Ona

Díky elektronickému čipu v prstenu bude jasné, kdo jaký lék pacientovi podal | foto: MF DNES

Léky pro pacienta pohlídá prsten

  • 2
Brněnští onkologové našli cestu, jak zlepšit bezpečnost pacientů. Na podávání léků budou dohlížet pomocí speciálních miniaturních čipů.

Miniaturní čipy zasazené v prstenech, náramcích nebo přímo nalepené na lahvičce s lékem budou dohlížet na podávání léků v brněnském Masarykově onkologickém ústavu.

Možnost, že pacient omylem dostane špatný lék, je tak údajně téměř vyloučena. Systém by měl ztížit práci i těm, kdo by chtěli nemocným ublížit záměrně.

"Čipování využijeme u cytostatik, tedy léků užívaných k léčbě zhoubných nádorů. Přesné dávkování je stanovené každému pacientovi na míru. Každá chyba tak může být osudná, protože jde v podstatě o jedovaté látky," vysvětlil ředitel ústavu Rostislav Vyzula.

"Kouzelný" čip
První čip dostane lahvička s lékem hned po dodání do skladu lékárny. Ten obsahuje informaci o tom, o jaké množství jakého léku jde a jaká je nejzazší doba jeho spotřeby.

"Laborant z různých složek připraví směs pro konkrétního pacienta. Přitom načte informaci ze všech použitých lahviček i z identifikačního prstenu na své ruce. Ten k údajům o infuzi přidá i jméno laboranta, který ji připravoval," popsala Radka Sošková pověřená vedením ústavní lékárny.

Všechny informace systém přiřadí k číslu ploché čipové nálepky umístěné na sáčku s infuzí.

Prsten s identifikačním čipem bude mít na ruce také sestra, která infuzi zavede do žíly konkrétnímu pacientovi.

Nemocný má zase na ruce čipový náramek obsahující kromě jeho osobních údajů také informace o předepsané léčbě.

"Sestra čtečkou přejede čip na náramku, na svém prstenu a na infuzi. Pokud se chystá podat lék nesprávné osobě, systém ji na to výrazně upozorní. Červeně blikající obrazovku nemůže přehlédnout. Počítač navíc zaznamená, která sestra málem udělala chybu," doplnil náměstek ředitele onkologického ústavu Pavel Andres.

Jako v supermarketu
Sama technologie není žádnou novinkou. Podobný systém například hlídá v obchodech zboží před nenechavýma rukama zlodějů pomocí nalepených čipů a detektorů u dveří.

"V obchodech však nemohou využít všechny možnosti, které systém nabízí. Na čipu může být uloženo velké množství informací a ty se dají postupně aktualizovat," upozornil Matěj Adam ze společnosti IBM.

Ta celý program vyvinula onkologickému ústavu na míru. Žádná jiná nemocnice totiž čipy k dohledu na pohyb léků zatím nepoužila.

Maximálně je zatím zdravotnická zařízení využívají k evidenci majetku. To je třeba případ motolské nemocnice v Praze.

,