Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lepší je být příjemná, než nutně krásná jako obrázek

aktualizováno 
Buďte především krásná, apeluje na ženy společnost a nabízí nekonečnou řadu rad, jak vylepšit zevnějšek. "Prodlužující" řasenkou počínaje a silikonovými ňadry konče. Jak moc je však naše vnější krása podstatná pro fungující partnerský vztah?

Cannes 2006 - Adriana Sklenaříková - Nemusíte být dokonalá kráska, jako třeba Adriana Sklenaříková. Pro vztah je dřív či později důležitější, abyste byla vyrovnaná a příjemná partnerka. | foto: Reuters

Hlasujte: Jak moc je podle vás krása ženy ve vztahu důležitá?

"Zásadně," neváhá s odpovědí svobodný sedmadvacetiletý Ondřej, student dějin umění na filozofické fakultě. V jeho kategorické odpovědi se odráží osobnost i životní fáze, v níž se nachází.

"Vnější krása je podstatná hlavně v době namlouvání," vysvětluje odbornice na partnerské vztahy psycholožka Jitka Douchová. Bez prvního zaujetí vzhledem, by se člověk jen těžko zajímal o krásu vnitřní - krásu duše, která je pro další soužití prioritou, vysvětluje. "Krása je velmi důležitým stimulem pro vyvolání zájmu. Má zprvu až osmdesátiprocentní význam," odhaduje psycholožka.

Význam krásy časem klesá 

Souměrná tvář i postava ženy hraje největší roli při seznámení. Později se ustálí mezi dalšími hodnotami kolem středu. "Pořadí určuje i povaha a očekávání muže. Optimum leží zřejmě někde na půli cesty mezi téměř nulou a sty procenty," shoduje se s Douchovou manželský poradce Petr Šmolka.

"Kdo hledá spíše poklidné bezpečné zázemí, ten podle něj možná trochu rezignuje na vnější krásu a bude se řídit spíše povahou a temperamentem. U těch, kteří touží víc po nejistotě a vzrušení, jsou společenští a žena má pro ně mít možná i reprezentativní roli, u nich bude hrát krása těla podstatně významnější úlohu. Pro některé je dokonce vzhled nejen rozhodujícím, ale dokonce jediným (a ne vždy šťastným) kritériem výběru," uvažuje psycholog.

Zkušený, podruhé ženatý pětačtyřicetiletý Petr, ředitel reklamní agentury dává před vnější krásou přednost té vnitřní. "Ženu se snažím vnímat v co nejkratším časovém úseku komplexně. Vnější krásu samu o sobě příliš neřeším. Bez té vnitřní pro mne postrádá smysl, lépe řečeno mne prakticky ihned přestává zajímat."

Samotná krása, domalovaná nejrůznějšími šminkami ho v partnerském vztahu nezajímá. Co ho však zajímá, je sex-appeal, přitažlivost, vzájemná "chemie", která působí velmi individuálně a s klasickou vnější dokonalostí souvisí jen částečně. "Spíše než hezká musí být žena atraktivní, zajímavá, musí mi imponovat a musím se s ní bavit," říká.

Obchod diktuje kult těla

Exteriér ženy je však obchodně uchopitelnější. Pilulky na toleranci, respekt či sex-appeal zabírající právě na toho vašeho vyvoleného, neseženete. Zato krémů, po němž "zaručeně zmizí vrásky", nebo rtěnek, s nimiž "po vás budou muži šílet", jsou v parfumeriích plné regály.

Je ale dobré vědět, že ne líčidlo ani silikonový výstřih, ale vaše sebevědomí, vnitřní harmonie a pohodovost, způsobí zázrak. Zkrášlující zboží, služby plastických chirurgů či vizážistek z vás mohou sice samy o sobě udělat dejme tomu hezčí obrázek a způsobit dočasný kolaps kolemjdoucích mužů, ale zdaleka ještě nemusíte být skvělejší a příjemnější partnerkou.

