Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři varují ženy: Neodkládejte mateřství

  1:00aktualizováno  1:00
Stále více žen odkládá mateřství do doby, kdy je jim třicet a víc. Biologické hodiny však tikají. Lékařské výzkumy mluví zcela srozumitelně. Ženy po třicítce nemusí mít obavu, že by se jim nenarodilo zdravé dítě, přesto ale musí počítat s některými riziky.

"S věkem klesá plodnost," upozorňuje pražský gynekolog Pavel Čepický.

Zatímco ve dvaceti potřebuje zdravá žena k otěhotnění v průměru čtyři menstruační cykly, ve třiceti šest a ve čtyřiceti už dvacet.

Jinými slovy: čtyřicetiletá zdravá žena může intenzivně sexuálně žít, a přitom čekat v průměru rok, než přijde do jiného stavu.

Češky v posledních letech intenzivně dohánějí své vrstevnice ze Západu. Loni podstatně přibylo žen, které si pořizují dítě až po třicítce. Takto se narodilo dvakrát více dětí než před deseti roky.

Nejnovější výzkum ve Velké Británii, kde si ženy pořizují dítě průměrně až v devětadvaceti, však dospěl k varovnému závěru: polovina žen, které se rozhodly odložit dítě na dobu, kdy jim bude třicet a víc, se dítěte vůbec nedočká.

Ne že by snad byla polovina třicátnic neplodná. Některé jen prostě své rozhodnutí stále a stále odkládaly, až vhodný termín propásly. A další zase neměly v tu pravou chvíli partnera, s nímž by dítě chtěly mít.

Experti proto apelují, aby se děti ve školách učily nejen to, jak nepřijít předčasně do jiného stavu, ale také to, kdy je nejnadějnější otěhotnět a kdy už naopak šance klesají. "Do třicítky není problém, ale pak už to může být o ústa," říká Čepický.

S postupujícím věkem klesají i šance na umělé oplodnění. "Měl jsem pacientku, která se rozhodla pro dítě ve čtyřiceti sedmi letech. Říkala, že už si vydělala dost. Do umělého oplodnění investovala desítky tisíc, ale bezvýsledně."

Profesor Ladislav Pilka, odborník na umělé oplození, potvrzuje: "Žen, které si nestihly pořídit dítě do pětatřiceti, přibývá. Mnohé pak už potřebují i darovaná vajíčka. Ve světě si už některé ženy dávají zmrazit část vaječníku, aby mohly otěhotnět, až to uznají za vhodné," řekl.

Čeští lékaři však podle něj zmrazují vaječníky jen v případě, že žena onemocní rakovinou a musí brát cytostatika.

Ve třiceti je žena sama
Plodnost ženy podle Pavla Čepického končí zhruba deset let před poslední menstruací. Ta u devadesáti procent žen přichází v rozmezí 45 až 55 neboli: některé ženy mohou být už v pětatřiceti letech neplodné.

A z čistě medicínského hlediska je optimální věk pro porod prvního dítěte dvacet až dvacet pět let. Je nejméně novorozeneckých úmrtí, nejméně samovolných potratů. I tak se v Česku loni podle statistik narodilo ženám po čtyřicítce 888 dětí. A třicet dokonce až po pětačtyřicítce.

"Myslím, že porod do pětatřicítky je v pořádku," říká demografka Jitka Rychtaříková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. "Člověk přivede dítě do rozumných podmínek, má ukončenou školu, začal si budovat kariéru. Ne jako dřív, kdy konec školy, svatba i děti přicházely najednou," míní Rychtaříková.

Připouští však, že moderní životní styl má svá rizika. "Lidé dnes stále častěji žijí dlouho nesezdaní a pak se najednou vztah rozpadne, když je ženě kolem třiceti. A ta pak za zvuku biologických hodin začíná znova od začátku hledat vhodného otce svých dětí."
Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Syn má juvenilní idiopatickou artritidu, diagnózu odhalili až za půl roku

Matěj se snaží stále rehabilitovat.

První náznak toho, že se synem Matějem není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech při cvičení. Diagnózu...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Jaké jsou novinky v umělém oplodnění, prozradí expert v Rozstřelu

Ilustrační fotografie

Každý čtvrtý pár v Česku má problémy s plodností. Důvodem je nejen špatný životní styl, ale také odkládání rodičovství...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz