Lékaři: Zastavme rakovinu dělohy

  • 7
Je to velmi smutné číslo. Více než dvacet českých žen ze sta tisíc ročně onemocní rakovinou děložního hrdla. A minimálně čtyři sta jich ročně zemře. Lékaři se shodují, že by se dal tento typ rakoviny úspěšněji léčit, kdyby všechny ženy pravidelně chodily na gynekologická vyšetření.

CO PLATÍ NA OBÁVANÉ ŽENSKÉ NEMOCI

"Co se týká výskytu rakoviny děložního hrdla, patří Česko k nejhůře postiženým zemím v Evropě," upozorňuje předseda České porodnické a gynekologické společnosti Vladimír Dvořák.

Ministerstvo zdravotnictví a Všeobecná zdravotní pojišťovna se rozhodly proti závažné chorobě bojovat.

Zahájily proto takzvaný screeningový program prevence. Jednoduše řečeno, lékaři se zaměří na vyšetření žen, které je v minulých dvou letech neabsolvovaly. Jde tedy o ženy, které ordinace nenavštěvují pravidelně.

"Každá pacientka má nárok na bezplatné vyšetření děložního hrdla jednou za rok. Pokud na preventivní prohlídky nechodí, riskuje, že se na onemocnění nepřijde," říká Vladimír Dvořák.

"Právě ženám mezi 25 a 60 lety, které se dva roky neobjevily v ordinaci svého gynekologa, posíláme pozvánky k nenáročnému vyšetření," vysvětluje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner.

Vysoký výskyt rakoviny děložního hrdla si lékaři vysvětlují zejména tím, že nádor dlouhou dobu nebolí a neprojevuje se. "A když už žena začne třeba nepravidelně krvácet, léčí se nemoc velmi obtížně. Šance na přežití se pak prudce snižují," varuje Dvořák.

Zdůrazňuje, že právě včasné vyšetření dokáže odhalit i přednádorové stavy nemoci, kdy k vyléčení stačí jednoduchý ambulantní zákrok. "Rakovinou děložního hrdla nejsou ohroženy pouze ty ženy, které nikdy sexuálně nežily," uzavírá Dvořák.

Preventivní program zatím zkoušejí tři okresy - Plzeňsko, Karvinsko, Sokolovsko. S velkým ohlasem se však nesetkává. "Bohužel, počty pacientek, které se díky pozvánce na vyšetření chytnou za nos a přijdou, jsou velmi malé," řekl například Zdeněk Novotný z Fakultní nemocnice v Plzni.

Ilustrační foto.