"Dávám přednost hlavně vnitřní kráse ženy, protože od toho se odvíjí i ta vnější," popsal svůj pocit pětadvacetiletý novinář Lukáš. "Nechtěl bych mít doma na ozdobu s prominutím krásnou blbku, nicméně pokrytecky přiznávám, že mě napoprvé zaujme také upravená žena."

Jeho o málo mladší kolega Patrik zase naopak každé své potenciální přítelkyni přepočítává BMI. I podle toho se rozhoduje, zda má vztah budoucnost. "Líbí se mi hubené modelky," tvrdí, jako by vybíral housky na krámě. Se smíchem však dodává, že za ženu by takovou asi nechtěl. "Stála by mě moc peněz."

Jen krása nestačí

"Do popředí se ve vztahu časem dostávají podstatnější věci - citlivost, vnímavost ženy, její schopnost empatie, intelekt a vůbec duchovno, schopnost vzájemného sdílení, charakter, samozřejmě sexuální soulad," vypočítává Jitka Douchová.

Důležitější než dokonalý vzhled je podle ní péče o sebe, styl oblékání, zájem o to, jak vypadám. "Jen krásný zevnějšek nestačí. Přesto mnoho dívek i žen často vnímá otázku vzhledu jako hlavní. Bývají to ty, které si v tomto ohledu nevěří, a které se kvůli vzhledu nedokáží mít rády."

I když krásné tělo není to hlavní a jediné, někdy to tak vypadá. Zdá se, že společnost ovlivněná obchodem, exteriér žen často přeceňuje. "Lidé, kteří tomuto diktátu podlehnou, si ve vztahu ´zadělávají´ na možné problémy. Přeceňování krásy může vést zejména k žárlivosti. U dívek pak k anorexii či bulimii," shrnuje své poznatky Jitka Douchová.

Naopak Petr Šmolka se opírá o zkušenosti z manželské a předmanželské poradny a tiše doufá, že rostoucí společenský význam dokonalého vzhledu, je pouze optický klam. Na druhé straně však připouští, že kultu krásného těla někdy muži, ale překvapivě také ženy, podléhají.

Ušetřete za plastiku a buďte příjemná

Každá žena chce pod vlivem médií, reklam, soutěží krásy... vypadat co nejdokonaleji. Už však zapomíná  na potvrzenou pravdu o tom, že krásné ženy to v životě nemají snadné.  "Mnoho mužů se před takovou magazínovou krasavicí ani neosmělí. Obávají se, že by dostali košem, případně že by si nebyli s to tak atraktivní partnerku udržet," uzavírá psycholog.

Tak proč by ta většina z nás, kterým někde něco chybí a jinde třeba přebývá, měla napínat všechny síly k tomu, aby se přiblížily módnímu ideálu? A tak až si zase příště půjdete koupit novou extra řasenku nebo neodolatelnou rtěnku, popřemýšlejte, zda vašeho partnera víc než zboží nepotěší spíš upřímný úsměv.

ANKETA: JAKÝ VÝZNAM MÁ PODLE VÁS VNĚJŠÍ KRÁSA ŽENY PRO PARTNERSKÝ VZTAH?

Květa, 40 let, prodavačka ze stánku rychlého občerstvení, vdaná
Význam má obrovský, jenže problém je v tom, že každý má jinou představu o tom, co je krásné. Například mně se líbí dlouhé štíhlé nohy a můj manžel miluje celulitidu. Bohužel, já přesně jeho vkusu vyhovuji. Pokud bych nebyla podle něj krásná, ale jen by si se mnou třeba rozuměl intelektuálně, zřejmě by si za chvíli našel milenku a mě by měl za kamarádku. I ošklivé ženy se ale mohou vdát, asi proto, že ty hezké se na všechny nedostanou.

Marcela, 36let, pošťačka, rozvedená
Dle mého názoru hraje krása ženy důležitou roli při lovu potencionálního životního partnera. Seznamování s krásným protějškem je jistě mnohem příjemnější než naopak. Dlouhodobý partnerský vztah pouze na zevnějšku stavět nelze. Vždyť ne krása, ale peníze jsou největším afrodisiakem.

Marta, 44 let, kadeřnice, vdaná
Mužům se líbí ženy milé, příjemné, které o sebe přiměřeně pečují, umějí se hezky obléknout, z tohoto hlediska může být každá žena krásná. Ovšem vyzývavé krasavice, které jsou posedlé jen sebou a svým vzhledem, mají určitě v partnerství nevýhodu. Muži se jich buď bojí, nebo si s nimi chtějí jenom užít. Pokud přeci jenom nějaký muž začne s takovou kráskou žít, dlouho to nemůže vydržet, vždyť každý chlap především touží po tom, aby žena pečovala o něj a ne o sebe.

Michala Marková, 33 let, redaktorka
Krásná žena odpoví, že žádný, neboť jí se krásy dostává, a ošklivá, že žádný, neboť to ví :-)

Karolína, 21 let, studentka, svobodná
Krása je pojem hodně individuální, určitě podle mě neexistuje "jedna krása". Pro vztah, který by asi nevzniknul, kdyby se jeden druhému nelíbil, je asi důležitější péče o zevnějšek, kterým druhému dáváme najevo, že nám záleží na tom, abychom se mu pořád líbili - a platí to jak pro ženy, tak i pro muže.

Autoři:


Nejčtenější

Vínová rtěnka na přehlídce Marca De Vincenza.
Tmavá rtěnka je i pro vás. Zkuste extra lesk i sametově matný vzhled

Rtěnky v tmavých odstínech byly ještě nedávno na přehlídkách i v obchodech spíš výjimka, natož abychom je běžně potkávali na ulici. Během pár let se z nich...  celý článek

Z Kary Robertsové se stala mořská víla, která má vlastní show, při které...
Z Američanky je profesionální mořská víla. Zbavila se tak mindráků

Američanka strávila přes 400 hodin výrobou kostýmu mořské víly. Díky rybímu ocasu může předvádět speciální podvodní show a splnit si sen. Jako podmořská bytost...  celý článek

Muži tanga milují, ženy jim příliš nefandí. Důvodem je to, že nejsou úplně...
Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí a elegance. Šňůrková tanga nahradily střihy, jenž zadek alespoň trochu zahalují....  celý článek

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu
Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které...  celý článek

Maďarský guláš z vepřového masa
Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný...  celý článek

Další z rubriky

Postava krvelačného klauna Pennywise inspirovala k halloweenskému líčení, které...
Make-up, který děsí. Blogerky se proměnily v hororové klauny

Svátek zesnulých je sice ještě daleko, některé blogerky se už teď pečlivě připravují. Zkouší líčení, za které by se nemuseli stydět ani filmoví maskéři....  celý článek

Za oslnivým pohledem nemusí být výrazné stíny, mohou to být pouze skleněné...
Přehlídkový trend je rozzářené líčení. Místo make-upu stačí ozdobné sklo

Už žádné složité líčení a několik vrstev šminek. Dokonalého vzhledu docílíte pouze pomocí lesklých kamenů či třpytek. Stačí zdůraznit jen jednu část obličeje a...  celý článek

Rihanna vytvořila vlastní kosmetickou řadu. Podkladové báze, korektory,...
Od džín k make-upu. Rihanna uvedla na trh svoji první kolekci líčidel

Barbadoská kráska se už dávno nevěnuje pouze zpěvu. Patří mezi módní ikony, které udávají trendy, a spolupracuje s předními módními značkami a návrháři. Nyní...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy
5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy

Vlasy vám zdobí čerstvé ombré, jenže co dál? Na hlavě máte teď hned dvě barvy s rozdílnými nároky a obě se hlasitě dožad... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.