů obsahuje vitamín A, vitamíny skupiny B, C, PP, železo, měď, kobalt.

Meruňky velmi blahodárně působí na krvetvorbu, zvyšují apetit a mají i příznivý vliv na játra. Díky obsahu vitamínů pomáhají vyživovat pokožku a rovněž působí protirevmaticky.

Sušené meruňky jako zdroj železa

Velkou zajímavostí je, že sušením se obsah železa v těchto plodech podstatě zvyšuje. Proto sušené plody meruňky jsou velmi kvalitními zdroji železa.

Vždy ale upřednostňujeme toto ovoce nesířené, poněvadž siřičitany jsou pro organismus velmi dráždivé. Poznáme je jednoduše: mají nepěknou hnědou barvu, ale zato chuť je úžasná.

Meruňkové listy jsou léčivé

Koupele

Listy tohoto stromu jsou výborné na přípravu regeneračních koupelí. Připravíme si ji tak, že 3 hrsti listů přelijeme 3 litry vroucí vody a vše necháme 1 hodinu louhovat. Pak scedíme a vzniklý čaj přilijeme k vodě ve vaně. Koupel by měla trvat 15 minut, tuto proceduru provádíme po sobě 7 dní.

Sedací koupel

Při potížích s hemeroidy působí blahodárně sedací koupel. Připravíme si ji tak, že 3 hrsti listů přelijeme 3 litry vroucí vody a necháme 30 minut louhovat. Tento čaj přelijeme do nádoby a sedíme v ní 10 minut. Tuto proceduru provádíme po dobu 7 dnů.

Obklady z listů uklidňují hemeroidy

Zevně můžeme listy této rostliny použít k obkladům. Paličkou na maso pořádně rozklepeme listy a následně je přiložíme na zanícené a bolavé hemeroidy.

Přísada do čajových směsí

Květy meruňky mají mírné ě protizánětlivé vlastnosti a čaji dodávají zajímavou chuť i vůni.

Čaj z meruňkových kvítků

Potřebujeme: 2 lžičky rozkvetlých květů meruňky, 2 dl vroucí vody

Postup: Květy zalijeme vroucí vodou a necháme je 15 minut louhovat, pak přecedíme a čaj je hotový.

Meruňkový olej

Olej proti hučení v uších

Jestliže v hmoždíři rozdrtíme několik meruňkových semen, získáme tak malé množství oleje. Tento olej nakapeme do obou uší a úleva se rychle dostaví.