Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Letěla jsem volným pádem, popisuje nadšeně redaktorka

  0:26aktualizováno  0:26
Poukaz na tandemový seskok jsem darovala svému muži k narozeninám. Nakonec jsem ale do letadla nastoupila já. Skákala jsem poprvé a vůbec poprvé také letěla.

Počasí nám naštěstí přeje. "Náš start bude ve dvě odpoledne, potřebuji, abyste tu byla v půl jedné," tahle SMS mi oznámila, že vše předem domluvené platí a já můžu vyrazit na letiště. Zhruba po dvou hodinách přijíždím s patřičným rodinným doprovodem na letiště v Příbrami. Právě tady jsem si totiž zajistila zážitek z tandemového seskoku padákem.

Telefonicky se spojuji s Romanem Štenglem, jehož agentura nabízí zájemcům skočit si z čtyř tisíc metrů. Bez problémů se najdeme. Dovídám se, že start se musí odsunout. Letadlo se opravovalo a došlo k časovému skluzu. Také proto se mnou nebude skákat přímo on sám. Mám co dělat, abych nevybuchla smíchy, poněvadž manžel si ze mě právě před chvílí utahoval, že to letadlo, které opravují, je určitě to, kterým za pár minut poletím.

Tykání vás nezaskočí

Je to zvláštní, ale nepociťuji vůbec žádný strach. Spíš jen jakousi příjemnou nervozitu, už se nemohu dočkat, hrozně se těším. Díky zpoždění aspoň vidím, jak skáčou dvě skupinky přede mnou. Pak nastává moment mého startu. Rodina mě smí doprovodit na "přípravu". Obdržím kombinézu, kterou natahuji přes svoje oblečení.

Představuje se mi Honza, který mě bude doprovázet v letu, aby můj skok natočil a nafotil. Pak přichází Robert - můj tandempilot. Automaticky si tykáme, později zjistím, že je to běžné, prostě to k tomu patří. Vše probíhá ve velmi přátelském duchu. Robert mi pomáhá navléknout se do "kšír", kterým tu říkají postroj pro pasažéra, a přitom vysvětluje, co mě čeká: "Skáče se ze čtyř tisíc metrů, poletíme asi minutu volným pádem, pak se snad otevře padák a sneseme se na zem." To "snad" zazní naštěstí s úsměvem. Černý humor k tomu všemu tak nějak patří. Následně se dozvím jednotlivé pozice, které budu potřebovat při výskoku, při letu, před otevřením padáku a při dopadu. Ještě si beru rukavice, plastové brýle a vyrážíme k letadlu.

Tady čeká ještě dalších pět nadšenců. Nálada je různá. Většina z nás je v klidu, jen jedna slečna je celá rozklepaná a anglicky mluvící dáma kolem šedesátky si dokola opakuje jednotlivé pozice. Zajímavé je, že převládají ženy. Možná je to jen náhoda, ale možná jsme přeci jen odvážnější, nebo jen větší blázni, co jen tak někomu cizímu svěří svůj život.

Nasedáme do letadla L-410. Jde s námi i Honza s digitální kamerou na přilbě. Úsměv na tváři mě pořád nepřechází. Jedeme po ranveji, otáčíme se a rozjíždíme se ke startu. Z okénka ještě zahlédnu mávající rodinu a letadlo se zvedá. Vzhledem k tomu, že jsem ještě nikdy neletěla, fascinovaně koukám z okna a užívám si svůj první start. Atmosféra v letadle připomíná školní výlet, jen výškoměr ukazuje výšku 3 000 metrů. Parašutisté nás začínají pevně připoutávat k sobě. Sedím Robertovi na klíně a cítím, jak se mu na mých zádech zvedá břicho. Mám pocit, že snad ani nemůže dýchat, ale říká, že je v pohodě. Tak poslední pohled do kamery, nasazujeme brýle a jdeme na to.

Informace k seskokům - technické údaje

U některých společností se mohou lišit. Výška seskoku bývá i 3 000 m. 
* výška seskoku: 4 000 m
* rychlost volného pádu: 200 km/h
* doba letu: cca 20 minut
* doba volného pádu: 50 vteřin
* doba letu na padáku: 5-8 minut
* fyzická náročnost: minimální
* doba přípravy: 5 minut
* bezpečnost: maximální

Plachtění je odvaz

Dveře se otvírají a my se k nim pomalu, ale jistě blížíme a okolo mě fičí vítr. Skáču čtvrtá v pořadí. Už stojíme na krajíčku, kameraman visí ve dveřích a já zaujímám pozici - zaklonit hlavu, ruce na prsa, nohy pokrčit dozadu a zavěsit se na Roberta a hup, jsme venku a řítíme se dolů, Robert mi poklepává na ramena, znamení na změnu pozice. Dávám pokrčené ruce na úroveň hlavy. V uších mi hučí, dýchám jenom nosem, protože jinak to v té rychlosti nejde. Pod sebou vidím mraky. Nádhera.

V mžiku se pode mnou objevuje Honza. Matně si vzpomínám, že mi předem vysvětloval, jakým způsobem přizpůsobuje rychlost pádu, takže to na videu vypadá, že si jen tak visíme v prostoru, ne že padáme rychlostí 200 km za hodinu. Honza na mě dělá posuňky, palcem ukazuje jedničku, že je to super, Robert nade mnou taky mává rukama. Snažím se usmát, ale mám pocit, že pusu zpátky nezavřu. Propadáme se mraky a Honza mi mizí z dohledu. S námi to cukne, to jak se otevírá padák. Dávám rychle ruce zpátky na prsa. A už si plachtíme po nebi, prohlížím svět pod nohama a je mi skvěle. Všechno je neskutečně malé, letadla vypadají jako modely, lidé nejsou k rozeznání.

