Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři zachránili pacienta „zmrzlého“ na 26 stupňů

  15:10aktualizováno  16:28
Lékařům v olomoucké fakultní nemocnici se podařil ojedinělý zákrok. Podchlazenému muži, který měl tělesnou teplotu jen 26 stupňů Celsia a selhalo mu srdce, ohřáli krev. Zachránili mu tím život. Když se teplota pacienta zvýšila, naskočilo i srdce.

Pacient jménem Jiří si podle svých slov nepamatuje, co se mu stalo. | foto: Libor TeichmannMF DNES

Záchranáři přivezli 30letého muže do Fakultní nemocnice v Olomouci v naprosto podchlazeném stavu. Naměřili mu jen 26 stupňů Celsia. Po chvíli se mu zastavilo srdce, resuscitace se nedařila.

Kardiochirurg Martin Šimek, který měl službu na urgentním příjmu, si vzpomněl na zcela netradiční řešení. "Během resuscitace se mi vybavila možnost řešení pomocí zahřívání krve v mimotělním oběhu, i když je to ne úplně standardní zákrok," tvrdí doktor Šimek. Podle něj to byla jediná možnost záchrany pacienta.

Lékaři podchlazeného pacienta napojili na mimotělní oběh. "Krev jsme vedli přes jakýsi výměník tepla, kde se postupně ohřívala a proudila zpátky do těla," popisuje olomoucký kardiochirurg.

Asi za tři hodiny se podařilo pacienta ohřát na normální tělesnou teplotu 36 stupňů Celsia a obnovila se i spontánní srdeční činnost. Během několika hodin se muž probral z bezvědomí.

"Náš pacient měl v mnoha ohledech velké štěstí. Důležité bylo, že se mu srdce zastavilo až v nemocnici, a ne před převozem nebo během něj," tvrdí přednosta kardiochirurgické kliniky Petr Němec.

Pacient si na nic nepamatuje
Jak k takovému podchlazení u muže došlo, se přesně neví. "Mladý muž ležel v jedné z olomouckých ulic. Byl podchlazený, ale jinak měl jen povrchová poranění na rukou. Když jsme ho převáželi, ještě s námi komunikoval," popsal Jan Weinberg z olomoucké záchranné služby.

Pacient, který o sobě prozradil jen křestní jméno Jiří, si podle svých slov nepamatuje, co se stalo. Podle lékařů je takový výpadek paměti možný. Záchranná služba Jiřího přivezla do nemocnice minulý týden ve středu.

"Znova jsem se narodil. Jsem lékařům strašně vděčný," řekl zachráněný muž.

Podobných případů, kdy lékaři zachránili život pacienta tím, že mu ohřáli krev, je v odborné literatuře popsáno jen málo. Olomoučtí doktoři našli záznamy o třech obdobných případech v celé České republice. Dva ale skončily smrtí pacienta.

Olomoucký případ je velice výjimečný. Přednosta Němec to připisuje i samotnému pacientovi.

"Jeho srdce vydrželo pracovat dlouho i při tak nízké teplotě. Obvykle se zastaví už při poklesu pod jedenatřicet stupňů Celsia. Úspěch v boji o jeho záchranu je o to větší, že ho patrně neohrozí ani žádné zdravotní následky," uzavřel Petr Němec. Za svou dvaadvacetiletou kariéru v oboru kardiochirurgie něco podobného nepamatuje.

"Pacient je naprosto v pořádku a propuštěn bude začátkem příštího týdne, v úterý nebo ve středu," řekl iDNES mluvčí olomoucké nemocnice Egon Havrlant.

Autoři: , ,


Témata: Příjem

Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Prodala 500 litrů svého mléka. Kupují ho kulturisté, tvrdí Kypřanka

Rafaela Lamprou z Kypru kojí svého syna. Rozhodla se, že si bude prodejem...

Lidské mléko nejmenší obsah bílkovin ze všech živočišných druhů, přesto ho od Kypřanky Rafaely Lamprou (24) kupují...

Ženy si myjí ruce lépe než muži, zjistili vědci. Chybují ale všichni

Ilustrační fotografie

Žloutenka, chřipka či opary. Tím vším se můžete nakazit, pokud si nemyjete ruce. A i když to možná vypadá jako...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz