Léky na bolest: šetrnější, ale drahé

Lidé, kteří trpí bolestmi v důsledku revmatismu či třeba kvůli Bechtěrevově nemoci, už nemusí spoléhat jen na klasická analgetika nebo revmatika. Tyto léky sice dokážou zahnat bolest, ale mají poměrně dost vedlejších účinků.

Patří mezi ně třeba vnitřní krvácení nebo tvorba vředů.

Lidem, kteří kvůli zmíněným lékům trpí podobnými potížemi, mohou lékaři předepisovat nové léky, takzvané koxiby. Ty trávicímu traktu neškodí, navíc bolest zaženou rychleji a na delší dobu.

"Zejména zmírňují komplikace v zažívacím traktu," popsal léky Milan Lukáš ze čtvrté interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Přesto se jimi léčí v Česku zatím jen procento pacientů.

Mimo jiné proto, že jsou dost drahé - měsíční balení stojí víc než tisíc korun, pacient na ně doplácí kolem tří set. Cena závisí na tom, jak silný lék a jak často ho pacient potřebuje.

Navíc je mohou předepisovat jen někteří lékaři, nikoli však praktici, a to jen vybraným skupinám nemocných. "Chceme prosadit, aby zákony umožňovaly léčit a odstraňovat bolest za pomoci nejvhodnějších metod a léků," uvedl Karel Vedral, předseda klubu bechtěreviků.

Právě Bechtěrevova nemoc, při níž tuhne páteř, patří k těm nejbolestivějším. Pacientům přitom vadí, že - zjednodušeně řečeno - podle nynějších norem musí nejdříve brát klasické léky na bolest, a teprve když je začnou trápit zažívací potíže, mohou dostat novější přípravky.

Bolestmi pohybového aparátu trpí až osmdesát procent lidí, nejčastěji jde o bolesti kloubů. Léčba spočívá ve změně životního stylu, v rehablitaci a pokračuje se podáváním léků, které zmírňují bolest a potlačují zánět. Nejnovějšími léky na osteoartrózu jsou právě koxiby.