Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři zachránili pacienta „zmrzlého“ na 26 stupňů

  15:10aktualizováno  16:28
Lékařům v olomoucké fakultní nemocnici se podařil ojedinělý zákrok. Podchlazenému muži, který měl tělesnou teplotu jen 26 stupňů Celsia a selhalo mu srdce, ohřáli krev. Zachránili mu tím život. Když se teplota pacienta zvýšila, naskočilo i srdce.

Pacient jménem Jiří si podle svých slov nepamatuje, co se mu stalo. | foto: Libor TeichmannMF DNES

Záchranáři přivezli 30letého muže do Fakultní nemocnice v Olomouci v naprosto podchlazeném stavu. Naměřili mu jen 26 stupňů Celsia. Po chvíli se mu zastavilo srdce, resuscitace se nedařila.

Kardiochirurg Martin Šimek, který měl službu na urgentním příjmu, si vzpomněl na zcela netradiční řešení. "Během resuscitace se mi vybavila možnost řešení pomocí zahřívání krve v mimotělním oběhu, i když je to ne úplně standardní zákrok," tvrdí doktor Šimek. Podle něj to byla jediná možnost záchrany pacienta.

Lékaři podchlazeného pacienta napojili na mimotělní oběh. "Krev jsme vedli přes jakýsi výměník tepla, kde se postupně ohřívala a proudila zpátky do těla," popisuje olomoucký kardiochirurg.

Asi za tři hodiny se podařilo pacienta ohřát na normální tělesnou teplotu 36 stupňů Celsia a obnovila se i spontánní srdeční činnost. Během několika hodin se muž probral z bezvědomí.

"Náš pacient měl v mnoha ohledech velké štěstí. Důležité bylo, že se mu srdce zastavilo až v nemocnici, a ne před převozem nebo během něj," tvrdí přednosta kardiochirurgické kliniky Petr Němec.

Pacient si na nic nepamatuje
Jak k takovému podchlazení u muže došlo, se přesně neví. "Mladý muž ležel v jedné z olomouckých ulic. Byl podchlazený, ale jinak měl jen povrchová poranění na rukou. Když jsme ho převáželi, ještě s námi komunikoval," popsal Jan Weinberg z olomoucké záchranné služby.

Pacient, který o sobě prozradil jen křestní jméno Jiří, si podle svých slov nepamatuje, co se stalo. Podle lékařů je takový výpadek paměti možný. Záchranná služba Jiřího přivezla do nemocnice minulý týden ve středu.

"Znova jsem se narodil. Jsem lékařům strašně vděčný," řekl zachráněný muž.

Podobných případů, kdy lékaři zachránili život pacienta tím, že mu ohřáli krev, je v odborné literatuře popsáno jen málo. Olomoučtí doktoři našli záznamy o třech obdobných případech v celé České republice. Dva ale skončily smrtí pacienta.

Olomoucký případ je velice výjimečný. Přednosta Němec to připisuje i samotnému pacientovi.

"Jeho srdce vydrželo pracovat dlouho i při tak nízké teplotě. Obvykle se zastaví už při poklesu pod jedenatřicet stupňů Celsia. Úspěch v boji o jeho záchranu je o to větší, že ho patrně neohrozí ani žádné zdravotní následky," uzavřel Petr Němec. Za svou dvaadvacetiletou kariéru v oboru kardiochirurgie něco podobného nepamatuje.

"Pacient je naprosto v pořádku a propuštěn bude začátkem příštího týdne, v úterý nebo ve středu," řekl iDNES mluvčí olomoucké nemocnice Egon Havrlant.

Autoři: , ,


Témata: Příjem

Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Ilustrační snímek

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého přítele, ale na svého exmanžela nemůžu...

Další z rubriky

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...Najdete na iDNES.cz