Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Letěla jsem balonem s nejmladší českou pilotkou a rekordmankou

aktualizováno 
Balonové létání mi vždycky připadalo jako z pohádky. Vznáším se v proutěném koši nad krajinou, nadnášena jenom vzduchem. Proto jsem se rozhodla let vyzkoušet, hned jak se mi naskytla příležitost. A zaslechla jsem o Zuzaně Smrčkové, nejmladší české balonové pilotce.

Domluvily jsme se na ranní let, to znamená, že jsme se na letišti v Bubovicích sešli i s fotografem a kameramanem v půl šesté. Letiště bylo tiché a opuštěné. Pak přijelo auto s přívěsem a samolepkami a s balonem. Vystoupila mladá usměvavá dívka.

rozhovor se zuzanou smrčkovou

Kdybych o Zuzaně nic nevěděla, její mládí by mě asi znervóznilo. Je jí teprve devatenáct. Vím ale, že je držitelkou českého rekordu v délce letu a že má odlétáno mnoho hodin.

Let balónem - plnění horkým vzduchem

Mlha nás zdržuje

Nastoupili jsme do auta s mladíkem, který bude řídit vůz, až my poletíme vzduchem. Rozjeli jsme se hledat příhodné místo ke startu, protože okolní krajina byla ponořená v mlze.

Po hodině jsme zastavili na louce v malé vesničce. Čekali jsme ještě asi půl hodiny, dokud Zuzana neměla jistotu, že se do našeho přistání mlha rozplyne.

Létat v mlze je nebezpečné, varovala Zuzana. Můžete vletět třeba do drátů elektrického vedení, při přistání nevíte, co je pod vámi. Jinak je ale podle Zuzany let balonem v podstatě nejbezpečnější letecká disciplína.

Let balónem - přechod do horizontální polohy

Bezpečný výtah do nebe

"Nikdy jsem neslyšela o nikom, že by se někdo v balonu zabil," ujistila nás. Když začnete ztrácet výšku, balon funguje jako padák a zpomalí pád. Navíc jste v proutěném koši, který vás chrání při dopadu na zem, protože je pevný, ale zároveň i pružný.

Zanedlouho jsme konečně začali chystat balon. Z přívěsu jsme nejprve všichni společně vynesli velký koš s tlakovými lahvemi s propanem. Zuzana namontovala tlakové hadice a připojila je k hořáku, který postavila na tyče nad prostředek ratanového koše a vyzkoušela, jestli jsou lahve dobře připojené. Tím mě dost vyděsila: zničehonic vystřelil z hořáku oheň jako z plamenometu.

Pomohli jsme jí položit koš na bok a ona s kolegou připravila balon a ocelová lanka, která ho spojují s košem. Prostředkem balonu jde nejdůležitější provaz, který pilotovi umožňuje uvolnit látku tak, aby se z balonu vyvalil horký vzduch a mohlo se klesat

Let balónem - zážitek

Když byl balon připravený k naplnění vzduchem, přinesla Zuzana obrovský větrák, který nasměrovala do balonu. Já a kameraman jsme dostali za úkol držet balon dole u koše tak, aby do něj šel vzduch co nejlépe a nezamotal se. Zuzana zapnula hlučný a výkonný větrák a balon se pomalu plnil vzduchem. Jak se látka postupně zvedala a začala mít tvar, Zuzana zapnula hořák a podruhé mě polekala. Z hořáku se opět vyvalil oheň, tentokrát ale nemířil do výšky, ale do balonu. S kameramanem jsme se na sebe trochu postrašeně podívali, pak jsme ale museli odvrátit obličej, protože z ohně sálalo neuvěřitelné teplo.

Let balónem - výhled je úchvatný...

Krajina na dlani

Za chvíli se balon začal zvedat s větší silou, jeho vrchol teď téměř mířil vzhůru. Pustili jsme látku a balon pomalu otočil ratanový koš.

"Tak pojďte," pobízela nás Zuzana z koše a ukázala stupátko, bez kterého by byl nástup pro mnoho lidí značně obtížný. Nedočkavě jsme s kameramanem a fotografem naskočili.

Zuzana začala do balonu pěkně "topit" a pomalu jsme se vznesli. Stoupali jsme pomalu a koš se zdál naprosto pevný, žádný adrenalin oproti ostatním leteckým sportům. Připadala jsem si spíš jako v pomalém výtahu do nebes.

Po chvíli jsme měli celé okolí jako na dlani. A byl to pohled, co bral dech. Z mlhy kolem Berounky se vynořovaly zalesněné kopce. Zuzana nám vysvětlila, že se balon sice nedá řídit, ale dá se "mu trochu pomoct". V jednotlivých výškách vanou větry jinými směry a silou. Podle toho, kam vystoupáte, tedy můžete ovlivnit, kam se bude balon pohybovat. Byli jsme asi ve třistametrové výšce, ale ani se to nezdálo. Zuzana nám prozradila, že pokud se bojíte výšek, je nejlepší trik nekoukat dolů, ale jen kolem sebe. S lidmi, co mají z výšek strach, prý také létala. A nejlepší je stoupat pomalu, takže si to vlastně ani neuvědomíte a nevyděsíte se.

Let balónem - pilotka upřesňuje místo přistání

Putování vzduchem trvalo asi hodinu, Zuzana se průběžně domlouvala vysílačkou s doprovodným vozidlem: "Balon volá doprovod. Přeletěli jsme dálnici a přistaneme za Točníkem."

"Doprovod rozumí, už vás vidím," hlásil řidič auta. Na silnici pod námi vypadalo jako angličák.

Přistáváme na včelím úlu

Přeletěli jsme kopec s hradem Točník a nad loukou za ním začala Zuzana vypouštět z balonu horký vzduch. Dole si nás všimlo několik místních obyvatel a zvědavě si nás šli okouknout. V poslední chvíli jsme si všimli, že přímo pod námi je včelí úl a Zuzana připustila horký vzduch.

"Balon volá doprovod. Pojď sem, hodím ti lano a odtáhneš nás." Doprovod se už za chviličku řítil loukou pod námi. Chytil široké modré lano. Stále jsme viseli ve vzduchu, ale mladík táhnul lano a tím i nás do bezpečí od včelích žihadel. Zuzana vypustila víc horkého vzduchu a poradila, abychom se při kontaktu se zemí drželi lana vevnitř koše a pružili v kolenou.

Let balónem - záchranné lano nás odtahuje mimo včelí úly...

Dosed na zem byl ale víceméně hladký. Zuzana vypustila další horký vzduch, abychom mohli vylézt z balonu, aniž by odletěl. A pak už jsem byla nohama zase na zemi. Přišlo na řadu vypouštění a skládání balonu a rozebrání konstrukce na hořák.

Zuzana ochotně odpovídala na zvědavé dotazy místních . Bylo jasné, že je na podobnou pozornost zvyklá.

Pak jsme se my dvě chopily kovové zatočené trubky, kterou jsme postupně z balonu vytlačovaly vzduch. Musím uznat, že to byla docela dřina. Zuzana sice tvrdila, že normálně to tak špatně nejde, nevím ale, jestli to nebylo tím, že jsem jí pomáhala já.

Balon jsme pak napěchovaly do velkého vaku. Proti padákům mají tu výhodu, že se nemusí nijak přesně skládat, musí se dát akorát pozor na lanka, aby se nezamotala do sebe. Nakonec jsme si na vak s balonem všichni sedli a snažili se vytlačit zbytek vzduchu. Připadala jsem si jako na skákací nafukovací kouli a dobře se bavila.

Když jsme všechno uklidili do auta a přívěsu, zavelela Zuzana všem kleknout na zem. Protože jsme balonem letěli poprvé v životě, museli jsme být pokřtěni.

Let balónem - vypouštění horkého vzduchu

Hoří mi vlasy

Zatímco jsme klečeli na louce, vyprávěla pilotka příběh o začátku balonového létání. Francouzský král prý tehdy chtěl do vzduchu poslat nejprve vězně odsouzeného na smrt, protože se nevědělo, co se nahoře může stát. Proti tomu se ale postavili někteří aristokraté, podle kterých není možné, aby kriminálník byl prvním člověkem ve vzduchu. Úkolu se proto nakonec dobrovolně zhostil jeden aristokrat spolu s přítelem lékárníkem. Let balonem byl úspěšný a z nich se stali hrdinové, lékárník byl poté povýšen do šlechtického stavu.

