Lékárnice, lékárna, výdej léků

Lékárnice, lékárna, výdej léků | foto: Václav Hubata-Vacek, MF DNES

Lékárníci musejí v noci přecenit zásoby léků

  • 7
Lékárníci zřejmě dnešní noc stráví v práci. Od prvního srpna totiž začíná platit nový systém marží, takže budou muset přecenit téměř 10 tisíc přípravků, které se v Česku prodávají.

Mluvčí České lékárnické komory Jan Horáček řekl, že do půlnoci stihne ve své lékárně přecenit zásoby léků a pak mu začne fungovat program s úhradami ze zdravotního pojištění.

Předpokládá, že doplatky pacientů od srpna o čtvrtinu stoupnou, přesná čísla však zatím nemá. Podle Horáčka záleží totiž i na tom, zda výrobci zlevní. Zatím prý ale od žádného nemá zprávu, že by se k tomu chystal.

"Až dnes večer zavřu lékárnu, začnu účetně uzavírat veškeré doklady, to znamená faktury, žádanky a rozpracované recepty. Z toho vyjde stav zásob k přecenění," popsal Horáček.

Kvůli účetnictví ještě porovná dosavadní ceny s novými, vytiskne etikety a nalepí je na krabičky. Další etiketa na krabičce bude s doplatkem pro pacienta, který vyjde z rozdílu ceny a úhrady od pojišťovny.

I přes složité propočty lékárníci změnu marže vítají. Upozorňují, že pokud vzniknou po 1. srpnu v lékárnách zmatky, nebude to kvůli marži, ale proto, že ministerstvo zdravotnictví dalo lékárnám podklady pozdě.

Dosud byla společná obchodní přirážka u všech léků 29 procent z výrobní ceny bez DPH, marže pro lékárnu činila 19 procent. Nyní jsou ceny léků rozděleny do pásem, do 150 korun je marže 33 procent a postupně klesá až na deset procent u léků nad 5000 korun.

Z levnějšího léku tak dostane lékárník více než z drahého, což finančně pomůže menším lékárnám, které vydávají hlavně levné léky.

Výhodné je to i pro pacienty - u levného léku ani nezaznamenají zvýšení doplatku o pár korun, naopak u drahého přípravku bude zlevnění podstatné.

Ministr David Rath prosadil od srpna snížení úhrad léků z pojištění, chce tak donutit firmy, aby zlevnily. Až třetinu přípravků prý dávají Česku dráž než v jiných zemích.

Pojišťovny by tak za dosavadní objem léků ročně zaplatily o dvě miliardy korun méně. Tyto peníze mohou podle ministra dát pojišťovny na to, aby lékaři mohli psát více léků.

Horáček však vidí ministerské výpočty jinak: dvě miliardy, které ministr ušetří z pojištění, zaplatí za léky pacienti. Zatím dávali v doplatcích šest miliard korun ročně, nyní to bude podle něho osm miliard. "Teď bude náraz nejtvrdší, než firmy zlevní a doplatky klesnou," varoval.

Rath lékárníkům vzkázal, že se mohou vzdát marže. Horáček řekl, že lékárníci to už v řadě případů dávno dělali, ale nejde to prý donekonečna.

,