Pomalu se blížíme k cíli. Vyčkávám na pokyn k poslední změně pozice. Zvedám nohy, hodně před sebe, protože země už je na dosah, Robert přibrzďuje svýma nohama, cosi dělá rukama s padákem, ale to moc nevnímám. Propadám se do euforie. Po dopadu jásám a křičím. Honza i Robert mi gratulují, ale já je skoro neslyším. Uši zcela zalehly. Sice dostávám radu, jak je profouknout, ale prozatím moc nezabírá. Vydáváme se zpět odložit postroje a kombinézu. Rodina mě vítá, ale já jsem pořád v euforii.

Když je po všem, čekám ještě na záznam letu. V kanceláři si prohlížím fotky známých tváří. Slyšela jsem, že Příbram je tandemovými skoky vyhlášená, a asi na tom něco bude. Ještě chvíli si povídám s Romanem Štenglem. Říká, že zájem lidí roste. "Skáčeme každý den, kromě pondělí, vloni jsme měli čtyři tisíce seskoků. Je výhoda, že je Příbram blízko Prahy, jezdí k nám i dost turistů," říká parašutista s úctyhodným počtem seskoků. Je pravda, že i při mém startu byli tři anglicky mluvící skokani. "Sama jsi viděla, že na tom nic není, člověk nepotřebuje skoro žádnou průpravu," dodává.

Dostávám svoje DVD a CD s fotkami a něco mi říká, že se ještě někdy vrátím. Doma si zčerstva prohlížím záznamy z letu doplněné hudbou a euforie je tu znovu. Na fotkách mám sice zdeformovaný obličej, ale to nic nemění na tom, že jsou nádherné. Usedám k počítači a hledám kurzy na samostatné seskoky. To si nenechám ujít!


Dobré rady z vlastní zkušenosti

Kontakt: Letiště Příbram, Roman Štengl, tel. 603 451 359
Cena tandemového seskoku: 3 600 Kč

Pořízení záznamu včetně fotografií: 2 000Kč (ceny se pohybují na podobné výši i v ostatních agenturách)
Oblečení: Sportovní obuv podmínkou, doporučuji i sportovní oblečení. Nesmí chybět mikina a bunda - nahoře je zima - teplota od jara do podzimu se ve výšce 4 000 m pohybuje okolo -10 až +10° C.
Zdravotní stav: Seskok není vhodný pouze pro epileptiky a kardiaky. Zdravotní prohlídka není nutná. Podepisujete pouze prohlášení o zdravotním stavu.
Věkové a hmotnostní omezení je různé u jednotlivých společností. Zpravidla se skáče od šesti let nebo 120 cm výšky. Horní hranice věku ani výšky není stanovena. Lidé vážící více než 100 kg musí seskok konzultovat.
Jak si vybrat agenturu? Nejlépe na doporučení a vědět, jak dlouho působí, jaký je tým, tzn. kolik mají jednotlivci seskoků a kolik z toho je tandemových. Vypovídající je i celkové číslo tandemových seskoků ročně.
Jakou používají techniku: V současné době jsou nejmodernější tandemové postroje SIGMA.
Nebát se na cokoliv vyptat: O serióznosti svědčí i jednání a ochota.
Jídlo, pití: Před seskokem bych raději jíst nedoporučovala. Rozhodně se vyhněte konzumaci alkoholu.


Autoři:


Nejčtenější

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu
Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které...  celý článek

Vínová rtěnka na přehlídce Marca De Vincenza.
Tmavá rtěnka je i pro vás. Zkuste extra lesk i sametově matný vzhled

Rtěnky v tmavých odstínech byly ještě nedávno na přehlídkách i v obchodech spíš výjimka, natož abychom je běžně potkávali na ulici. Během pár let se z nich...  celý článek

Christina Applegateová (Los Angeles, 27. července 2015)
Preventivně jsem si nechala odstranit vaječníky, přiznala Applegateová

Před devíti lety Christině Applegateové (45) diagnostikovali rakovinu prsu a herečka podstoupila oboustrannou mastektomii. Nyní prozradila, že nedávno si...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Maďarský guláš z vepřového masa
Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný...  celý článek

Další z rubriky

Svatava Maradová, šéfka Pozemkového úřadu
Šéfka pozemkového úřadu: Myslela jsem si, že v roce 2017 budeme dál

Dvacet let byla manažerkou v soukromé firmě. Ve čtyřiceti udělala Svatava Maradová životní kotrmelec: vystudovala dvě vysoké školy, porodila třetí dítě a stala...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Terezie: Děti mi vyčítají, že upřednostňuji jejich sestru

Jsem matkou tří dětí. Všechny už jsou dospělé a zatímco dvě nejstarší žijí spořádané životy, nejmladší dcera se tzv. nepovedla. Už od puberty s ní jsou jen...  celý článek

Jitka se o svého manžela bála. „Před poslední operací se nevědělo, jestli se...
Nejhorší jsou červi, líčila vyměněná manželka zážitek z krmení plazů

Když se vymění dvě mladé a docela pohodové maminky, není ve Výměně manželek moc co řešit. Rozdíl mezi nimi jsou jen čtyři roky věku a to, že Šárka (33) z...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy
5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy

Vlasy vám zdobí čerstvé ombré, jenže co dál? Na hlavě máte teď hned dvě barvy s rozdílnými nároky a obě se hlasitě dožad... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.