"A proto vám dnes dám nové balonářské jméno, které se skládá z křestního jména a místa, kde jste přistáli. Křtím vás ve jménu země, kterou rádi opouštíme a na kterou se vždycky rádi vracíme," pronesla Zuzana a nasypala nám na hlavu kousek hlíny z louky. "Ve jménu větru, který nám dává sílu pohybovat se z místa na místo. Ve jménu ohně, který nám dává sílu vzlétnout." Pak nám zapalovačem zapálila malý pramínek vlasů. Protesty byly zbytečné, tradice je tradice. "A ve jménu vody, kterou rádi pijeme v jakékoli podobě." Nalila nám všem na hlavu kapku sektu.

Let balónem - hrad Točník v pozadí

Jsem Magdalena z Točníku

Byla jsem pokřtěna jako Magdalena z Točníku a Zuzana nalila sekt do skleniček, abychom si všichni připili na náš premiérový let a bezpečné přistání. Pak nám vypsali a předali Křestní listy vzduchoplavce.

Zuzana nám cestou zpět na letiště ještě vysvětlila, že pokud se nás nějaký jiný vzduchoplavec zeptá, jak se jmenujeme, musíme říct své vzduchoplavecké jméno. Pokud se spletete a neřeknete ho celé, musíte koupit pro partu bednu sektu. "A to je potom veselo," smála se.

Přiznám se, že jí trochu závidím, že si tu krásu tam nahoře může vychutnávat každý den.

Let balónem - stín "našeho" balónu nás provází po zemi...

Autoři: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Christina Applegateová (Los Angeles, 27. července 2015)
Preventivně jsem si nechala odstranit vaječníky, přiznala Applegateová

Před devíti lety Christině Applegateové (45) diagnostikovali rakovinu prsu a herečka podstoupila oboustrannou mastektomii. Nyní prozradila, že nedávno si...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Ellen DeGeneresová na People's Choice Awards (Los Angeles, 7. ledna 2015)
Měla jsem deprese a navštěvovala jsem terapeuta, přiznala DeGeneresová

Ellen DeGeneresová (59) patří mezi nejúspěšnější ženy Hollywoodu. Má vlastní televizní show, je šťastně zadaná a nebojí se mluvit o své sexuální orientaci....  celý článek

Vínová rtěnka na přehlídce Marca De Vincenza.
Tmavá rtěnka je i pro vás. Zkuste extra lesk i sametově matný vzhled

Rtěnky v tmavých odstínech byly ještě nedávno na přehlídkách i v obchodech spíš výjimka, natož abychom je běžně potkávali na ulici. Během pár let se z nich...  celý článek

Z Kary Robertsové se stala mořská víla, která má vlastní show, při které...
Z Američanky je profesionální mořská víla. Zbavila se tak mindráků

Američanka strávila přes 400 hodin výrobou kostýmu mořské víly. Díky rybímu ocasu může předvádět speciální podvodní show a splnit si sen. Jako podmořská bytost...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Příběh Karolíny: Expřítel nevěří, že je konec. Pořád to na mě zkouší

S přítelem jsem vydržela dva roky a i to bylo až moc. Udělal si ze mě služku, pokladničku a hlídal mě na každém kroku. Pokoj od něj nemám ani po rozchodu,...  celý článek

Klára s rodinou v Tanvaldu
Kvůli nervům jsem takhle ztloustla, stěžovala si vyměněná manželka

Klára z paneláku v Tanvaldu se na deset dní vyměnila s Dášou z baráku v Opavě. „Jet k Romům, to byla moje noční můra,“ prohlásila Dáša v úvodu, když viděla...  celý článek

Kristýna toho má v náhradní rodině s pěti dětmi brzy dost.
Nevěru jsem mu odpustila, ale nezapomenu, řekla Kristýna ve Výměně

Terezu s Pavlem spojuje podobný osud. Pořídili si děti, ale partneři je opustili. Pavel zůstal sám se třemi dětmi, Tereza se dvěma, a tak se dali dohromady...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná
11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná

Trocha řasenky, rtěnky, pudru a najednou si říkáte, že vypadáte i jako člověk. Tak toho zkuste někdy nanést trochu víc, ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.