Ona
Léčba závislosti na cigaretách se vyplatí. Ilustrační foto

Léčba závislosti na cigaretách se vyplatí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lékařka: Přispívat na léčbu závislosti na tabáku se vyplatí

  • 2
Zdravotním pojišťovnám i státu se podle lékařky Lenky Štěpánkové ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku vyplatí přispívat odvykajícím kuřákům na léčiva, která jim pomáhají přestat.

Podle odborníků česká ekonomika ročně přichází vinou tohoto zlozvyku o 80 miliard korun, a to navzdory výnosům ze spotřební daně. Vlivem kouření umírá v Česku ročně 18.000 lidí.

V současnosti podle Štěpánkové přispívá na medikamenty, které umožňují kuřákům odložit cigarety, pouze Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra. Lékařka však dodala, že další pojišťovna se k podobnému kroku chystá.

"Jeden rok zachráněný touto léčbou vyjde desetkrát levněji než rok zachráněný léky na vysoký cholesterol," upřesnila. Léčbu závislosti na tabáku podle ní hradí například ve Velké Británii, přispívají na ni i v dalších evropských zemích.

Tabáku holduje více než čtvrtina české populace nad 18 let, u mladých lidí mezi 15 až 18 lety dokonce až polovina. Asi 70 procent z nich podle Štěpánkové chce přestat kouřit a 40 procent to zkouší každý rok.

Bez pomoci odborníků se to však podaří asi jen jednomu až třem ze sta. V současnosti se zájemci mohou obrátit celkem na 16 specializovaných pracovišť.

K dispozici jsou jim odborníci i na lince pro odvykání kouření (844 600 500). Užívat mohou rovněž tři druhy léků. Od nikotinových náhražek až po moderní léčiva, která ovlivňují nervové receptory.

Silné kuřáky při odvykání provází řada abstinenčních příznaků - od zvýšené chuti k jídlu a podrážděnosti až po nespavost, úzkost či pocity deprese.

Léky se snaží tyto pocity zmírnit. Přestože si je pacienti platí sami, tak podle odborníků vesměs nevyjdou pravidelné konzumenty výrazně dráž než vykouřené krabičky cigaret.